برداشت‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 1433
اشتراک :

نویسنده: سوامی شیواناندا Swami Sivananda
برگردان: واحد ترجمه


 
در شمارۀ گذشتۀ مجلۀ دانش یوگا به تعریف وریتی یا امواج فکری و روش پاک‌سازی ذهن به کمک جاپا (تکرار اذکار خداوند)، دهیانا (مدیتیشن) و کرتان (سرودهای معنوی خواندن) در کنار تمرین یاما، نیاما پرداخته و امواج گانگا را معرفی نمودیم. در این شماره به چگونگی شکل‌گیری ساماسکارا (برداشت‌ها) و کاربرد ذهن ناخودآگاه و روش تغییر عادت‌های بد و منفی خواهیم پرداخت.

برداشت‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟

هر تجربه‌ای که ما از زندگی به دست می‌آوریم‌ وارد ضمیر ناخودآگاه ما شده و تبدیل به سامسکارا  (برداشت) می‌شود. برداشت از یک تجربه در چیتا (ضمیر ناخودآگاه) شکل‌گرفته و در هرلحظه، ذهن آن را تجربه می‌کند. هیچ فاصله‌ای بین تجربه در حال حاضر و شکل‌گیری سامسکارا در ضمیر ناخودآگاه وجود ندارد.
هر تجربۀ خاص، سامسکارای خاصی ایجاد کرده و به خاطر آوردن این تجربۀ خاص از یک سامسکار خاص که منتج از همان تجربۀ خاص است، منشأ می‌گیرد.
هنگامی‌که پرتقالی را دیده و آن را مزه می‌کنید، اطلاعاتی از آن پرتقال به دست می‌آورید.سامسکارایی در ضمیر ناخودآگاه شما به‌یک‌باره شکل می‌گیرد. این سامسکارا خاطرۀ این پرتقال و آگاهی شما نسبت به آن را همیشه زنده نگه می‌دارد. اگرچه شیء و شناخت قابل‌تمایز هستند، اما جداشدنی نیستند.
سامسکارا به‌عنوان «قدرت باقیمانده» شناخته‌شده است. درحالی‌که تمام وریتی‌ها یا افکار زوال‌پذیرند، چارچوب ذهنی با سامسکاراها باقی خواهد ماند که به آن ذهن بالقوه می‌گوییم. همۀ سامسکاراها در ذهن همزیستی دارند. وریتی‌ها به‌آرامی فروکش می‌کنند و از خود اثری بر ذهن باقی می‌گذارند. این اثرها، همان سامسکاراها هستند که از ذهن سرچشمه می‌گیرند.
اگر دیدگاه یوگایی داشته باشید، به‌وضوح می‌توانید متوجۀ شگفتی‌هایی که در کارخانۀ ذهنی هر فرد اتفاق می‌افتد، باشید. می‌توانید ببینید که چگونه وریتی از دریاچۀ ذهن برمی‌خیزد. می‌بینید که چگونه فروکش می‌کند. سامسکاراها همچون نیروهایی هستند که به یکدیگر کمک کرده و یا جلوی یکدیگر را می‌گیرند.
به مجموع کلی سامسکاراها، مجموعۀ اعمال هم گفته می‌شود. هنگامی‌که انسان جسم فیزیکی خود را ترک می‌کند، جسم علوی  که متشکل از هفده عنصر است را با ذهن خود به همراه می‌برد .
 

کاربرد ذهن ناخودآگاه

کارکرد ذهن تنها محدود به بخش خودآگاه نیست. بخش ناخودآگاه ذهن بسیار گسترده‌تر از بخش خودآگاه آن است. هنگامی‌که پیام‌ها آماده هستند، به‌سرعت از ضمیر ناخودآگاه به سطح خودآگاه ذهن می‌آیند. فقط ده درصد از فعالیت‌های ذهن در سطح خودآگاه است. حداقل نود درصد فعالیت ذهن در سطح ناخودآگاه می‌باشد.
می‌نشینیم تا مشکلی را حل کنیم. شکست می‌خوریم. به اطراف خود نگاهی می‌اندازیم. بارها و بارها تلاش می‌کنیم، اما شکست می‌خوریم. به ناگاه ایده‌ای به ذهنمان خطور می‌کند که راه‌حل این مشکل است. ضمیر ناخودآگاه مشغول کار کردن بر روی آن مشکل بوده است. ذهن ناخودآگاه، همراه همیشگی و دوست وفادار شماست. حتی زمانی که خواب هستید، بدون وقفه مشغول کار کردن است. ذهن ناخودآگاه مشغول هماهنگی، طبقه‌بندی، مقایسه و دسته‌بندی حقایق است و راه‌حل رضایت بخشی را برای هر مشکل پیدا می‌کند.
با کمک ضمیر ناخودآگاهتان می‌توانید طبیعت منفی خود را تغییر دهید. با نهادینه کردن خصوصیات مثبت و سالم می‌توانید بر طبیعت منفی خود غلبه کنید. اگر می‌خواهید بر ترس خود غلبه کنید، در ذهن خود ترس را انکار کنید، تمام توجه خود را بر روی خصیصۀ مخالف آن‌که شجاعت است، بگذارید. هنگامی‌که شجاعت در وجودتان رشد کرد، ترس خودبه‌خود ناپدید می‌گردد. مثبت بر منفی غلبه دارد. می‌توانید عادت، ایده و شخصیت جدیدی در ضمیر ناخودآگاه خود با تغییر خصیصه‌های قبلی ایجاد کنید.
تمام اعمال، لذات و تجارب تأثیر خود را بر روی ذهن ناخودآگاه می‌گذارند. سامسکاراها دلیل اصلی زندگی و تجربۀ لذت و درد است. تجدید ساماسکارا، خاطره را به وجود می‌آورد. یوگی به درون خود رفته و در تماس مستقیم با این سامسکاراها قرار می‌گیرد.
یوگی مستقیماً از طریق بینش درونی خود، آن‌ها را مشاهده می‌کند. هنگامی‌که می‌خواهید چیزی را به خاطر بیاورید، باید تلاش کنید. باید به اعماق ضمیر ناخودآگاه خود رفته و آن چیز بخصوص را از بین موضوعات بی‌ربط و مختلف بردارید.

عادت‌های خود را تغییر دهید

ذهن متشکل از یکسری عادت‌ها است. عادت‌های بد و تعصب که در ذات شما پنهان هستند، در موقعیت‌های خاص به سطح ذهن می‌آیند. اگر عادت‌های خود را تغییر دهید، می‌توانید شخصیت خود را نیز تغییر دهید. عادتی را نهادینه کرده و خصیصۀ شخصیتی خاصی را به دست آورید. با نهادینه کردن یک شخصیت، سرنوشت خود را بسازید.
عادت‌ها در ذهن هوشیار ما جای می‌گیرند، اما زمانی که مدام تکرار شوند، وارد ضمیر ناخودآگاه‌مان می‌گردند و طبیعت ثانی ما را می‌سازند. عادت‌ها نیز می‌توانند با عادت‌های جدید، سالم و مطابق با ذاتی قوی جایگزین گردند. اگر اکنون فکر می‌کنید شما این جسم فیزیکی هستید،. با گذر زمان شما خردی متعالی پیدا خواهید کرد.
 
ادامه دارد...

برگرفته از:
http://sivanandaonline.org/public_html/?cmd=displaysection&section_id=977

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: