نکات کلیدی برای پیشرفت در تمرینات یوگا

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 806
اشتراک :

نویسنده: وامادوا شاستری
برگردان: ندا اسدی

 

به خاطر داشته باشید که شما مسئول تجارب خود در یوگا هستید. تمرکز شما، رفتار شما را تعیین می‌کند و رفتارتان، نتایج را مشخص می‌نماید. اگر می‌خواهید تمرین خود را پیشرفته‌تر کنید، لازم است نکات زیر را دنبال کنید:
در حین انجام آساناها و کشش بدنتان به نقطه‌ای بروید که بدون تلاش، قادر به حفظ وضعیت باشید. این نقطه، جایی است که به‌راحتی برای مدت‌زمانی طولانی می‌توانید در آن باقی بمانید، بدون اینکه کشش را متوقف ساخته و یا آن را رها کنید. پس از بیست تا سی ثانیه ماهیچه‌ها کمی ریلکس می‌شوند، به‌گونه‌ای که احساس کشش کمتری می‌کنید. انجام وضعیت بعدازاین برای شما راحت‌تر می‌شود.

پس‌ از ریلکس شدن ماهیچه‌ها، این سهولت را با ایجاد نقطۀ جدیدتری برای کشش جبران کنید. دوباره باید در نقطه‌ای باشید که در آن، کشش به‌اندازه‌ای قوی باشد که تمام توجه و تمرکزتان را به خود معطوف سازد. در این پیشرفت‌ها، بدن به‌تدریج شروع به باز کردن خود کرده و می‌توان وضعیت را ارتقاء داده و از منافع آن بهره برد.

آگاهی هوشیارانه‌ نسبت به تنفس در حین انجام آساناها، اولین و مهم‌ترین نکته برای تمرکز است. سعی کنید تمرین خود را از لحظه‌ای که وارد اتاق می‌شوید، آغاز کنید و بر روی تنفس خود تمرکز نمایید. یک‌راه آسان و مؤثر برای تمرکز و استفاده از تنفس، این است که صدای اوجایی  آرامی را تولید کنید. هوا را آگاهانه از حفره‌های بینی با صدای قابل‌توجهی به داخل هدایت کنید. بدین روش شما می‌توانید از تنفس برای بررسی میزان استرس در وضعیت‌هایتان، تداوم تمرکز خود و ارتباط حرکات با وضعیت‌ها، استفاده کنید.

شما قادر خواهید بود هرگونه آشفتگی و اختلالی را در وضعیت‌هایتان در صدای تنفس خود بشنوید. می‌توانید بر روی صدای آرام نفس خود تمرکز کرده و استرس را از وضعیت خود دور کنید. می‌توانید وضعیت‌ها را با نگه‌داشتن تمرکز بر روی تنفس همان‌طور که از وضعیتی به وضعیت دیگر می‌روید، به یکدیگر مرتبط سازید.
تمرین آسانا با تنفس آگاهانه بسیار مفید است. لازم است با هر دم از آرامش و هماهنگی و تعادل خود آگاه باشید. از پشت، طرفین و جلوی بدن خود آگاه باشید. هر بازدم، زمان مناسبی برای تداوم و کشش وضعیت است. این روش تمرین را همۀ افراد از مبتدی تا پیشرفته می‌توانند انجام دهند. تمرین به این روش به شما آگاهی و تعادل پویاتری می‌بخشد.

از طریق دم گرفتن هوشیارانه شما بر روی آنچه در اطرافتان در حال اتفاق افتادن است، متمرکز می‌شوید. شما پذیرای انرژی زندگی با هر نفس هستید. با هر بازدم به شما یادآوری می‌شود که بخشی از کل کائنات هستید. این امر به شما می‌آموزد تا قدردان عطایای طبیعت باشید. با ریتم زندگی کارکنید و مسئول محیط اطراف خود باشید. این‌گونه تمرین تزکیۀ نفس، اثرات درونی قوی‌ای دارد و ما را به‌سرعت به سطوح عمیق‌ یوگا می‌برد و پس از یک تا دو ماه شاهد تغییرات شگرفی خواهیم بود.

به خاطر داشته باشید که از تمرین خود لذت ببرید و زمان را دوست خود بدانید. هیچ عجله‌ای در کار نیست. هرگونه فشاری که باعث می‌شود نتوانید به‌خوبی تمرین کنید را از خود دور سازید.
به خاطر داشته باشید که زمان لازم است تا به وضعیت‌ها مسلط شوید و زمان بیشتری لازم است تا بدن بخصوص ازلحاظ ساختاری با حرکات هماهنگی پیدا کند. با گذر زمان وضعیت‌ها را مکرراً تمرین کرده و بیاموزید. آینگار گفته که ده سال طول خواهد کشید تا وضعیت مثلث یا تریکوناسانا  را بیاموزید. زمان به‌اندازۀ کافی وجود دارد. یوگا برای تمام طول عمر است، نه یک اشتیاق زودگذر.
هدف تمرین‌های یوگا، این است که ما را به سطوح عمیق‌تر ذهنی و قلبی ببرد. یوگی باید فردی روشنفکر باشد، نه‌فقط کسی که جسمی انعطاف‌پذیر داشته و توانایی حفظ آساناهای بسیار سخت را برای مدت‌زمان طولانی دارد. همان‌طور که تمریناتتان را پیشرفته می‌کنید، به یاد داشته باشید که لازم است جنبه‌های عمیق‌تر یوگا همچون پرانایاما، مانترا و تمرکز فکر را نیز تمرین کنید. پس‌ازاینکه بر روی بدنتان تسلط یافتید، تمرکز خود را بر تسلط بر ذهنتان قرار دهید. از آسانا به‌عنوان شالودۀ تمرین یوگایی عمیق‌تر استفاده کنید. پیشرفته کردن آساناها را هدف خود قرار ندهید و تا حد ممکن برای جنبه‌های عمیق‌تر یوگا نیز زمان بگذارید.
جلسۀ یوگای خود را بعد از تمام کردن شاواسانا پایان ندهید. حداقل چند دقیقه برای یک وضعیت نشسته زمان بگذارید، پرانایاما تمرین کنید، ذکر بگویید، تمرکز فکر عمیقی داشته باشید تا خود حقیقی‌تان را کشف کنید. به یاد داشته باشید که می‌تواند بی‌نهایت و بی‌پایان باشد. یوگا اتحاد با خرد جهانی است.

 

برگرفته از:
http://www.yogamag.net