ماساژ درمانی، روشی برای حفظ سلامتی

  0
 533

با وجود مطالب بسیاری که در مورد ماساژ و درمان از طریق ماساژ شنیده‌ایم، به‌ندرت در مورد مکانیسم عملکرد آن می‌دانیم. حال برای توضیح و تشریح طریقۀ اثرگذاری ماساژ، ابتدا به شرح سازوکار انرژی‌های بدن می‌پردازیم.

به باور طرفداران طب شرقی، انرژی سرد و گرم به صورت همزمان در بدن ما جریان دارند. جریان انرژی از قفسۀ سینه نشأت گرفته و زمانی‌که بدن در تعادل باشد، به سمت بخش‌های مناسب بدن برای تداوم این جریان متعادل می‌رود. این جریان طبیعی انرژی «آب بالا، آتش پایین» نام دارد. این اصل، شرط پیش نیاز یک بدن، ذهن و روح سالم است. وقتی بدن انسان متعادل باشد، انرژی سرد به سمت بالا و در امتداد پشت بدن تا سر حرکت می‌کند و انرژی آتش سوزان از قسمت جلوی بدن به سمت پایین و شکم حرکت می‌کند. این جریان شامل یک چرخۀ کامل از جریان انرژی است. با تکرار این چرخه، حیات تعادل و تداوم خود را حفظ می‌کند. اگر جریان این انرژی به دلایل مختلف همچون سبک زندگی نامناسب، تنفس ناقص، استرس بالا و دوری از مادر طبیعت، معکوس شده و انرژی آتش به سمت بالا و انرژی آب به سمت پایین بیاید، در این‌صورت شکم سرد و گردن و شانه‌ها سخت و سفت می‌شوند. در نتیجه شاهد عدم تعادل و تقارن در بدن و احتمال بروز علائم بیماری‌های گوناگون همچون سردرد، میگرن، گردن‌درد، کمردرد، یبوست مزمن، ام‌اس، احساس ضعف در قلب و خستگی مفرط خواهیم بود که خبر از انسداد انرژی در بدن می‌دهند.


یکی از روش‌های مسالمت‌آمیز برای برقراری تعادل و متقارن‌سازی بدن، استفاده از تکنیک‌های تخصصی ماساژدرمانی است. ماساژ درمانی یا «ورزمان درمانی» عبارت‌ است از دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن. این کار در مسیر کانال‌های انرژی که به مثابۀ رودخانه‌هایی هستند که انرژی از طریق‌شان در کل بدن جاری می‌شود، انجام می‌گیرد.
 این روش مکملِ درمانی به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن كمك می‌كند و امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این روش به‌عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می‌كنند.


از آنجا که بدن 5/1 درصد وزنش را به شکل بافت‌های ماهیچه‌ای حمل می‌کند، 4/1 میزان خون موجود در بدن در ماهیچه جریان دارد. وقتی که از یک ماساژدرمانی خوب بهره‌مند می‌شویم، ماهیچه‌ها دوباره بازسازی شده و در نتیجه می‌توانند از نصف میزان خون موجود در بدن استفاده کنند. بنابراین، ماساژ غذای اضافی برای تغذیۀ بافت‌های عضلانی نیز فراهم کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا قوی‌تر شوند.


ماساژدرمانی با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف انجام می‌گیرد که در همۀ آن‌ها فشاردادن، مالش‌دادن یا هر نوع حرکات حساب‌شدۀ دست روی عضلات یا بافت‌های نرم بدن و روی مریدین‌ها (کانال‌های انرژی)، توسط درمان‌گران مشترک است. در این شیوۀ مراقبت بهداشتی، تمرکز درمانگر روی کانال‌های انرژی و نقاط فشاری است (در مجموع 12 کانال انرژی و 365 نقطۀ فشاری اولیه) که یک شبکه نامحسوس از انرژی حیات و مسیرهایی هستند که انرژی از طریق آن‌ها در کل بدن جاری می‌شود. درمان‌گران غالباً از اندام‌هایی مثل دست‌ها، انگشتان، ساعد، آرنج یا حتی پا برای ماساژ دادن استفاده می‌کنند.


امروزه بالغ بر ۸۰ نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد. این تكنیك‌ها به پنج گروه تقسیم می‌شوند:


 ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی است که پنج تكنیك دست‌ورزی بافت‌های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند .


ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایۀ روش‌های مدرن آناتومیك شامل تكنیك‌های دست‌ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده و شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی است.


ماساژ در روش‌های اصلاح حركت و ساختار: این تكنیك‌ها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند. این روش‌ها بدن را با كمك وزن و با دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی، سازماندهی و كامل می‌كنند که نمونه‌های آن عبارت‌اند از: هلر ورك، رولفینگ، فلدن‌كرایس و الكساندر.


ماساژ شرقی: تكنیك‌های ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال‌هایی غیرقابل‌رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می‌كنند. این متدها شامل طب فشاری و شیاتسو است.


متدهای مبتنی بر انرژی: این متدها منجر به اثرگذاری بر حوزۀ انرژی، كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده، می‌شوند. این كار هم با فشار و دست‌ورزی و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزۀ انرژی بدن صورت می‌گیرد که از انواع آن می‌توان به درمان قطبی، لمس شفابخش و ریكی اشاره کرد.


بسیاری از ماساژدرمانگرها تركیبی از روش‌های فوق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می‌كنند.
در ادامه به تعدادی از این روش‌ها که با یك مكانیسم مشابه بر بدن اثر می‌گذارند، اشاره می‌شود.

درباره ماساژ کلاسیک روسی بخوانید.

یومی‌هو ماساژ چیست

ماساژ یومی هو

یومی‌هو به معنی «ریشه درمانی»، یکی از روش‌های درمانی کل‌نگر است که تمامیت انسان را موردنظر قرار می‌دهد و مبدع آن دکتر سایونجی ماسایوکی  از انجمن طب پیشگیر ژاپن است. چنین سیستمی هم طب پیشگیری است هم طب پیش‌درمان که به بدن این فرصت را می‌دهد تا خودش را به‌طور طبیعی و بدون استفاده از داروها و عوامل مصنوعی بازسازی کند.

یومی‌هو به معنای تئوری «تعادل لگن خاصره و مرکز ثقل بدن» یکی از روش‌های پارامدیکال است که به ریشۀ بیماری‌ها و دردها می‌پردازد. پایه‌های عملکردی یومی‌هو بر اساس استئولوژی لگن و ستون‌مهره‌هاست. لگن از طریق عملکرد اشتباه ناحیۀ مفصل، دچار عدم تقارن گشته و ۲۶ مهرۀ ستون فقرات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هرگونه عدم تقارن در استخوان‌های اصلی لگن، اعم از استخوان ایلیاک  و هیپ  که به‌وسیلۀ تغییر در مفصل ایلیاک ایجاد می‌گردد را اصطلاحاً جابه‌جایی لگن می‌گوییم. این عارضه مستقیماً ستون‌مهره‌ها را دچار مشکل می‌کند.


به نظر درمانگر یومی‌هو، دلیل اصلی بسیاری از امراض را باید در عدم تعادل مفصل لگن جستجو کرد و عدم تقارن لگن سبب ایجاد بیماری‌هایی از جمله کمردرد، دست یا پا درد، انحراف ستون فقرات، دردهای روده‌ای، انقباضات عضلانی، سردردهای مزمن، احساس خستگی و کسالت مفرط، افسردگی و ... می‌شود.


مدت زمان برای یک بار ماساژ یومی‌هو ممکن است بین 30 دقیقه تا یک ساعت متفاوت باشد که این زمان بسته به نیاز و شرایط بیمار تغییر می‌کند. نیازی به درآوردن لباس نیست و لباسی راحتی و آزاد مناسب این کار است.


یومی‌هو با استفاده از ترکیبی از ماساژ و جا انداختن مفاصل، اندام‌ها را از انقباضات ماهیچه‌ها آزاد کرده و به از بین بردن رسوب‌های گرانولی عضله‌ها کمک می‌کند.
این شیوه از ماساژ به‌عنوان یك روش پیشگیر، مقاومت بدن را در مقابل بیماری‌های گوناگون افزایش می‌دهد و قد انسان را بلندتر می‌كند. چون با نرمش عضلات، اصلاح مفاصل و استخوان‌بندی بدن صورت گرفته و از كاهش فواصل بین مفصلی جلوگیری می‌شود و با رساندن خون كافی به تمامی استخوان‌ها به رشد آن‌ها (به‌خصوص در كودكان و نوجوانان) كمك شایانی می‌كند. عضلات را محكم‌تر می‌كند. نیروی جنسی را تقویت می‌كند. انعطاف بدن را بیشتر كرده و توانایی حركت وگردش مفاصل را افزایش می‌دهد. همچنین انرژی حیاتی بدن را افزایش داده و فرد را فعال‌تر و شاداب‌تر می‌نماید.


فاطمه اشترانی (مدرس یوگا و سبک زندگی ساتوا)

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: