پرانایاما، راز جاودانگی

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 1309
اشتراک :

هرگاه به بحث شیرین و پراهمیت پرانایاما می‌رسم، عمیقاً درباره‌اش فکر می‌کنم یا وقتی تمریناتش را انجام می‌دهم، هر بار احساس می‌کنم در حال کشف رازی بزرگ هستم؛ رازی که در عین آشکار بودن پنهان مانده است. راز زندگی و یا محرمانه بگویم، راز جاودانگی...

«پرانا» نیرویی است همیشه جاوید. دلیل حیات این سیاره و تمام کیهان. پرانا عامل زندگی و هشیاری است. نیرویی که با کمک آن زنده می‌مانیم و بر رویدادهای پیرامون مان آگاهی پیدا می‌کنیم. نیرویی که از طریق آن قدرت تصمیم و انتخاب خواهیم داشت. هرچه بهره‌مندی ما از این نیروی حاضر و مهیا در هستی بیشتر باشد، آگاهی و حیات عمیق‌تری در ما جریان خواهد یافت. به این معنا که زندگیِ ما از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
جریان زندگی در درون ما به این معناست که به واقع در لحظه حال هشیارانه حضور داشته باشیم و در سلامتی و نشاط زندگی کنیم.
وجود پرانا در کیهان از عظیم‌ترین نعمت‌های خالق جهان است و در عین‌حال از راحت‌ترین و قابل دسترس‌ترین نعمات اوست. آن چنان که بهره‌مندی از آن به آسانیِ نفس کشیدن است.
آری، یکی از اصلی‌ترین راه‌های بهره‌مندی از این نیروی عظیم و مهم حیات بخش، "تنفس" است. از طریق تنفس و شیوه‌های صحیح پرانا در درون‌مان می‌توانیم به خرد و آگاهی والایی نسبت به خود دست پیدا کنیم.
در این صورت پرانایاما شامل تمریناتی می‌شود که هدفش گسترده کردن این انرژی در کل بدن به منظور کنترل و توسعۀ نیروی حیات در تک تک اعضای بدن است.
در ابتدا باید به خوبی تنفس خود را بشناسیم! جنس نفس‌های خود را بشناسیم و شکل ورود و خروج هوا را از طریق مجرای تنفسی ببینیم و به آن آگاه باشیم. تنفس ما هر لحظه با ما
سخن می‌گوید!

تنفس در پرانایاما یوگا

اکنون در چه حالی هستی؟ «به تنفس خود نگاه کن»!

تنفس شامل چهار مرحلۀ اصلی است: دم ، مکث کوتاه پس از دم (حبس دم )، بازدم، مکث کوتاه پس از باز دم.
هر یک از این مراحل گویای حالت درونی ماست. سوامی شیواناندا می‌گوید: «پرانا در ُبعد جسمی به صورت حرکت و فعالیت و در بُعد دیگر به صورت ذهن ظاهر می‌گردد.»
اگر به حالت‌های خود دقت کرده باشیم متوجه می‌شویم که به هنگام عصبانیت، تنفس‌مان تند، کوتاه و سریع است. وقتی ناراحت هستیم بازدم‌های‌مان طولانی و مانند  آه ه ه و وقتی در آرامش به‌سر می‌بریم نفس‌هایمان نیز آرام و ملایم است.
درب اصلی  برای ورود به دنیای درون، آگاهی به تنفس و کنترل نیروی حیات است.
پرتوجوی جستجوگری که می‌خواهد ماهیت تنفس خویش را بشناسد، باید از سه مرحله عبور کند.

مرحلۀ اول: مشاهدۀ تنفس

برای این کار باید تنها بر جریان تنفس خود ناظر باشیم. مشاهدۀ بی‌قضاوت و بی‌تقلا. در این مرحله کاری انجام نمی‌دهیم و تلاشی برای تغییر نوع تنفس خود نخواهیم داشت. دقایقی حتی کوتاه. فقط و فقط تنفس خود را مشاهده می‌کنیم. برای انجام این مرحله کافیست در طول روز گاه به گاه آگاهی خود را به تنفس‌تان معطوف کنید و ببینید در شرایط مختلف تنفس‌تان چه تغییری می‌کند. حتی بهتر است روزانه حدود ده دقیقه در آرامش بنشینید و تنفس‌تان را نظاره کنید. فقط به جریان عبور و خروج هوا توجه کنید و بر حس خود متمرکز شوید. این مرحله بسیار مهم است و بهتر است هفته‌های اول تمرین را در نظارت تنفس خود بگذرانید.

مرحلۀ دوم: کنترل تنفس

این مرحله شامل تمرینات مهم پرانایام است. با این تمرینات می‌توانیم مقدار و سرعت عبور هوا را در درون‌مان کنترل کنیم. با تکرار و تمرین، به مرور توانمندی فوق‌العاده‌ای در اراده و آگاهی‌مان پیدا خواهد شد. کم‌کم هیجانات، استرس‌ها یا حتی شتابزدگی‌هایمان را تحت کنترل خواهیم گرفت. پس از آنکه به مهارت نسبی در این زمینه برسیم تمام واکنش‌های غیرارادی‌امان تحت اختیارمان در خواهند آمد.

مرحلۀ سوم: توسعۀ نیروی حیات

این توسعه پس از انجام کامل مرحلۀ قبل اتفاق خواهد افتاد. تمرینات پرانایاما بهتر است پس از بیداری بدن انجام گیرد. قبل از شروع تمرینات تنفسی، بهتر است ابتدا آساناها را انجام دهیم. یا حداقل برای بیداری بدن، چند دقیقه آساناها را تمرین کنیم، سپس به انجام تمرینات کنترل تنفس (مرحلۀ دوم) بپردازیم.
نکتۀ 1: در آغاز مرحلۀ اول، نیازی نیست قبل از نظارت تنفس، حتما آسانا کرده باشید. بلکه در هر لحظه از روز می‌توانید به حالت و جریان تنفس خود آگاه بوده و بر آن تمرکز و نظارت کنید.
نکتۀ 2: مرحلۀ اول را مدتی ادامه دهید تا خوب با نفس‌هایتان آشنا شوید، سپس وارد مرحلۀ بعدی که انجام تمرینات تنفسی یوگاست شوید.

از دست ندهید! باشگاه دانش یوگا به تازگی امکان شرکت در کلاس آموزش پرانایاما به صورت آنلاین را فراهم نموده است.

آتنا سرابی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: