پنج ترفند یوگا برای آرام کردن روابط پُرتنش

 0
 854

نویسنده: رابرت باتِرا 
برگردان: آیدا کوچکی

 

همگی ما از سوی دوست‌، نامزد یا همسر خود به این دلیل که فکر می‌کنیم، ما را منتظر می‌گذارد، ارتباط صحیحی برقرار نمی‌کند یا دارای دیدگاه متفاوتی دربارۀ چگونگی پیشرفت یک رابطه است، دچار سرخوردگی شده‌ایم. این امر ازنظر روانی می‌تواند طاقت‌فرسا باشد و ازنظر جسمی، واکنش خصمانه نسبت به عزیزانمان می‌تواند هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را که بر اساس انجمن روانشناسی آمریکا ممکن است برای سلامت عمومی ما مضر باشد را افزایش ‌دهد. بااین‌حال، بر اساس آموزه‌های یوگا، شرایط خارجی همیشه نباید حالات هیجانی درونی ما را دیکته کند. درواقع، زمانی که به احساسات با یک ذهن باز و آرام توجه می‌کنیم، می‌بینیم آن‌ها منبع فوق‌العاده‌ای از اطلاعات و رهنمود هستند.

در اینجا چندراه ساده برای انتقال اثرات تقویتی از زیرانداز یوگا به درون روابط شما ذکرشده است.

 

1.احساسات را مهار کنید.

عاطفی بودن چیز بدی نیست؛ این فقط بدان معناست که شما توسط احساسات خود، انگیزه می‌گیرید و این امر تنها زمانی مسئله‌ساز می‌شود که احساسات تبدیل به درام (نمایش) شوند. هنگامی‌که آگاهی از احساسات به شما می‌گوید چه چیزی درونتان در جریان است، واکنش به دلیل احساسات شکل‌گرفته، ایجاد استرس می‌کند. به‌منظور مهار قدرت احساسات خود، به اطلاعاتی که در بردارند، توجه کنید. آن‌ها چه راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنند؟ چگونه می‌توانید زندگی خود را بهبود ببخشید؟ به بخشی از خود که بدون قضاوت می‌تواند شاهد احساسات باشد، متصل شوید. تمام احساسات خود را بپذیرید و از آن‌ها بیاموزید. وقتی‌که شما پذیرش احساسات خود را تمرین می‌کنید، پذیرش احساسات دیگران نیز آسان‌تر می‌شود. این‌گونه است که قدرت احساسی خود را برای ایجاد تغییر مثبت مهار می‌کنید.
نکتۀ مدیتیشن: مدیتیشنِ مهر و محبت یا متا  را برای افزایش همدلی‌تان با خود و دیگران امتحان کنید. این عمل می‌تواند به شما کمک کند تا هر احساسی که بروز می‌کند را بدون نیاز به واکنش نشان دادن به آن بپذیرید و همدردی را در تمام ارتباطات شما پرورش می‌دهد.

 

2.از صمیم قلب خود گوش دهید.

هر کس نیاز به کسی برای گوش دادن دارد. حتی اگر همیشه آنچه فرد دیگر می‌گوید را دوست نداشته باشید، بدان گوش فرا دهید. در این صورت مردم نسبت به شما احساس مثبت‌تری خواهند داشت، زیرا توجه شما آن‌ها را تصدیق می‌کند. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که آرام باشید و نفس عمیق بکشید. آنچه را که فرد مقابل شما می‌گوید، بشنوید. اگر بتوانید با آن‌ها همدردی کنید، یک امتیاز محسوب می‌شود. تلاش کنید تا واقعاً معنای آنچه می‌شنوید را درک کنید. به‌واقع شنیده شدن، آن‌قدر اتفاق نادری است که شما تنها با وقت گذاشتن برای گوش دادن، می‌توانید تبدیل به یک دوست، یک عاشق یا یک همکار فوق‌العاده شوید.

نکتۀ وضعیت: اوشتراسانا Ustrasana، وضعیت شتر، یک وضعیت خم به عقب به جهت انبساط سینه و باز کردن قلب است. این حالت، همچنین برای توانایی قدرتمندش به‌منظور پرورش قدرت درونی و کمک به شما برای دیدن همه‌چیز از یک دیدگاه متفاوت شناخته‌شده است که توانایی شما برای گوش دادن از صمیم قلب را افزایش می‌دهد. حتماً از بینی نفس عمیق بکشید تا سیستم عصبی پاراسمپاتیک خود را در این خم به عقب گسترده، فعال کنید. نفس خود را نگه‌دارید و سپس بر روی پاشنه‌های خود بنشینید و زانوهای خود را بازکنید، کف دستان خود را یا در حالت استراحت بر روی ران‌های خود قرار دهید یا دستان خود را به حالت آنجالی مودرا بر قلب خود بگذارید. درحالی‌که هر احساسی ممکن است بروز کند، بنشینید و از بازدم خود برای آزاد کردن آن احساسات استفاده نمایید.

 

3.عشق ورزیدن با یک پرسش.

با پرسیدن سؤال، قبل از به اشتراک‌گذاری دیدگاه خود، یک محیط امن ایجاد کنید. هنگامی‌که از صمیم قلب شروع به گوش دادن می‌کنیم، به‌جای نظر، حالت تدافعی یا بحث، توسط کنجکاوی هدایت می‌شویم. ما به‌طورمعمول قبل از این‌که شخص دیگر صحبتش تمام شود، پاسخ‌ها را در سر خود شکل می‌دهیم. زمانی که شما احساس می‌کنید باید واکنش نشان دهید، به‌جای واکنش نشان دادن، سؤالات بیشتری بپرسید. اینجاست که تمرین شهود و آرامش یوگا برایتان سودمند واقع می‌شود. این‌یک چالش است برای این‌که وقتی باکسی اختلاف‌نظر داریم، از خودمان دفاع نکرده و بحث نکنیم. به یاد داشته باشید، کنجکاوی عنصری کلیدی است. با یادگیری مزایای وضعیت یوگا، در مورد دلایل عمیق‌تری ورای آنچه شریکتان می‌گوید، آگاه می‌شوید. هنگامی‌که دلایل اصلی و ریشه‌ای رفتار او را متوجه شدید، با سؤالات خود به او کمک می‌کنید، حتی اگر واقعاً با او موافق نباشید. علاقۀ شما مانند توجه خواهد بود. حتی اگر نمی‌توانید با دیدگاه یا رفتار همسرتان کنار بیایید، آن‌ها از سکوت و آرامش شما، احساس احترام و افتخار خواهند کرد.
نکتۀ پرانایاما: ریتم و کیفیت تنفس، وضعیت احساسی و حتی الگوهای فکری شما را تعدیل می‌کند. نادی سودانا  یا تنفس از بینی را تمرین کنید تا نیمکره‌های مغز خود و وضعیت سطح انرژی و ذهنتان را به تعادل برسانید. این کار می‌تواند به شما در پردازش آنچه می‌شنوید، کمک کند و سؤالات خلاقی برای عمیق شدن درک بین شما و شریک زندگی‌تان ایجاد نماید.

 

4.عشق ورزیدن از طریق یک «نه»

گاهی اوقات پس از این‌که عمیقاً به همسر خود گوش دادید، سؤالات خود را صادقانه پرسیدید و احساسات خود را منعکس کردید، زمان آن است که مرزهای خود را نیز مشخص نمایید. مرز در روابط شما را از همۀ دغدغه‌ها محافظت می‌کند. بسیاری از مردم هنگامی‌که مجبورند، مرز بکشند یا نه بگویند، ناراحت می‌شوند؛ زیرا نسبت به «خوب» و «مفید» بودن شرطی شده‌ایم. اگر فکر کنیم کاری که انجام می‌دهیم، دوست‌داشتنی نیست، دچار استرس می‌شویم. احساس این ناراحتی موردی ندارد و درعین‌حال مرزها را حفظ می‌کند. هنگامی‌که می‌دانید چه چیزی را تحمل می‌کنید و چه چیزی را تحمل نمی‌کنید، نه گفتن بسیار ساده می‌شود. با آنچه هستید، در ارتباط باشید تا بتوانید با شفقت و مهربانیِ خودِ برترتان، حدود و مرزهایتان را تعیین کنید. به یاد داشته باشید که مرزها بد نیستند. آن‌ها به همۀ ما کمک می‌کنند، بدانیم کجا ایستاده‌ایم و این‌ حس امنیت به ما می‌دهد. گاهی اوقات یک «نه متشکرم» قاطعانه و آرام، محبت‌آمیزترین چیزی است که می‌توانیم به خودمان و یک رابطه ارائه دهیم.
نکتۀ عملی: یکی از مؤثرترین راه‌هایی که می‌توانید مرزها را در روابط خود مشخص کنید، می‌تواند درست از روی زیرانداز یوگای شما آغاز شود. دانستن این‌که چه وقت در یک آسانای چالش‌برانگیز عقب‌نشینی کنید یا «نه» بگویید، به‌طورکلی به این معناست که به‌طور مؤثر در آن لحظه در حال گوش دادن به نیازهای بدن خود هستید و به محدودیت‌های خود ارج می‌نهید. تمرین یوگای ما، یک اکتشاف از ارتباط بین بدن و نفس ما است، نه تمرینی در سوق دادن ما فراتر از محدودیت‌هایمان. افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری به‌طور طبیعی در طول زمان با پیشرفت شما از طریق ادامۀ کار و تعهد به دست می‌آید.

 

5.دارما : خود را در اولویت قرار دهید

به خانۀ اول برگشتیم. این آخرین نکته، اولین چیزی است که باید به یاد داشته باشید. با خودِ زیرک و دوست‌داشتنی‌تان صادق باشید. اگر تمایل به روابط سالم دارید، باید از یک منبع سالم، یعنی خود حقیقیِ شما سرچشمه بگیرند. اگرچه این‌یک گرایش سطحی یا خودخواهانه نیست. موفقیت در تمام روابط خود را با تعامل با یک فرد دوست‌داشتنی، مهربان و پذیرنده تجربه کنید. روابط رضایت‌بخش از هدف‌های شخصی شما در جهت رشد معنوی سرچشمه می‌گیرند. زمانی که آرامش ذهنتان مختل شود، ممکن است بازگشت به قناعت یا سادگی را انتخاب کنید و در آن جهت حرکت کنید. متناوباً، ممکن است به اصلاح یک وضعیت مثل بحث در مورد نگرانی‌ها، ارائۀ دستورات لازم برای تغییر یا تنها استفاده از آن به‌عنوان یک چالش برای تقویت فضائل درونی‌تان بپردازید. هنگامی‌که از روابط خود با دیگران به‌عنوان فرصت‌هایی برای ابراز همدلی و آرامش استفاده می‌کنید، آرامش درونی خواهید یافت. این رویکرد به شما اجازه می‌دهد درعین‌حال که درس‌های زندگی خود را کشف می‌کنید، بدون توجه به این‌که با چه کسی هستید، دارمای خود را در هرلحظه تمرین کنید.
مراقبت از خودِ برتر، اولین گام در مراقبت از دیگران است. گوش دادن به مردمِ گرفتار، دلسوزی را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که به‌جای استرس داشتن، کنجکاو باشیم، واکنش‌های ما به چگونگی ارتباط با دیگران تسهیل می‌گردد. مرزهای سالم با حفاظت از ما، عشق را به خودمان و دیگران نشان می‌دهند. برای همۀ روابط خود، یک نیت معنوی داشته باشید و بگذارید این احساس برتر، تمام تعاملات شما را با سهولت و عشق رنگ بزند.
نکتۀ مراقبت از خود: با اصل ساتیا  یا حقیقت که یکی از پنج یاماها  برای زندگی در فلسفۀ یوگای اساسی است، کارکنید. رفتار ساتیایی به معنی صادقانه صحبت و زندگی کردن با خودِ حقیقی‌تان است. صادق بودن در تعاملاتتان با دیگران، ابتدا با رشد صداقت در درون خودتان آغاز می‌شود.

 

برگرفته از:
http://www.yogajournal.com/article/stress/5-yoga-tricks-smooth-stressful-relationships/

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: