ماهنامه 109 -آبان ماه 1396
مقالات: پياده روي، آسانترين راه براي رسيدن به آرامش، مارما تراپي، ماساژ آيورودايي

وضعیت :

موجود

قیمت :

4000 تومان

 

3

سرمقاله

4

سخن مديرمسئول

6

با آشتانگا تا ميسور

8

اهميت توالي حرکات

10

تاثير يوگا بر ديابت

13

رابطه يوگا، يوگي ها و سياست

14

يوگا همراه با ابزار

17

وضعيتهاي رفع کمردرد (حرکت گربه )

18

پياده روي، آسانترين راه براي رسيدن به آرامش

20

اخبار

21

برندگان مسابقه عکاسي

22

نکاتي براي آموزش يوگا به کودکان استثنايي

24

يوگاي بارداري

26

تمرينات ماکوهو

29

يک وعده گياهي

30

پرانا، نيروي هستي بخش و عملکرد وايوها

34

فنگ شويي حمام

36

کاهش وزن از درون

38

مارما تراپي، ماساژ آيورودايي

40

يوگا يار شما در خانه

42

سنگدرماني

44

يوگا و جهاني باکيفيتتر

47

تمريني براي مشکل فشارخون

48

سعادت ابدي (خشم)

51

پاکي

52

آيا يوگا براي داشتن يک بدن سالم کافيست؟

54

پرسش از شما، پاسخ از ما

56

گزارشي از برپايي کنفرانس بينالمللي يوگا براي سلامتي

 

پیادهروی، آسانترین راه برای رسیدن به آرامش

وحید عرفانی

 

سلامتی، مهمترین سرمایۀ زندگی هر انسان بوده و حرکت و تلاش جزیی از زندگی انسان است که باعث رشد این سرمایۀ ارزشمند می‌گردد. پس انسان به حرکت نیاز دارد. نداشتن حرکت موجب رشد نکردن، کاهش آرامش، رفتار نادرست و از دست دادن شور و نشاط زندگی می‌شود. در این مطلب به بررسی تاثیرات پیاده‌روی بر روح و روان و سپس به ارائۀ نکاتی در باب روش صحیح پیاده‌روی به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

بسیاری از بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش از عوارض بیماری‌ها کم  می‌کند. کسانی که ورزش می‌کنند حدود 18 درصد کمتر از افرادی که ورزش نمی‌کنند، روزهای کاری را از دست می‌دهند و 12 درصد کمتر به مراقبت‌های پزشکی سرپایی و حدود 31 درصد کم‌تر به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا می‌کنند. کارشناسان ورزشی، پیاده‌روی منظم را به پنج دلیل آسان بودن (به یادگیری زیادی نیاز ندارد)، لذت‌بخش بودن، نتیجه‌بخش بودن، کم‌هزینه بودن و کم‌خطر بودن برای همه توصیه می‌نمایند.

از بین راه‌ها‌یی که برای رسیدن به آرامش روحی و جسمانی انتخاب می‌کنیم، پیاده‌روی

آسان‌ترین، مطمئن‌ترین و ارزان‌ترین راه است. بعضی ورزش‌ها، بسیار طاقت‌فرسا هستند. ولی قدم زدن وپیاده‌روی، ساده و لذت‌بخش است. پیاده‌روی دریک روز خوب و با یک همراه خوب، برای رسیدن به مقصدی که 6 تا 7کیلومتر با شما فاصله دارد، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. خیابان‌های خلوت و سرسبز شهر، پارک‌ها، جاده‌های جنگلی، حیاط محل کار، مدرسه و دانشگاه، مکان‌های خوبی برای پیاده‌روی و لذت بردن از مناظر اطراف است. در یک روز کاری و پرمشغله یا پس از انجام یک کار خسته کننده در یک روز تعطیل ، پیاده‌روی بهترین روش برای رفع خستگی و کسالت است.

ورزش و از جمله پیاده‌روی، سطح هورمون‌های استرس بدن مانند آدرنالین وکورتیزول راکاهش داده و موجب افزایش ماده‌ای به نام  اندورفین در مغز می‌شود. این ماده، به طور طبیعی باعث تقویت و بهتر شدن روحیۀ فرد می‌گردد. این ماده اثری مانند اثر مورفین  بر بدن دارد. سعی کنید روزانه نیم ساعت پیاده‌روی تند یا یک ساعت پیاده‌روی معمولی داشته باشید.

تجویز ورزش و پیاده‌روی به‌عنوان یک عامل درمانی طبیعی هیچگونه عارضۀ منفی و زیان‌آور در بیماران روحی ایجاد نکرده و برعکس موجب تقویت فکری و جسمی برای مقابله با مشکل می‌گردد.

طی تحقیقی که اخیرا در دانشگاه هاروارد صورت گرفته، حتی آرام راه رفتن (با سرعت 3 کیلومتردر ساعت) برای سلامتی بدن سودمند است. پژوهش‌گران روان‌شناسی از دانشگاه کالیفرنیا توصیه می‌کنند  که وقتی احساس اضطراب داریم به پیاده‌روی برویم. این پژوهش‌گران دریافته‌اند که تنها 10دقیقه قدم زدن می‌تواند برای افزایش انرژی، تغییرخلق، کاهش اضطراب و ایجاد دیدگاه مثبت به مدت 2 ساعت کافی باشد.

همچنین پیاده‌روی منظم، به افزایش شادابی و نشاط انسان نیز کمک می‌کند. .بر اساس نظر متخصصان سلامتی، هیچ دارویی مانند فعالیت‌های ورزشی (نرمش‌های صبحگاهی، پیاده‌روی، ورزش‌های هوازی، کوه‌نوردی) نمی‌تواند تندرستی، شادابی و به ویژه آرامش انسان را تأمین کند.

 

توصیه های مهم:

 • برای پیاده‌روی آماده شوید. پیاده‌روی را قسمتی از زندگی خود در نظر بگیرید.
 • پیاده‌روی را با لذت انجام دهید. هر روز مقدار معینی راه بروید، البته نه از روی اجبار، بلکه به دلخواه. اگر این کار با نگرشی صحیح انجام شود، مطمئن باشید موثرترین را برای تغییر شخصیت هیجانی، به یک شخصیت آرام را پیموده‌اید. سعی کنید هر روز حداقل نیم‌ساعت یا 4 بار در هفته به مدت یک ساعت، پیاده‌روی تند انجام دهید.
 • توانایی‌های‌تان را بسنجید. لازم است اگر خیلی وقت است فعالیت ورزشی نداشته‌اید، از ورزش‌های سبک‌تر شروع کنید.
 • سعی کنید اعضای خانواده‌تان را نیز به شرکت در برنامه‌های پیاده‌روی تشویق نمایید.
 • به گام‌های‌تان تنوع دهید. پس از چند دقیقۀ اول پیاده‌روی، سرعت‌تان را  بالا ببرید. البته نه این‌که قدم‌های بلندتر بردارید. برای تند راه رفتن باید گام های کوتاه، اما سریع‌تر برداشت. حرکت صحیح و هماهنگ دست ها نیز به این امر کمک می‌کند.
 • سعی کنید هر روز مسیر پیاده‌روی را تغییر دهید تا انگیزه‌تان را از دست ندهید.
 • از پیاده‌روی در هوای بسیار گرم خودداری کنید.
 •  سعی کنید لباسی که برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنید طوری باشد که در آن احساس راحتی کنید. پوشاک ورزشی باید تقریبا گشاد، کم‌وزن و راحت باشد و متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود. بهتر است فرد در هنگام فعالیت‌های بدنی لباس کمتری بپوشد. زیرا تمرین‌های بدنی تا حدی او را گرم می‌کند.
 • کفش‌های پیاده‌روی باید کاملاً اندازه و بنددار باشند که پا را در خود نگه داشته و مانع تأثیر ضربه به پا شود. کفش پیاده روی، کف قابل ارتجاعی دارد و مانع لق خوردن پا در کفش میشود.
 • در انتخاب جوراب دقت کنید. پوشیدن جوراب نه تنها پا را از آسیب و جراحت حفظ می‌کند، بلکه تعریق پا را نیز پایین می‌آورد.  هنگام پیاده‌روی سعی کنید جوراب‌های ضخیم نخی که عرق پا را جذب و پاها را حفظ کند بپوشید.
 • از آسیب رساندن به بدن‌تان خودداری کنید. اگر می‌خواهید حداکثر استفاده از فعالیت ورزشی خود ببرید باید آن را طبق اصول صحیح و بدون عجله، برنامه‌ریزی نمایید. انجام حرکات پیاده‌روی باید از ساده به مشکل و با افزایش شدت تدریجی انجام پذیرد. شایع‌ترین آسیب‌هایی که در اثر بی‌احتیاطی در پیادهروی رخ می‌دهد عبارتند از آسیب‌دیدگی عضلات و مفاصل، گرمازدگی (به ویژه در تابستان) مشکلات قلبی پیش بینی نشده ‌به خصوص در مورد کسانی که سابقۀ مشکل قلبی داشته باشند).
 • در حین پیاده‌روی نفس‌های عمیق بکشید. با یک نفس عمیق از بینی و با دهان بسته، ریه‌ها را از هوا پر کرده و هوا را از دهان خارج کنید.
 •  شدت پیاده‌روی  باید در حدی باشد کمی به نفس‌نفس بیفتید. نه آن‌که نفس‌تان را ببرد و حس کنید دارید از تشنگی هلاک می‌شوید. هیچگاه از آغاز، با شدت زیاد پیاده‌روی نکنید.
 • در هنگام پیاده‌روی از سیگار کشیدن خودداری کنید، زیرا این کار باعث می‌شود اکسیژن کمتری به بدن برسد. پیاده‌روی تا محل کارتان را امتحان کنید.سعی کنید همه یا قسمتی از مسیر محل کار‌تان را پیاده راه بروید. چنانچه پیاده‌روی به طور منظم انجام پذیرد، باعث کاهش خطر بروز حملۀ قلبی می‌شود.
 • در برنامه‌های پیاده‌روی گروهی شرکت کنید. انتخاب ورزش‌های دسته‌جمعی از جمله پیاده‌روی همراه با دیگر افراد خانواده یا دوستان شما را به تداوم برنامۀ ورزشی‌تان تشویق خواهد کرد. اما باید توجه داشته باشید همراهی با دوستان باعث نشود تمرکزتان از پیاده‌‌روی به روی گپ و گفت و معاشرت با دوستان معطوف شود و احتمالاً گهگاه توقف و استراحت کنید. پیاده‌روی را باید جدی بگیرید و تا تمام نشدن زمان موردنظر، توقفی نداشته باشید.
 • پس از پایان برنامه پیاده‌روی، باید بدن خود را با انجام حرکت‌های نرم و سبک، سرد نمایید. سرد کردن باعث کاهش میزان اسیدلاکتیک بدن و بازگشت سریع‌تر آن به حالت اولیه خواهد شد. برای سرد کردن بدن پس از دوهای سنگین می‌توان به انجام دوی سبک یا راه رفتن پرداخت. پس از این باید به انجام پاره‌ای از نرمش‌ها و تمرین‌های کششی اقدام کرد.

 

 

 

 

مارما تراپی، ماساژ آیورودایی

کاوه محمدی

مارماتارپی یکی از انواع ماساژ شرقی است که با هدف درمان، بر پایۀ نگرش آیورودا طراحی شده است. در این مطلب سعی داریم چکیده‌ای از چگونگی عملکرد این ماساژ را خدمت‌تان ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید

طب آیورودا با سابقه‌ای بیش از 5 هزار سال برای درمان جسم، ذهن و روان بشر و بر اساس نگرش کل‌نگر و طبیعت‌محور طراحی شده است. این دانش باستانی هشت شاخۀ مجزا برای طبابت دارد و برای درمان از روش‌های متفاوتی مثل رایحه‌درمانی، گوهردرمانی، جراحی، دارودرمانی و ... بهره می‌برد. در میان ابزارها و روش‌های مختلف، از روشی به‌نام مارماتراپی که به ماساژ آیورودایی شهرت دارد نیز استفاده می‌کند. مارماتراپی در اصلاح جریان‌های انرژی در بدن کاربردی موثر و کم‌نظیر دارد.

مارماها  نقاط تمرکز انرژی‌های حیاتی در بدن هستند. برای مارما دو معنی آمده است. یکی «مخفی و پنهان» و دیگری «مرگ». هر دوی این معانی کاملا قابل درک هستند. اول این‌که اصولاً ناشناخته هستند و به‌طور معمول اهمیت این نقاط بر مردم پوشیده است. معنای دوم آن در کالاری پایاتو (مشهورترین هنر رزمی هندوستان) و هنر رزمی دانورودا (یکی از شاخه‌های دانش ودایی) متجلی است. یکی از بخش‌های مهم این دو هنر رزمی، آشانیی با نقاط مرگ‌بار بدن انسان (مارماها) برای صدمه زدن و کشتن دشمن است که برای درمان افراد نیز استفاده می‌شود. بنابراین عجیب نیست که واژۀ مارما به معنای مرگ باشد.

مارماها نقاط انرژیایی خاص و آسیب‌پذیری هستند که در سراسر بدن و روی پوست قرار دارند. هر مارما یک نقطۀ گیرنده بوده و با بافت‌ها، ارگان‌ها و کانال‌های انرژی در ارتباط است. مارماها نقاطی هستند که پرانا یا نیروی مسلط و هوشمند سیستم فیزیولوژی ما از این نقاط می‌گذرد و ما در این نقاط می‌توانیم به انرژی‌های‌مان جهت بدهیم.

این نقاط بسیار شبیه نقاطی هستند که در طب سوزنی چین استفاده می‌شوند. به لحاظ تاریخی اولین بار در متن آتارودا به آن اشاره شده است. شوشروتاحکیم فرزانۀ آیورودایی تسلطی استادانه به این دانش داشت و در کتاب «شوشروتا سامهیتا» اطلاعات ارزشمندی از خود به جای گذاشته است. دانش مارماها برای مراقبت از افراد و مقابله با امراض کاربرد زیادی دارد. شناخت این نقاط برای جراحان نیز بسیار اهمیت دارد. چراکه می‌تواند باعث مرگ یا معلولیت افراد شود. مارماها در کالبدشناسی آیورودایی به‌صورت تشریحی تعریف شده‌اند و در میان گوشت، سیاهرگ، سرخرگ، تاندون‌ها، استخوان‌ها و مفصل‌ها جای گرفته‌اند.

مارماها به‌جز کاربردی که در ماساژ دارند، برای تحریک ارگان‌های داخلی نیز استفاده می‌شوند و بسته به محل قرارگیری، بافت مرتبط و نوع‌ آسیب‌پذیری (بر اثر وارد آمدن آسیب و زخم بر آن‌ها) طبقه‌بندی می‌شوند.

آیورودا 107 نقطه را در بدن به‌عنوان مارما معرفی می‌کند. برخی صد و هشتمین مارما را کل پوست می‌دانند و برخی معتقدند صد و هشتمین مارما، ذهن و آگاهی ما هستند. گرچه مارماها محل تلاقی دو یا چند بافت هستند، اما در نظر داشته باشید منظور از بافت فقط رباط، عضله،

رگ یا استخوان نیست. بلکه گاهی محل تلاقی مسیرهای انرژی حیاتی هستند و در اصل، مارماها با هفت مرکز اصلی انرژی یعنی چاکراها در ارتباط می‌باشند. وقتی عدم تعادل، مانع حرکت انرژی در بدن می‌شود، رکود ناشی از آن منجر به ناراحتی‌های فیزیکی و روانی و درنهایت بروز بیماری می‌گردد. هنگامی که مارما را لمس می‌کنیم، بیوشیمی بدن را تحریک می‌کنیم تا دقیقاً همان چیزی را که بدن به آن نیاز دارد، تولید کند. این چیزها می‌تواند شامل جمله هورمون‌های بهبوددهندۀ بدن، ذهن و آگاهی باشد.

درمان با این روش، علاوه بر شناخت آناتومی، نیازمند درک مسیرها، نقاط انرژی و عملکرد آن‌ها مطابق آموزه‌های آیورودا است. ماساژور باید با شناخت مارماها و عملکرد آن‌ها نسبت به لمس و فشار بر روی مارماها اقدام کند و مسلماً با شناخت بیماری و تعامل با بیمار و با نیت بهبود، ماساژ را انجام دهد. بدیهی است گرفتن شرح‌حال بیمار اولین وظیفۀ درمان‌گر است و در مرحلۀ بعد باید متناسب با وضعیت بیمار (پرکریتی و ویکریتی) ماساژ مناسب را به همراه تمرکز روی مارمای مرتبط انجام دهد. اما اگر بخواهیم به‌صورت عمومی برخی مزایا و منافع مارماتراپی را بشماریم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کمک به دفع آما (سموم) از بدن
 • رفع انسداد انرژیایی
 • تقویت سیستم ایمنی
 • بهبود کارکرد سیستم‌های گوارشی، تنفسی و عصبی
 • تقویت و بازسازی بافت‌ها (داتوها)
 • کاهش روند پیری
 • بهبود وضعیت لنف‌ها
 • توازن دوشاها (به‌ویژه رفع اختلالات واتا)
 • مسکّن و آرام‌بخش
 • بهبود وضعیت پوست
 • انتشار هورمون‌های شادی‌بخش

 

اندازۀ مارماها متفاوت است و پراکندگی آن‌ها در بدن به شرح زیر است:

دست‌ها، 22 نقطه

پاها، 22 نقطه

شکم و سینه، 12 نقطه

پشت، 14 نقطه

سر و گردن، 37 نقطه

مارماتراپی را می‌توان از روی لباس نیز انجام داد. اما برای گرفتن نتیجۀ مطلوب‌تر، بهتر است دست درمان‌گر با پوست بیمار در تماس باشد و بهترین حالت، استفاده از روغن‌ها و حتی اسانس‌های مناسب با طبع بیمار است. طبیعتاً ایجاد فضایی آرامش‌بخش، هم تمرکز درمان‌گر را بالا می‌برد و هم آرامش بیمار را.

فراموش نکنیم درمان مارماها تاثیری عمیق بر ذهن و روان ما دارد و این وجه از مارماتراپی باید جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد. به‌علاوه این‌که این ماساژ درمانی، اثر ریلکسی فوق‌العاده‌ا‌ی دارد و همۀ افراد می‌توانند برای بهبود کیفیت سلامت خود، از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

 
 
 

 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

ماهنامه 120 - مهرماه 1397
منتخب مقالات:1-خوشحالی و رضایتمندی با سانتوشا, 2-با مادر ترزا تا اوج کارمایوگا
ماهنامه 119- شهریور ماه 1397
منتخب مقالات:1-موهبتِ ندانستن, 2-بازگشت به ذات تمرين در يوگا
ماهنامه 118- مرداد ماه 1397
منتخب مقالات:1-آيا آهيمسا به معناي نخوردن گوشت است؟, 2-راز دست يافتن به وضعيت خنثي
ماهنامه 117- تیر ماه 1397
منتخب مقالات:1-تفاوت بین یوگادرمانی و کلاس یوگا, 2-بهبود در انجام دادن دریشتی (نگاه خیره)
ماهنامه 116- خرداد ماه 1397
منتخب مقالات:1-آزادسازي پراناي مثبت, 2-تأثير يوگا بر كودكان مبتلا به اوتيسم
ماهنامه 115 - اردیبهشت ماه 1397
منتخب مقالات: 1-عملکرد مغز و تأثير يوگا بر آن, 2-موسيقي و ذهن
ماهنامه 113 114 اسفند 1396-97
منتخب مقالات: 1-خانه تکانی ذهن در سال نو, 2-کشف خود واقعی در سال جدید
ماهنامه 112- بهمن ماه 1396
منتخب مقالات:1- جايگاه سه دوشا در بدن, 2-تمرين تراتاکا
ماهنامه 111 - دی ماه 1396
مقالات: هنر شاد زيستن در لحظة حال ، بازيابي انرژي از دست رفته
ماهنامه 110 -آذر ماه 1396
مقالات: تفاوت‌هاي يوگا و پيلاتس، وسواس، زنداني با درهاي باز
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا