11 وضعیت یوگا برای گرم کردن بدن

  1
 20423

تنفس آتش

هرگز اولین تجربه‌ام از یوگا را فراموش نمی‌کنم. یک مرد جوان با لهجۀ غلیظ هندی، نه‌تنها به ما حرکات و نحوۀ قرارگیری بدن در وضعیت‌ها را آموخت، بلکه به ما یاد داد که چگونه ذهن خود را آزادکرده، تنفس‌های گرم و سردکننده برای تغییر وضعیت فیزیکی بدنمان داشته باشیم. همین امر باعث شد متوجه شوم که یوگا فقط بدن من را نرم و انعطاف‌پذیر نمی‌کند، بلکه بر روی وضعیت کلی جسم و ذهن من اثر خواهد گذاشت.
 آیورودا، روشی مبتنی بر تغییرات فصلی برای حفظ سلامت که به آن خواهر یوگا نیز گفته می‌شود، بر این باور است که برخی از وضعیت‌های یوگا در برخی اوقات سال مفیدتر است. از این وضعیت‌ها برای گرم کردن خود در ماه‌های سرد سال استفاده نمایید.

خم به جلو در حالت ایستاده

1-اوتکاتاسانا  (وضعیت صندلی)

از دیدگاه یوگا، لگن جریان انرژی در ستون فقرات شما کنترل می‌کند، به همین خاطر تعادل بخشیدن به آن با این وضعیت، انرژی را در سراسر بدن شما به جریان خواهد انداخت. انجام این وضعیت، گروهی از ماهیچه‌های بزرگ را در بدن شما به کار خواهد گرفت که همین امر باعث گرم شدن بدنتان خواهد شد.

لانج به سمت بالا با پاهای باز

2-ویرابهادراسانا  (وضعیت جنگجوی شمارۀ یک)

وضعیت دیگری که گروه عظیمی از ماهیچه‌ها را به کار می‌گیرد، جنگجوی شماره یک است. اگرچه به‌ظاهر ساده است، اما درواقع یک تمرین چندجانبه است. تمرکز بر روی توازن صحیح بدنتان در این وضعیت، نیازمند تلاش است، اما در عوض به بدنتان انرژی و گرما خواهد بخشید.

جنگجوی شماره سه با حائل

3-خم به عقب

خم به عقب‌ها نیز ازجمله وضعیت‌های گرم‌کننده در یوگا بوده و برای تمامی پرتوجویان در تمامی سطوح مناسب هستند. خم به عقب‌ها را بااحتیاط انجام دهید، وضعیت‌های پیشرفته را برای اولین بار بدون کمک یک مربی یوگای متبحر انجام ندهید.

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

چرخش در حالت لانج

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

لانج چرخشی

4-وضعیت‌های تعادلی دست‌ها

وضعیت‌های تعادلی دست‌ها ممکن است در نگاه اول ترسناک به نظر برسند، اما اگر می‌توانید وضعیت خط کش را انجام دهید، می‌توانید وضعیت‌های تعادلی دست را نیز انجام دهید. این وضعیت‌ها نیز گرم‌کننده هستند.

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

چرخش ستون فقرات در حالت نشسته

5-تنفس از یک حفرۀ بینی

تنفس‌های گرم‌کننده و خنک‌کننده را سوریا بهدانا پرانایاما4  می‌نامند. در هاتا یوگا، حفرۀ سمت راست بینی باانرژی گرم‌کننده و خورشید در ارتباط است؛ درحالی‌که حفرۀ چپ بینی باانرژی خنک‌کننده و ماه در ارتباط است. تمرین تنفس از طریق حفرۀ راست بینی، انرژی گرمابخش را افزایش داده و بدن به کمک آن گرم می‌شود.
مفاصل ما نیز در فصل‌های سرد سال، خشک می‌شوند. توالی زیر، راه ساده‌ای برای گرم کردن بدن از درون است. این توالی با تنفس آتش یعنی دم سریع و تند و بازدم از بینی آغاز می‌شود و با چرخش ستون فقرات در حالت نشسته برای ماساژ جریان درونی گرمابخش پایان می‌یابد. تمام توالی را از یک سمت بدن انجام داده و سپس از سمت دیگر تکرار نمایید. هر وضعیت را به مدت پنج تنفس کامل حفظ نمایید.

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

جنگجوی شماره دو

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

عقاب

وضعیت های یوگا برای گرم کردن بدن

وضعیت کلاغ

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاس یوگا و زمان برگزاری کلاس ها به صفحه اصلی دانش یوگا مراجعه نمایید. 

بیوگرافی شیرا آتکینز
شیرا آتکینز، نویسنده و مربی یوگا در نیویورک است. او از دانشگاه براون  در رشتۀ مطالعات زبان اسلاوکی فارغ‌التحصیل شده است. وی در تمام لحظات ممکن یوگا تمرین می‌کند و به ادبیات روسیه نیز علاقه دارد.

نویسنده: شیرا آتکینز / برگردان: واحد ترجمه
اجرا کننده حرکات الهه بانی

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
ستایس
 ارسال شده در : دوشنبه 02 آبان 1401

بسیار عالی