شش فایدۀ یوگا برای سلامت قلب

  0
 1497

 

یوگا، مزایای سلامتی قابل‌توجهی دارد، ازجمله افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش وزن و بهبود انرژی و خلق‌وخو؛ اما آیا می‌دانستید که یوگا می‌تواند به قلبتان نیز سود برساند؟
تمرین یوگا که به هند باستان برمی‌گردد، مرکز توجه تعدادی از مطالعات بالینی بوده است و شواهد نشان می‌دهند که تمام آن حرکات سلام بر خورشید و سگ سرپایین، ممکن است در داشتن قلبی سالم‌تر نقش داشته باشند. با توجه به یک مطالعه که در مارس ۲۰۱۶ در مجلۀ پرستاری قلب اروپا منتشر شد، افرادی که ریتم قلب نامنظم (مثلاً فیبریلاسیون دهلیزی) داشتند، پس از انجام ۳۰ دقیقه یوگای سبک در هفته، به مدت ۱۲ هفته، به‌طور قابل‌توجهی فشارخون و ضربان قلب پایین‌تری پیدا کردند. این محققان گزارش دادند که یوگا، سلامت روان و کیفیت زندگی این افراد را نیز به‌طور قابل‌توجهی بهبود بخشید.
اگر شما بیماری قلبی دارید، با پزشکتان در مورد آنکه علاوه بر درمان معمولتان، کدام سطح از یوگا ممکن است برایتان مناسب باشد، صحبت کنید و اگر مبتدی هستید یا مشکلات سلامتی دارید، قبل از کلاس با مربی یوگا صحبت کنید. مربی شما می‌تواند نکات و اصلاحاتی در برنامۀ تمرینی شما انجام دهد تا شما بتوانید حداکثر استفاده را از جلسۀ تمرینتان ببرید.

 

یوگا، فعالیت فیزیکی را ترویج می‌دهد

عدم فعالیت فیزیکی، یک عامل خطر قابل‌توجه در ایجاد بیماری قلبی است. بیماری قلبی هم که مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر این روزهاست؛ اما معکوس کردنش، ممکن است. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که یوگا انجام می‌دهند، به‌احتمال بیشتری فعال‌شده و به یک‌روال تناسب‌اندام پایبند هستند که می‌تواند از قلب محافظت کند.
یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در درمان‌های جایگزین در سلامت و پزشکی منتشر شد، نشان داد؛ شرکت‌کنندگانی که قبلاً غیرفعال بودند و دو بار در هفته، در یک کلاس یوگای ده‌هفته‌ای شرکت کردند، بیشتر احتمال داشت که ازنظر فیزیکی فعال بمانند. انجمن قلب آمریکا، حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط در حداقل ۵ روز در هفته برای سلامت کلی قلب و فعالیت‌های عضله ساز با شدت متوسط تا بالا را حداقل ۲ روز در هفته برای مزایای سلامت اضافی توصیه می‌کند.

 

یوگا به شما کمک می‌کند، استرس را کنترل کنید

درحالی‌که محققان دقیقاً تعیین نکرده‌اند که استرس، چگونه در بیماری قلبی نقش دارد، اما استرس قطعاً می‌تواند منجر به افزایش رفتارها و عواملی شود که خطر ابتلا به بیماری قلبی را بالا می‌برند. این‌ عوامل عبارت‌ از سیگار کشیدن، عدم فعالیت بدنی، پرخوری و فشارخون بالا هستند. یوگا همچنین می‌تواند نقش قابل‌توجهی در کاهش استرس و مسائل مربوطه ایفا کند.
یک مطالعۀ کانادایی، مقداری بهبودی در اضطراب، افسردگی و کیفیت زندگی خانم‌هایی نشان داد که در انتظار یک‌روند پزشکی استرس‌زا بعد از یک برنامۀ یوگای ۶ هفته‌ای بودند. دکتر جوئل کان؛ متخصص قلب می‌گوید: اکثر تکنیک‌های رهایی از استرس، شامل مقداری توجه به نفس کشیدن هستند. یکی از کانون‌های توجه اساسی در تمام سبک‌های یوگا، آگاهی از تنفس است؛ بنابراین توجه صریح یا ضمنی به کاهش استرس، تقریباً در تمام کلاس‌های یوگا طبیعی می‌باشد.

 

یوگا می‌تواند فشارخون شما را کاهش دهد

یوگا می‌تواند در مدیریت فشارخون بالا نقش داشته باشد. بنا به نتایج حاصل از یک پژوهش، افرادی که ورزش نکردند، در مقایسه با آن‌هایی که حداقل به مدت ۸ هفته در یک‌روال یوگا شرکت کردند، شاهد یک کاهش جزئی در فشارخونشان بودند. دکتر رابرت اوستفلد؛ بنیان‌گذار و مدیر برنامۀ سلامت قلبی در مرکز پزشکی مونته فیور و استادیار پزشکی بالینی در کالج پزشکی آلبرت آینشتاین که هر دو در نیویورک قرار دارند، می‌گوید: من گمان می‌کنم که فایدۀ یوگا در اینجا، ترکیبی از بهبود آمادگی جسمانی و کاهش استرس است.

 

یوگا ممکن است ظرفیت هوازی را بهبود ببخشد

با توجه به یک مطالعۀ کوچک که در آوریل ۲۰۱۲ انجام شد، تمرین یوگا با بهبود استقامت قلبی عروقی و کیفیت زندگی در بیماران آمریکایی مبتلا به نارسایی قلبی مرتبط دانسته شد. محققان، ۴۰ بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را علاوه بر مراقبت‌های پزشکی معمولشان در یک برنامۀ ورزش در خانه ثبت‌نام کردند.
برخی از شرکت‌کنندگان در طول دورۀ ۸ تا ۱۰ هفته‌ای، ۱۶ جلسۀ یوگا درمانی نیز دریافت کردند. در پایان این برنامه، کسانی که یوگا را در روال‌هایشان جای‌داده بودند، ۲۲ درصد پیشرفت در ظرفیت هوازی‌شان داشتند. یوگا همچنین به بهبود انعطاف‌پذیری، کاهش التهاب قلب و بهبود کیفیت زندگی منجر شد.

 

یوگا ممکن است یک ضربان قلب نامنظم را بهبود بخشد

فیبریلاسیون دهلیزی یا آفیب، یک ریتم قلب غیرعادی است که توسط ضربان قلب سریع و نامنظم مشخص می‌شود که می‌تواند به سکتۀ مغزی و سایر عوارض منجر شود. با توجه به یک مطالعۀ کوچک روی ۴۹ شرکت‌کننده که در مارس ۲۰۱۳ در مجلۀ کالج متخصصان قلب آمریکا منتشر شد، تمرین کردن یوگا با کاهش دفعات مواجهه با آریتمی توسط بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند (به نصف تعدادی که قبل از آزمایش داشتند) مرتبط بود. مربیان یوگا نیز بعد از جلسات یوگا، ضربان قلب و فشارخون پایین‌تری داشتند. هرچند به تحقیق بیشتری برای تائید این ارتباط نیاز است، اما دکتر اوستفلد می‌گوید: ممکن است یوگا، مقداری پتانسیل برای کمک به درمان افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (به‌منظور کاهش دفعات مواجهه با آریتمی) داشته باشد.

 

یوگا، حس تعلق اجتماعی را رواج می‌دهد

پس از یک حملۀ قلبی، بسیاری از بیماران ممکن است یک حس انزوای اجتماعی را احساس کنند و می‌توانند دچار افسردگی شوند. شواهد در اینجا نیز به نقش بالقوۀ یوگا اشاره دارد. اوستفلد می‌گوید: بیمار ممکن است آن‌قدر احساس امنیت یا قدرت نکند که برای انجام دادن کارهایش، به‌طور منظم از خانه خارج شود. آن‌ها ممکن است به روشی که برایشان جدید است، با مرگ‌ومیرشان مواجه شوند یا ممکن است دریابند که قادر نیستند تمام‌کارهایی که قبلاً انجام می‌دادند را انجام دهند.
شرکت کردن در کلاس‌های یوگا می‌تواند حس تعلق اجتماعی ایجاد کند که این امر به کاهش احساس افسردگی و انزوا کمک می نماید. دکتر کان می‌گوید: کلاس یوگا، یک محیط امن و مناسب برای ارتباط با سایر افرادی که باهم فعالیت می‌کنند، فراهم می‌کند. تعیین کمیت مزایای تعامل اجتماعی یوگا دشوار است، اما من فکر می‌کنم که اگر شما افرادی با مشکلات سلامتی را به یوگا ببرید و اگر مکانی وجود داشته باشد که آن‌ها همان احساسی که در خانه‌ دارند را تجربه کنند، به‌احتمال بیشتری تصمیمات سالم‌تری اتخاذ می‌کنند.

 

ازآنجاکه انواع بسیار مختلفی از کلاس‌های یوگا وجود دارد، انتخاب یکی از آن‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. در اینجا شرح مختصری از برخی از انواع سبکهای یوگا و افرادی که ممکن است از آن سود ببرند را بیان می‌کنیم.

 

چگونه یک کلاس یوگا انتخاب کنید که مناسب شما باشد

ازآنجاکه انواع بسیار مختلفی از کلاس‌های یوگا وجود دارد، انتخاب یکی از آن‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. در اینجا شرح مختصری از برخی از انواع سبکهای یوگا و افرادی که ممکن است از آن سود ببرند را بیان می‌کنیم.

 

شیواناندا یوگا

یک ‌شکل ملایم و سنتی از یوگاست که برای مبتدی‌ها و افرادی که به علت مشکلات سلامتی دارای توانایی‌های محدودی هستند، مناسب است. این روش روی چهار بخش یوگا که شامل راجا یوگا ،کارما یوگا ، یانا یوگا و بهاکتی یوگا هست  تمرکز می‌کند.

 

وینیاسا

یک فرم بسیار فیزیکی از یوگاست که روی هماهنگی تنفس و حرکت تمرکز می‌کند. کلاس‌های وینیاسا به مقداری آمادگی جسمانی نیاز دارند، بنابراین اگر نگرانی‌هایی دارید، قبل از شرکت در کلاس با پزشکتان در مورد محدودیت‌ها صحبت کنید.

 

یوگای داغ

شامل تمرین کردن یوگا در یک اتاق گرم، معمولاً بیش از ۴۰ درجه است. محبوب‌ترین فرم یوگای داغ، بیکرام است که شامل یک توالی از ۲۶ وضعیت و ۲ تمرین تنفسی می‌باشد. درحالی‌که یوگای بیکرام نسبتاً محبوب است، اما اوستفلد به افرادی با بیماری قلبی پیشرفته، در مورد تمرین کردن یوگا در دماهای بسیار بالا هشدار می‌دهد، زیرا این کار ممکن است، مشکلات سلامتی را تشدید کند.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: