مسیر خودت را پیدا کن

 15 مرداد 1398   16:59
اشتراک :

یوگاژورنال، خرداد 97/ برگردان: گروه ترجمه

 

آیا می‌خواهید از عادت‌های قدیمی‌‌ای که دیگر به کارتان نمی‌آید خلاص شوید و عادت‌های تازه‌ای در خود به‌وجود آورید که برای‌تان شادی و سلامتی به‌‌دنبال داشته باشد؟ راز این کار، ایجاد نظم و انضباط، مهربانی و شکیبایی در روی مت یوگاست. در این مطلب چگونگی آن را برای‌تان شرح خواهیم داد.

 

بیشتر ما، به‌عنوان یوگی، می‌کوشیم به شکلی متفکرانه‌تر و آگاهانه‌تر زندگی‌مان را پیش ببریم. اما گاهی باوجود تمام تلاش‌هایی که می‌کنیم، به موانعی برمی‌خوریم و گاهی واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهیم که برای ما چندان مفید نیست. مثلاً همیشه به خودمان قول می‌دهیم مصرف قند و شیرینی‌مان را کم کنیم، اما به محض دیدن چند کلوچه، تسلیم اشتهای‌مان می‌شویم؛ وقتی به خبرهای رسانه‌های اجتماعی نگاه می‌کنیم خودمان را به‌خاطر بازی با کلمات مشابه سرزنش می‌کنیم؛ اگر در کلاس یوگا نتوانیم تعادل‌مان را در حرکت باکاسانا حفظ کنیم، احساس یأس و ناامیدی می‌کنیم. این موانع اغلب اوقات مربوط به سامسکارای ما در ارتباط است. سامسکارا واژه‌ای سانسکریت به‌معنای «شیارها» یا «مسیرها» یا «عادت‌های ذهنی و احساسی» است که گهگاه می‌بینیم در دام‌شان افتاده‌ایم.

سامسکاراها به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، مثبت یا منفی تعیین کنندۀ وضعیت‌یابی ما هستند و بر واکنش‌های ما در موقعیت‌های خاص اثر می‌گذارند. این الگوها آن‌قدر عمیق و جاسازی شده هستند که حتی اگر باعث بروز مشکل یا درد در ما بشوند، نمی‌توان به راحتی تغییرشان داد. خبر خوب این است که می‌توانیم با تمرینات یوگا، سامسکاراهایمان را بررسی کنیم، بفهمیم چه چیزی مانع رسیدن‌ به اهداف‌مان می‌شود و بعد با چیزهایی که فهمیده‌ایم کار کنیم.

با مشاهدۀ الگوهای واکنشی‌مان روی مت یوگا یا زمان مدیتیشن، بهتر می‌توانیم تشخیص دهیم چه مواقعی در زندگی واقعی واکنش‌های‌ ناعاقلانه از خود نشان می‌دهیم؛ آنگاه، به شکلی آگاهانه، احساسات و افکار و حالت‌ها و رفتارهایمان را تغییر خواهیم داد. به‌عنوان مثال، وقتی در حرکت وریکشاسانا تعادل‌تان را از دست می‌دهید، ببینید چگونه با خود حرف می‌زنید؟ آیا با خود مهربان هستید یا خودتان را داغان می‌کنید؟ همان وقتی که حس می‌کنید می‌خواهید تسلیم شوید و دست از حرکت بکشید، آیا می‌توانید کمی به خودتان استراحت دهید و دوباره تلاش کنید؟

شایع‌ترین مشکلات و موانعی که می‌بینم شاگردها در کلاس‌های منظم هفتگی با آن‌ها دست به گریبان هستند، عیبجویی از خود، ناامیدی و بی‌ارادگی است. توالی‌ حرکات زیر ابزارهای خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد که به کمک آن‌ها می‌توانید بر موانع‌تان فائق آیید، از قید الگوها و عادت‌هایی که دیگر کمکی‌ به شما نمی‌کنند رها شوید، و الگوهای تازه‌ای برای خود بسازید تا با آن‌ها آگاهانه‌تر و متفکرانه‌تر زندگی کنید.

اگر با بی‌ارادگی دست به گریبان هستید...

این توالی حرکات در ایجاد نظم و انضباط و بهبود کارها به شما کمک می‌کند.

اگر دل‌تان می‌خواهد به‌جای تلاش برای رها شدن از قید عادت‌های آشنایتان، مدام آن‌ها را انجام دهید، بدانید مسیر سختی در پیش دارید. ترک الگوهای عادتی نیازمند کار و تلاش زیادی است. توالی حرکات زیر به شما کمک می‌کند قدرت و شهامت‌تان برای رویارویی با چالش‌ها و استقامت در طی مسیر بالا رود. این وضعیت‌ها بسیار ساده هستند، اما حفظ وضعیتی مثل اوتکاتاسانا (وضعیت صندلی) فرصتی برای نشستن با قدرت زیاد به شما می‌دهد و در عین حال آماده‌تان می‌کند از چالش‌هایی که زندگی پیش روی‌تان قرار می‌دهد، گذر بهتری داشته باشید.

 

  1. اوتکاتاسانا

وضعیت صندلی

در قسمت جلوی مت یوگا در حالت تاداسانا بایستید. همزمان با دم، دست‌هایتان را به دو طرف باز کنید، به بالای سر ببرید و در امتداد دنده‌های پهلویی‌ به سمت بالا بکشید. همزمان با بازدم، لگن‌ را به سمت عقب و پایین ببرید. وزن بدن‌ را روی پاشنۀ پاها بیندازید و قسمت بالای ران‌ها و استخوان دنبالچه‌ را به سمت مت رها کنید. طرفین گردن‌ را آرام کنید، فک‌ را رها و چشم‌ها را شل کنید. به مدت یک دقیقه در این وضعیت بمانید. اوتکاتاسانا حرکت سختی است. متوجه می‌شوید که ذهن‌تان دارد به دنبال راهی برای خروج از این وضعیت دشوار می‌گردد. حواس‌تان باشد و ببینید چه چیزهایی در ذهن‌تان ظاهر می‌شود و بعد خودتان انتخاب کنید که در این وضعیت بمانید. وقتی شرایط برای‌تان سخت می‌شود، بگذارید سخت شود و بر حرکت خود استوار بمانید.

مسیر خودت را پیدا کن

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :