8 نکتۀ آیورودایی برای کاهش وزن

 3
 4889
امتیاز کاربران 4/0 از 5

نویسنده: ساراجین رودمن
برگردان: ندا اسدی

جامعه، همه‌روزه ما را با انواع مختلف رژیم‌های لاغری اشباع می‌کند. متمرکز ماندن و دانستن اینکه کدام رژیم غذایی برای کاهش وزن ما مؤثر و مفید است، مشکل است. استرس یکی از دلایل مهم افزایش وزن در جامعۀ ما است، پس برای لاغر شدن باید استرس نداشته باشیم. آیا راهی وجود دارد که وزن خود را کاهش داده و این کاهش وزن را حفظ نماییم، بدون اینکه عقلانیت خود را ازدست‌داده و از یک رژیم غذایی به رژیم غذایی دیگر برویم و دوباره سر جای اول بازگردیم و این چرخه را تکرار نماییم؟ بله وجود دارد و این روش 5000 سال هست که امتحان خود را پس داده است.

آیورودا، طب سنتی هند که علم خواهر یوگا است و هدفش پیشگیری از ابتلا به بیماری و ارتقاء سطح سلامتی، تعادل و طول عمر از طریق راهنمایی‌ها و توصیه‌های کوچکی است که از ریتم طبیعت، فصل‌ها و ساعات روز پیروی می‌کند.
در زیر هشت نکتۀ آیورودایی که به‌طور طبیعی و آرامی شما را به سمت کاهش وزنی کلی و سالم بدون استفاده از مواد و داروهای شیمیایی، غذاهای فرآوری شده یا رژیم‌های طاقت‌فرسا هدایت خواهد کرد، آورده شده است.

1-یک لیوان بزرگ آب گرم با آب‌لیموی طبیعی بعد از بیدار شدن از خواب بنوشید تا روده‌های خود را تحریک نمایید. این عمل سیستم گوارش شما را تقویت کرده و به شما انرژی شروع یک روز تازه را می‌دهد.

8 نکتۀ آیورودایی برای کاهش وزن

2-برای کاهش وزنی سالم، داشتن روزانه 45 تا 60 دقیقه ورزشی که منجر به تعرق بدن شما شود، توصیه‌شده است. ورزشی را انتخاب کنید که در طول عمر خود یا حداقل تا زمان معینی در آینده بتوانید آن را ادامه دهید.

8 نکتۀ آیورودایی برای کاهش وزن

3- پنج تا ده دقیقه هرروز صبح ریلکسیشن کنید. تمریناتی که جسم و ذهن را به فعالیت وا‌می‌دارد، مانند یوگا و مدیتیشن یک واکنش آرام شدگی در بدن ایجاد می‌کنند. این آرام شدگی، استرس را که یکی از دلایل اصلی افزایش وزن است، کاهش می‌دهد. این تمرینات، وضعیت ذهنی ما را نیز ارتقا می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند که در زندگی روزانه‌مان بهتر تصمیم بگیریم.

4-سه وعده‌غذا در طی روز مصرف کنید. غذا یک چربی سوز فوری است. هنگامی‌که به بدنتان به‌طور مرتب سوخت‌رسانی می‌کنید، فراموش می‌کند که چگونه چربی سوزی کند. یک وعدۀ غذایی متوسط به‌عنوان صبحانه بین ساعت 7:30 و 9:00 صبح میل کنید. یک وعدۀ غذایی کامل‌تر به‌عنوان ناهار بین ساعت 11:00 و 2:00 عصر میل نمایید. شام کوچک‌ترین وعدۀ غذایی شما باشد که بین ساعت 5:30 عصر و 8:00 شب که عملکرد هاضمۀ شما در ضعیف‌ترین حالت ممکن آن است، میل می‌کنید.
 
5-مطابق با فصل و منطقۀ زندگی‌تان غذا بخورید. در طی روزهای بلند و گرم تابستان، طبیعت به شما میوه‌های غنی از کربوهیدرات و سبزیجات تازه که بدن ما را خنک و پرانرژی نگه می‌دارند، هدیه داده است. در پاییز و زمستان، طبیعت سبزیجات ریشه‌دار، مغزها، بذرها و میوه‌ها، گوشت و پنیرهای سنگین‌تر و غلاتی که ما را در برابر سرما عایق می‌کنند، هدیه داده است. در روزهای مرطوب بهار، طبیعت به ما انواع توت‌ها، سبزیجات برگ سبز و جوانه‌ها را هدیه می‌دهد تا بدن ما را از رژیم سنگین و اسیدی زمستان پاک‌سازی کند. هنگامی‌که تا حد ممکن غذاهای محلی و ارگانیک می‌خوریم و غذاهای کامل و مقوی هر فصل را مصرف می‌نماییم، بدن ما به‌طور طبیعی مواد مغذی را هضم و جذب می‌کند.

6-هر شش طعم را امتحان کنید. در آیورودا ما شش طعم داریم: شیرین، ترش، شور، تند، تلخ و قابض. حتماً تمام این شش طعم را در رژیم روزانۀ خود جای دهید. طعم‌های شیرین، ترش و شور، طبیعتشان آنابولیک و یا سازنده است و نیاز به طعم تند، تلخ و قابض که کاتابولیک یا سوزاننده هستند، دارند تا به تعادل برسند. مصرف بیش‌ازاندازۀ طعم شیرین، ترش و شور مانند آنچه در رژیم غذایی اکثر افراد دیده می‌شود، منجر به‌اضافه وزن سریع می‌گردد. غذاهایی که تلخ هستند مانند سبزیجات برگ سبزدار، تند مانند فلفل تند و قابض مانند دانه‌های انار نقطۀ مقابل سالم طبیعت سازندۀ شیرین، ترش و شور است.

8 نکتۀ آیورودایی برای کاهش وزن

7-پس از هر وعدۀ غذایی کمی تحرک داشته باشید. یک پیاده‌روی کوتاه پس از هر وعدۀ غذایی، سیستم هاضمه را تحریک می‌کند. بخصوص اهمیت دارد که پس از صرف ناهار به مدت ده تا 20 دقیقه با سرعت متوسط پیاده‌روی کنید. در صورت امکان به مدت ده دقیقه بعد از پیاده‌روی به سمت چپ بدنتان بخوابید تا هضم سهولت بیشتری پیدا کند.
 
8-با خورشید به تختخواب بروید و با خورشید از تختخواب بیرون بیایید. هماهنگ با ریتم شبانه‌روز زندگی کردن، هورمون‌های بدن ما را به تعادل می‌رساند. به لحاظ مردم‌شناسی، اجداد ما دلیلی نداشتند که شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانند. هنگام غروب آفتان، فعالیت‌های آن‌ها نیز کم می‌شد و احتمالاً کنار نور آتش و یا شمعی می‌نشستند و بعد می‌خوابیدند. صفحه‌نمایش‌هایی که ما شب‌ها تا دیرهنگام به آن چشم می‌دوزیم، باعث تحریک مغز شده و ما را تا دیروقت بیدار نگاه می‌دارد، درست همان موقع که بدن ما به‌طور طبیعی سرعتش کاهش می‌یابد. دو ساعت قبل از رفتن به تختخواب، استفاده از صفحه‌نمایش‌های گوشی، لپ‌تاپ و تلویزیون را کم کنید. قبل از ساعت ده شب به تختخواب بروید. داشتن هفت‌تا نه ساعت خواب شبانه‌روزی به بدن ما زمان کافی برای سم‌زدایی و بازسازی خود برای روز بعدی را می‌دهد و سطح هورمون کورتیزول (هورمون مرتبط با استرس که باعث چاقی می‌شود) را تنظیم نگاه می‌دارد.

8 نکتۀ آیورودایی برای کاهش وزن

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
Sara Shiee
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399

با سلام واحترام .خیلی دوست دارم مطالب بیشتری راجع به یوگا وایورودایی بدانم. در مورد مدیتیشن وذهن اگاهی اطلاعاتی می خواستم

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 25 فروردین 1399

با سلام در سایت دانش یوگا یوگا و آیورودا را جستجو کنید مقالات نمایش داده میشود

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 25 فروردین 1399

با سلام در سایت جستجو کنید مقالات در ارتباط با یوگا و آیورودا یافت میکنید