آيا چپ‌دست‌ها در يوگا ناديده گرفته شده‌اند؟

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 162
اشتراک :

آنا سوانسون/برگردان: لیلا خیراندیش

 

شما چپ‌دست هستيد؟ تجربه‌تان از حضور در كلاس‌هاي يوگا به‌عنوان يك چپ‌دست چيست؟ چرا به نظر مي‌رسد كه در يوگا همه چیز به نفع راست‌دست‌هاست؟ بياييد يوگا را از منظر چپ‌دست‌ها نگاه کنیم.

مربي يوگا در انتهاي حركت شاواسانا به شاگردان می‌گوید: «به سمت راست بغلتید.» در مدیتیشن گفته می‌شود: «دست ‌راستتان را به حالت دیانا مودرا روي دست ‌چپ قرار دهيد.» که اگر چپ‌دست باشيد، انجام اين حركت برای‌تان عجیب و غیرعادی خواهد بود و طبق اصول کار، شما نمی‌توانید برای اینکه حس بهتری داشته باشید، این قانون را زیر پا بگذارید.

95 درصد اوقات، توالی حرکت‌ها از سمت راست آغاز می‌شود، مثلاً می‌گویند: «برای رفتن به حرکت جنگجو، پای راست‌تان را جلو بگذارید.» سپس وقتی بخواهید در پرانايامایی چون نادي‌شودان، كه دارای حركات پيچيدۀ دست است، چپ‌دستی خود را اضافه کنید موضوع بسیار پیچیده‌تر می‌شود.

به راستی چرا این‌گونه است؟ و شما به‌عنوان يك چپ‌دست برای اینکه احساس بهتری داشته باشید، چطور تمرينات يوگای‌‌تان را با چپ‌‌دستی خود سازگار می‌کنید؟ اینکه چرا در یوگا تأکید حرکات بیشتر بر سمت راست است، دلايل خوبي دارد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم.

یادم می‌آید این سؤال را در گذشته یکی از شاگردان از من پرسید و گفت: «انگار ما همیشه تمرین‌های یوگا را با سمت راست بدن‌مان شروع می‌کنیم. دلیل آن چیست؟» من هم زمانی که در هندوستان تازه به فراگیری یوگا پرداخته بودم، این سؤال را از مربی‌ام پرسیده بودم، بنابراین با دانشی که از آن مربی گرفته بودم، پاسخ دادن به این سؤال برایم آسان بود. پاسخ من، در عین حال که در درون خیلی پیچیده بود و ریشه در دیدگاه‌های سنتی، تاریخی و انرژیتیکی داشت، نتیجه‌اش بسیار ساده بود.

آن شب برای آن شاگرد توضیح دادم که در یوگا ما اعتقاد به گردش پرانا در درون بدن‌مان داریم اما تمرکزمان بر ستون فقرات‌مان است. در مورد تصویری برایش حرف زدم که همه‌مان آن را می‌شناسیم (نماد علم پزشکی) تصویر دو ماری که به دور یک ستون پیچیده شده‌اند. در مورد ریشه‌های این تصویر که شامل علم یوگا هم می‌شود برایش گفتم. گفتم هر یک از آن دو مار نماد نیروی مؤنث و مذکر هستند. این دو نیرو باید به صورت متوازن و متعادل در ما اثر بگذارند. اما شروع حرکات با سمت راست به این معنا نیست که انرژی مذکر «بهتر» است. پرانا و نیروی حیات ما وابسته به هر دو نیرو به صورت متعادل است.

پاسخی که از نتیجۀ توضیحات من برای آن شاگرد حاصل شد در نهایت این بود که دلیل شروع کردن حرکات یوگا با سمت راست، یک سنت است. از گذشته‌های دور در هندوستان هدیه‌ها را به دست راست افراد می‌دادند. با دست راست غذا می‌خوردند، با دست راست‌شان با یکدیگر دست می‌دادند. اگر خانۀ جدیدی می‌خریدند به‌خاطر خوش‌یمنی اول با پای راست به آن وارد می‌شدند.

اما در عین حال خودم می‌‌دانستم باید دلیل محکم‌تر دیگری در این باره وجود داشته باشد. نمی‌توانستم بپذیرم که تنها به دلیل رسم و رسوم قدیم، در حرکات یوگا این‌قدر تأکید بر سمت راست بدن وجود داشته باشد.

بعد از این استدلال، به سراغ دیدگاه‌های علمی احتمالی‌ای که ممکن بود در این خصوص وجود داشته باشد رفتم. من به‌عنوان کار جانبی گاهی فعالیت‌های آناتومی و فیزیولوژی نیز انجام می‌دهم. به همین دلیل حداکثر تلاشم را برای توجیه کردن مزایای احتمالیِ شروع کار با سمت راست انجام دادم.

ادامه ی این مقاله را در شماره 120 مجله دانش یوگا بخوانید.

 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :