حرکات مفید یوگا برای تنیس

 0
 851

تیفانی کروک شانک* /یوگاژورنال فرانسه/ برگردان: ژیلا حاتمی

 

همان‌طور که می‌دانید تنیس ورزش پرتحرکی است و بدن در حین این ورزش هیچ استراحتی ندارد. با هر ضربۀ راکت، شانه، بازو و مچ دست‌ها بسیار درگیر می‌شوند و با حرکات سریع و زیگزاگی شکل در جهات مختلف در زمین تنیس، فشار زیادی به پاها، لگن و ستون فقرات نیز وارد می‌شود. اما خبر خوب این است که یوگا می‌تواند به برطرف کردن این فشارها به ورزشکاران این رشته کمک کند. یوگا ماهیچه‌های منقبض شده را باز می‌کند، مقاومت بافت‌ها را بالا می‌برد و در عین حال یک حرکت اصلاحی عالی برای ایجاد تقارن بین ماهیچه‌ها به وجود می‌آورد. اگر تنیس کار می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم این چهار حرکت سادۀ یوگا را پس از هر بار تمرین تنیس یا قبل از آن انجام دهید تا علاوه بر حفظ چابکی و سرعت در بازی، بدن‌تان را از هر صدمه‌ای دور نگه دارید.

 

1. اسکات جلو مقابل دیوار

طوری کنار دیوار یا حصار دور زمین تنیس‌تان بایستید که پهلوی راست‌تان به سمت دیوار باشد. پای راست‌تان را حدود یک متر جلوتر از پای دیگر قرار دهید و خم کنید. سپس بالاتنه‌تان را کمی به سمت دیوار چرخانده و دست راست‌تان را چند سانتی‌متر پشت سرتان روی دیوار بگذارید. آرنج‌تان را حدود 90 درجه خم کرده و در سطح شانه‌تان نگه دارید. زانوی پای راست را به آرامی خم کنید طوری‌که با قوزک‌تان در یک راستا قرار گیرد. سپس سینه‌تان را رو به جلو نگه دارید تا سمت راست بالاتنه و جلوی استخوان ران احساس کشش داشته باشید. حدود 60 ثانیه در این حالت بمانید و سپس همین حرکت را در سمت دیگر بدن‌تان تکرار نمایید. 
 تأثیر: ایجاد کشش و انعطاف در پهلوها و بالاتنه

حرکات مفید یوگا برای تنیس

2. وضعیت سرِ گاو به کمک راکت تنیس

با انجام این تمرین، دامنۀ حرکتی کتف‌ها افزایش می‌یابد. راکت تنیس را با دست راست بالا بگیرید. سپس دست راست را به سمت بالا کشیده، خم کنید و به پشت کمرتان ببرید. دست چپ را به وسط قسمت پایینِ کمرتان برده و دستۀ راکت را بچسبید. نکتۀ مهم این است که باید وضعیتی را بیابید که در حین احساس کشیدگی در شانه، حس راحتی و ریلکسی نیز در شانه‌ها داشته باشید. اگر راست‌دست هستید، یک دقیقه در این وضعیت باقی بمانید و همین حرکت را دو دقیقه در سمت دیگر بدن‌تان انجام دهید. اگر چپ‌دست هستید، دو دقیقه در این وضعیت مانده و بعد در سمت دیگر (یعنی با دست چپ) یک دقیقه بمانید.
تأثیر: افزایش دامنۀ حرکتی کتف و بازوها  

حرکات مفید یوگا برای تنیس

3. حرکت چهار انگلیسی

به پشت روی زمین دراز بکشید. زانوها را خم و قوزک‌هایتان را بر هم مماس کنید و سپس هر دو پا را به سمت راست پایین ببرید. سپس در حالی‌که زانوی چپ‌تان را دارید از سمت سرتان دور می‌کنید کششی در سمت خارجی ران و کفل چپ احساس کنید، کف پنجۀ پای چپ‌تان را روی زمین بگذارید. سپس کفل چپ‌تان را رها کنید تا قسمت پایین کمرتان ریلکس شود. 1 تا 2 دقیقه در این وضعیت بمانید و بعد جهت بدن‌تان را تغییر دهید.
تأثیر: مفید در آرام کردن قسمت خارجی کفل، قسمت پایین کمر و باند ایلیوتیبیال که از سمت خارجی ران آغاز شده و تا سمت خارجی زانو ادامه می‌یابد.

حرکات مفید یوگا برای تنیس

4. پیچ خوابیده

به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوها را جمع کنید. سپس پاها را به سمت راست برده و روی زمین یا یک بالش قرار دهید. کمر، کفل‌ها، و سپس کل بدن‌تان را شل کنید. اگر تنیس‌باز چپ‌دستی هستید، زانوهای‌تان را 2 تا 3 دقیقه در سمت راست نگه دارید، سپس جهت حرکت را عوض کرده و 1 تا 2 در سمت چپ بمانید. اگر راست‌دست هستید همین کار را برعکس
 انجام دهید.

تأثیر: کشیدگی ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات و افزایش جریان خون در این ناحیه

حرکات مفید یوگا برای تنیس

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: