5 مزیت روحی و روانی انجام تمرینات یوگا

  0
 1807

برگردان: مریم روشنی

هنگامیکه مردم در مورد یوگا صحبت میکنند، معمولاً فواید فیزیولوژیکی این تمرینات، مانند افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش سفتی ماهیچه‌ها را در نظر می‌گیرند و کمتر فواید ذهنی، روحی و ادراکی یوگا را موردتوجه قرار می‌دهند.
مطالعات فراوانی برای ارزیابی تأثیرات یوگا بر سلامت روان و ذهن انجام‌شده که بسیار امید‌بخش بوده است.
با توجه به این مطالعات، پنج فایده‌ی مهم روحی و روانی انجام تمرینات یوگا در ادامه آورده می‌شود.

یوگا و بهبود سلامت روح و روان

آیا شما همیشه مضطرب و عصبی به نظر می‌آیید و بار سنگینی را بر روی شانه‌های خود حس می‌کنید؟
با کمک یوگا قطعاً شما می‌توانید این احساسات مخرب را کنار بگذارید. بر طبق گزارش‌های British Psychological Society، انجام تمرینات بدنی یوگا و تمرکز بر تنفس برای آرام کردن ذهن فرد و رها شدن از نگرانی‌ها راه‌حل بسیار مؤثری است. این تمرینات فرد را از چنین فاکتورهای منفی رها می‌کند و درنتیجه فردی که یوگا می‌کند، بهتر می‌تواند به اوج سلامت روانی دست یابد.

5 مزیت روحی و روانی انجام تمرینات یوگا

یوگا و بهبود اضطراب و افسردگی

ثابت‌شده است که مجموعه فعالیت‌های متشکل از آرام‌سازی، مراقبه و حضور در تمرینات دسته‌جمعی یوگا، در کاهش اضطراب و افسردگی مؤثر است. بر طبق مقالات دانشگاه هاروارد، یوگا با تنظیم سیستم پاسخ اضطراب، این عمل را انجام می‌دهد. یوگا با کاهش فشارخون و ضربان قلب و همچنین بهبود تنفس، توانایی رفع اضطراب و افسردگی بدون متوسل شدن به داروهای گران‌قیمت را دارد.

5 مزیت روحی و روانی انجام تمرینات یوگا

یوگا، تقویت حافظه و بهبود تمرکز

ممکن است مواقعی خاص در زندگی شما باشد که به‌دشواری بر روی وظایف روزانه‌ی خود تمرکز دارید. خوشبختانه شما اکنون یک ایده در مورد چگونگی حل این مسئله‌دارید. بر طبق گزارش‌های Women’s Fitness اثبات‌شده است که یوگا در تقویت حافظه و بهبود تمرکز مؤثر است. برای مثال Dharana که به‌عنوان تمرین تمرکز شناخته می‌شود، راه مناسبی برای پاک کردن ذهن و آرام‌سازی حواس است. شما همان‌طور که سروصداهای ساکن در ذهن خود را پاک می‌کنید و بر ذهن تمرکز می‌کنید قادر خواهید بود چیزها را به یادآورید، تمرکز کنید و کارایی بسیار بهتری داشته باشید.

5 مزیت روحی و روانی انجام تمرینات یوگا

یوگا و اختلالات روانی شایع در دوران بلوغ

بلوغ مرحله‌ای از زندگی فرد است که بسیاری از اختلالات روحی و روانی احتمال بیشتری برای توسعه دارند. با توجه به اختلالات فراوان روحی و روانی تشخیص داده‌شده در نوجوانان، پیدا کردن راه‌هایی برای جلوگیری از بروز این اختلالات روانی ضروری است. یوگا در میان سایر روش‌ها به‌عنوان یک روش مفید برای حفاظت از نوجوانان از بیماری‌های روانی شناخته‌شده است. این نتایج بر اساس یک مطالعه‌ی منتشرشده در مجله‌ی Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics به‌دست‌آمده است. مطالعه بر روی برخی از افراد ثبت‌نام‌شده در کلاس‌های متمرکز بر kirpalu yoga در مقایسه با گروه شاهد بود. این نوع از یوگا دربرگیرنده‌ی تمرینات فیزیکی، تنفسی، آرام‌سازی و مراقبه است. نتایج سطوح پایین‌تری از اضطراب و تنش، کنترل خشم بهتر، انعطاف‌پذیری بالاتر و افزایش تمرکز حواس را در یوگی‌ها نشان داد. این عوامل تنها برخی از عواملی است که در پیشگیری از اختلالات روانی در نوجوانان مهم است.

5 مزیت روحی و روانی انجام تمرینات یوگا

یوگا و کاهش اثرات تجارب حاصل از سانحه 

زنانی که مورد سو استفاده قرارگرفته‌اند و یا به‌عنوان داوطلب نظامی به نبرد با دشمن رفته‌اند، معمولاً دچار شرایط شناخته‌شده‌ای بانام PTSD  (اختلال استرس پس از ضربه) می‌گردند. افرادی که از این بیماری روانی رنج می‌برند، به‌طور مکرر تجربه‌ی کابوس شبانه و برگشت به حادثه را دارند. ثابت‌شده است گرچه برخی از درمان‌های روانی می‌تواند به فاکتورهای اساسی این بیماری رسیدگی کند، ولی برخی بیماران نسبت به این روش‌ها مقاومت می‌کنند. بر طبق تحقیقات American Psychological Association در مواردی که درمان‌های روانی و دارویی با شکست مواجه می‌شود، هاتا یوگا در کاهش علائم این بیماری مؤثر بوده است. به‌این‌ترتیب یوگا می‌تواند یک ضد حمله‌ی بزرگ در برابر اثرات مخرب این بیماری باشد.

برگرفته از:
http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Mental_Health_Letter/2009/April/Yoga-for-anxiety-and-depression
http://www.bps.org.uk/news/psychological-benefits-yoga
http://www.womenfitness.net/yoga_ad.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/04/120404101824.htm
http://www.apa.org/monitor/2009/11/yoga.aspx

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: