ذهن برتر (روزه‌داری قلب)

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 1073
اشتراک :

نویسنده: سوامی شیواناندا Swami Sivananda
برگردان: ندا اسدی

در شمارۀ گذشتۀ مجله به بررسی کنترل ذهن (نیرودها) و چشم‌پوشی از نفس پرداختیم. در این شماره به بررسی روزه‌داری قلب و خیانت‌های ذهن و نحوۀ مقابله با آن می پردازیم.

 

 

ذهن وارد یک حالت غیرفعال شده و جستجوگر فکر می‌کند به هدف خود رسیده است. این ‌یک اشتباه دردناک است. خود را از خشم، حرص و طمع و وابستگی‌های احساسی و لذت حاصل از آن‌ها محروم کنید

 

روزه‌داری قلب

به درون‌نگری عمیقی عادت کنید. جستجوگران حقیقی که به مدیتیشن عمیقی وارد می‌شوند، در خواب نیز به جلو حرکت می‌کنند. غذا خوردن بدون تعادل یا در زمان نامناسب بر روی سیستم بدنی شما تأثیر گذاشته و مدیتیشن را برای شما دشوار می‌کند. با خویشتن‌داری زندگی کنید و با مدیتیشن، جاپا  (تکرار نام خداوند)، پرانایاما (تنفس یوگایی) و آساناها (وضعیت‌ها) این زندگی را تقویت نمایید. روزه گرفتن بسیار مفید است. می‌توانید به‌خوبی و با جدیت در حال روزه، مدیتیشن کنید. اثرگذارترین روزه، آن روزه‌ای است که در آن قلب از خواسته‌هایش چشم‌پوشی کرده و روزه باشد.
ذهن وارد یک حالت غیرفعال شده و جستجوگر فکر می‌کند به هدف خود رسیده است. این ‌یک اشتباه دردناک است. خود را از خشم، حرص و طمع و وابستگی‌های احساسی و لذت حاصل از آن‌ها محروم کنید. عاری از عشق و نفرت نسبت به دیگران باشید. نزدیکی خود را به همه‌چیز از بین ببرید. از رژیم غذایی صحیح، وضعیت‌های آسان، خلوص و پاکی جسم و ذهن پیروی کنید.
اگر قدم‌های شما در مسیرتان ثابت نباشد، جاپای بیشتری انجام دهید، وایراگیا  (عدم علایق) را در خود تقویت کنید. در گوشه‌ای بنشینید و مدیتیشن کنید. خدمت کنید. ایمانی غیرقابل تزلزل به خداوند داشته باشید. به نام مقدس خداوند وفادار بمانید. خود را به خداوند تسلیم نمایید. او را خالصانه پرستش کنید تا ذهن ناتوان ‌گردد. جسم خود را به خداوند تسلیم کنید و به آن فکر نکنید. حضور خداوند همه‌جا هست. همه‌چیز را کنترل می‌کند. خداوند شما را از تمامی خطرات حفظ می‌نماید.
فقط به خداوند تکیه کنید. اگر فقط یک‌صدم آنچه من به شما می‌گویم را انجام دهید، به شناخت کاملی از خداوند هم‌اکنون خواهید رسید.

 


امپراتوری قدرتمند، اسبی به قیمت ده هزار روپیه خرید. اسب بی‌قرار بود و هیچ‌کس نمی‌توانست از آن سواری بگیرد. پسرش اسکندر  گفت؛ پدر عزیزم، من می‌توانم بر روی این اسب سوار شوم. او روی اسب نشست و آن را به سمت خورشید حرکت داد. اسب چهارنعل می‌رفت. امپراتور کاملاً حیرت‌زده شده بود. او گفت؛ اسکندر چگونه این اسب را به حرکت واداشتی؟ اسکندر گفت؛ اسب از سایۀ خودش می‌ترسید، به همین دلیل من او را در جهت خورشید به حرکت درآوردم. اسب بی‌قرار ذهن نیز همین‌گونه است. اگر آن را به سمت آتمن  (خود) معطوف کنید، آرام خواهد بود. اگر ذهنتان را به مایا  (اوهام) معطوف کنید، ذهن می‌رقصد و در تلاطم خواهد بود.

 

ذهن خائن

ذهن، خائن است. شما را به ورطۀ جهالت پرتاب می‌کند. ذهن به شما می‌گوید: بنوش و بنوش و خوش باش، روز دوباره‌ای وجود ندارد. ذهن می‌گوید: سادهانا  (تمرین معنوی) را ترک کن، شما به‌جایی نخواهید رسید. هیچ سعادتی فراتر از حواس وجود ندارد. دنیا واقعی است، هیچ‌چیزی مانند لذات جسمانی نیست، از آن با تمام قلبتان لذت ببرید.
به صدای ذهن گوش نسپارید. برخلاف جریان ذهن شنا کنید. ذهن، دشمن بدی است. رابطۀ خود را با ذهن قطع کرده و فقط شاهد خاموشی برای آن باشید. با ذهن و حواس خود متحد نشوید. به درون خود بیندیشید و خود را تجزیه تحلیل کنید. ذهن به‌تدریج رام گشته و بندۀ فرمان‌بردار شما خواهد شد.
لذات نفسانی در آغاز همچون شهد هستند، اما در پایان زهر خواهند شد. در اینجا راهی برای تضعیف ذهن و کنترل آن به شما معرفی خواهیم کرد. اگر ذهن می‌گوید؛ تخم‌مرغ و گوشت بخور، فقط اسفناج، میوه و شیر بخور. اگر ذهن می‌گوید؛ رمان و روزنامه بخوان، فقط کتابهای مقدس بخوان و تمرین یوگا کن. اگر ذهن می‌گوید قمار کن، تمام شب را شب‌زنده‌داری کن.
ای ذهن گریزپا، ای بچۀ شیطان و بازیگوش، من از تذکر دادن به تو خسته‌ام. تو همچون کودک بی‌شرمی که در خانۀ پدر بیکار نشسته و مشغول خوردن و نوشیدن است، مشغول آزار و اذیت من هستی. بدون لطف خداوند، کنترل ذهن آسان نیست. توقف افکار فقط می‌تواند این ذهن وحشی را رام کند. خود را وادار به سجده و پرستش کنید.
ای ذهن به این نصیحت گوش کن. فقط در سامسارا (زندگی دنیوی) غرق نشو، در اقیانوس پرمخاطرۀ مرگ و زندگی غرق نشو. درگیر امور دنیوی نشو. میوۀ درد و غم نخور. خودت را با اعمال شرورانه نابود نکن. آیا اشتیاق به سعادت ابدی نداری؟به دستورات خداوند عالم عمل کن. جسم و متعلقات آن را فراموش کن و با آرامش در لذت و سعادتمندی و مکانی عالی ساکن شو. این عمر ماندگار نیست.
به دنبال نام، شهرت، اعتبار، موقعیت، عنوان، افتخار، رتبه و جایگاه نباش. ای ذهن، برای محبت زمینی، عشق و کلمات محبت‌آمیز، احترام، لباس خوب و غذاهای خوش‌طعم اهمیتی قائل مباش. ثابت‌قدم باش. نگاهت به خداوند باشد که در قلب تو مشغول به عمل کردن است. خداوند، پناه تو، آرامش تو، منبع هدایت تو است.

ادامه دارد...

 

برگرفته از:
http://sivanandaonline.org/public_html/?cmd=displaysection&section_id=977

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: