آرامش در پناه خدا

 0
 2058

وحید عرفانی

 

دستيابي به آرامش واقعي يكي از خواسته‌هاي هميشگي بشر بوده و برای رسیدن به آن در طول تاریخ تلاش‌ها و رنج‌هاي بسياري را به جان خریده است. مذهب ما را به نگرشی مجهز می‌کند که به زیبایی و نشاط زندگی پی می‌بریم. گرچه خداوند را نمی‌توانیم به چشم‌ ببینیم، اما با عمق وجود می‌توانیم صدایش را در طپش‌ قلب‌های‌مان بشنویم. انسان وقتی خود را جزئی از برنامۀ الهی می‌بیند، رضایتش از زندگی دو چندان می‌شود.
بنابراین ایمان به خدا  عامل مهمی در ایجاد آرامش است. یاد خدا به دل‌ها آرامش می‌دهد. زندگی با باور به حضور خداوند بزرگ، چون گوهری در اختیار تمامی انسان‌ها قرار داده شده است؛ کافی است به درون‌مان بازگردیم و ببینیم که بذر خداجویی در فطرت تک‌تک ما نهاده شده است. 
کسی که از رحمت الهی ناامید شود بهره‌ای جز احساس یأس و ناامیدی نخواهد داشت. خداوند منبع آرامش است. 
اعتقاد به خداوند به این دلیل که یک تکیه‌گاه معنوی برای ما ایجاد می‌کند، به ما قوت‌قلب می‌دهد. از نظر فیزیولوژیک ثابت شده است به هنگام انجام مراسم مذهبی چه در اسلام و چه دیگر ادیان الهی، جسم و روان آرام می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد در خانواده‌های مذهبی طلاق، تغییر شغل و بیماری‌های مزمن کمتر اتفاق می‌افتد. عمل مثبت در حالی که به وسیلۀ اعتقادی قوی حمایت شده باشد و عشق به خداوند آن را هدایت کند، هیچ گاه در نبرد زندگی شکست نخواهد خورد. 
برای بهبود وضعیت ذهن و روان و انتخاب مسیر درست زندگی، همیشه از خدای بزرگ کمک بخواهید. ما با در میان گذاشتن خواسته‌ها و نیازها‌یمان با خداوند، درواقع از خود مراقبت کرده‌ایم و بنابراین دعا و ارتباط با خداوند، بزرگ ترین پناه در برابر نگرانی و آشفتگی است. دعا و نیایش، رفتارهای قدرتمند و سودمندی جهت دست‌یابی به آرامش و نشاط هستند. بسیاری از روانشناسان معتقدند ایمان قلبی انسان‌ها به خداوند یکتا، موجب کاهش سطح نگرانی و اضطراب در افراد می‌شود و عبادات و راز و نیاز با پروردگار، تأثیر هورمون های تولید فشار (مانند آدرنالین و نورآدرنالین) را در بدن کاهش می‌دهد. 
 

توصیه های مهم:
• همواره با خداوند راز و نیاز نمایید. دعا و نیایش مورد علاقۀ خود را بخوانید و در فضای روحانی آن غوطه‌ور شوید. با اعتقاد و اعتماد کودکانه دعا کنید. در لحظاتی خاص در خلوت با خداوند گفتگو کنید. در گفتگوی‌تان هیچ‌گاه اندیشۀ منفی نداشته باشید. هر اندازه که می خواهید با خدا حرف بزنید. در اتوبوس، در محل کار و هنگام غذا خوردن می‌توانید با او سخن بگویید. 
• ایمان به خدا را بین خود و خدای‌تان نگاه دارید. به خدا توکل و اطمینان داشته باشید و تا آن‌جا که میسر است ایمان و یقین‌تان را به صورت یک مسئلۀ خصوصی بین خود و خدایتان حفظ کنید. بدین ترتیب خود را از شک و تردیدها دور نگه می‌دارید. 

 • با خودتان در صلح و آشتی باشید.تا با خود در صلح و آرامش نباشید نمی‌توانید رفتارهای منطقی و آرامی از خود بروز دهید. تصمیم بگیرید خود را به‌خاطر نقاط ضعف و شکست‌هایی که داشته‌اید ببخشید. خود را از بار احساس گناه به‌خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید، رها سازید و بدانید سفر شما از شبِ تاریک درون‌تان، سفر بسیار ارزشمندی است.
• بگذارید ایمان و اعتقاد به خداوند در سختی‌ها یاورتان باشد. افکارخود را از مشکلات برگیرید و متوجه خدا کنید و بدین ترتیب ذهن و روح‌تان را استراحت دهید. پاسخ هر مشکل و مسئله‌ای نزد خداوند است.  او نیروی برتر
هستی است.
• سعی کنید خصومت‌ها و کینه‌هایی را که از دیگران به دل گرفته‌اید از خود دور کنید.
• بهتر است بدون اینکه از زندگی و اهداف اجتماعی خود دوری کنید، یک زندگی روحانی و دائمی را در پیش بگیرید.
•  شب ها که به خواب می روید به یاد بیاورید در پناه پرمهر خدا هستید و با همین ایمان، روزهایتان را سرشار از زیبایی، لطافت و معنا نمایید. تصور کنید چون کودکی در آغوش خداوند آرمیده‌اید و بدین ترتیب ارتباط قلبی‌تان را با پروردگار تقویت نمایید.
• هر روز مدتی را به سکوت بگذرانید. جسم‌تان را آسوده کنید. افکارتان را از مشکلات برگیرید و متوجه خدا کنید و بدین ترتیب ذهن و روح تان را استراحت دهید. با متوجه کردن ذهن‌ به سمت خدا، راه حل خودش به سراغ‌تان می آید. آن قدر منتظر شوید تا جواب‌تان را بگیرید.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: