یوگا، مکملی برای درمان سوء مصرف مواد مخدر

 24 دی 1398   17:54
 0
 187
اشتراک :

منبع: اینترنت
برگردان: واحد ترجمه

در سال 2014 میلادی، شمار افراد بالای دوازده سالی که در ایالات متحده به سوء مصرف مواد مخدر می‌پرداختند بالغ بر 4/21 میلیون نفر تخمین زده شد که این تعداد بر اساس گزارش NSUDH (تحقیقات ملی درمورد سلامت و مصرف مواد مخدر) معادل یک نفر از هر 12 فرد بالغ آمریکایی است. بسیاری از روش‌ها و برنامه‌های موجود برای درمان سوء مصرف مواد، از روش‌های سنتی به راه‌های جایگزین و مکمل درآمده است. روش‌های جدید بیشتر و بیشتر بر «شخصیت فرد» با رویکردی جامع و همه‌جانبه متمرکز هستند که شامل انواع روش‌ها و ابزارهایی است که دستیابی به هدف، حفظ و بهبود را دربردارند.
یوگا یک راه درمانی مکمل است که اغلب به‌عنوان روشی طبیعی برای تکمیل درمان درنظر گرفته می‌شود. مکمل به این معنا که در کنار روش‌های سنتی بسیار کارآمد و مفید است، و نه به‌عنوان جایگزین آن‌ها.
مجلۀ یوگا ژورنال، یوگای مدرن را این‌گونه توضیح می‌دهد: «استفاده‌ای است از موقعیت‌ها و حرکات فیزیکی برای یادگیری این امر که چگونه می‌توان ذهن، بدن و تنفس را برای رسیدن به خودآگاهی و سفری به درون متمرکز کرد.» طبق داده‌های انتشار یافته از گزارشات دو رسانه مطرح؛ حدود 21 میلیون آمریکایی به تمرینات یوگا می‌پردازند که این تعداد به دو برابر ده سال گذشته رسیده است.
یوگا مزایای بالقوۀ بسیاری دارد که از آن میان می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد:
تسکین استرس و فشار روانی
افزایش استقامت و قدرت فیزیکی
افزایش خودآگاهی
تحرکات بدنی و عادات غذایی سالم‌تر
افزایش اعتماد به نفس و خوددوستی
تسکین درد
خواب بهتر
افزایش سطح انرژی
کاهش خستگی
بهبود حالات احساسی
بهبود کلی سلامت
یوگا نقش فزاینده‌ای در برنامه‌های درمان سوء مصرف مواد و در طول دوره بهبود، به منظور پیشگیری از بازگشت، کاهش علائم، کاهش تمایل به مصرف داروها و ارائۀ یک خروجی سالم برای مقابله با عوامل مؤثر روزمره دارد.

ویژگی یوگا

یکی از چیزهای مهم در مورد یوگا این است که نیازی به تجهیزات گران‌قیمت یا محل خاصی ندارد؛ آن را می‌توان تقریباً هر کجا و در هر زمان انجام داد. یوگا از واژۀ سانسکریت Yuj، به معنای «یکپارچگی و وحدت»، می‌آید. روشی باستانی است که ذهن و بدن را با استفاده از تمرین، مدیتیشن و تنفس به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.
احتمالاً رایج‌ترین نوع یوگا در آمریکا امروزه هاتایوگا است که بر روی موقعیت‌های جسمانی و تکنیک‌های تنفسی که انجمن یوگای آمریکا منتشر می‌کند تمرکز دارد. برای یادگیری یوگا، حضور در کلاس و یافتن یک مربی آموزش دیده مفید است. کلاس‌های یوگا به طور کلی 45 تا 90 دقیقه است و تمرکز این کلاس‌ها بر روی دستیابی به وضعیت‌های خاص یوگا با توجه هم‌زمان به تنفس‌های صحیح و کنترل شده است. گفته می‌شود که با قرار دادن بدن درموقعیت خاص، انرژی در ستون فقرات و سایر قسمت‌های بدن به درستی جریان می‌یابد و این اجازه می‌دهد تا ذهن باز شود و  تعادل بین ذهن و بدن به وجود بیاید.
در حالی که یوگا مذهب نیست، با اصول معنوی و اخلاقی همراه است. زیرا افراد از طریق تمرینات یوگا به‌طور مرتب در مسیر رشد معنوی قرار می‌گیرند. یوگا می‌تواند توسط هرکسی که ممارست دارد، فکر می‌کند و به پیوند بیشتر بدن و ذهن و روح می‌اندیشد انجام گیرد.

تأثیر یوگا بر مغز

هنگامی‌که فرد به سوء مصرف مواد مخدر و الکل می‌پردازد، برخی مسیرهای مغز تغییر می‌کنند و مسیرهای مربوط به احساس لذت، تنظیم احساسات، تصمیم‌گیری صحیح، کنترل ضربانات و ... ممکن است منجر به عواقب منفی شود. پس از یک مدت عدم‌مصرف این مواد و زمانی که تأثیر مواد مخدر برداشته شود، کنش‌های عصبی شیمیایی مغز و مدارهای مربوط به آن قادر به بازسازی و بهبود نسبی خواهند بود. یوگا نیز به‌عنوان یک روش به این روال بهبود کمک خواهد کرد.
یوگا مدت مدیدی است که در جهت کاهش استرس مورد استفاده قرار گرفته است و شواهد علمی ارائه شده توسط بخش سلامت دانشگاه هاروارد ارتباط بین تمرین یوگا و کاهش استرس را با روشی علمی مبنی بر پاسخ استرس، نشان داده است. هنگامی که فرد دچار حالات استرس می‌شود، ضربان قلب، فشار خون، تنفس و درجۀ حرارت بدن او افزایش می‌یابد. یوگا ممکن است در این سیستم با تعدیل و متعادل‌سازی برخی از هورمون‌های استرس، مانند کورتیزول و آدرنالین، به کاهش استرس کمک کند. مناطقی از مغز که در زمینۀ کنترل استرس فعالیت می‌کنند، مانند هیپوکامپ، ممکن است با انجام تمرینات منظم یوگا افزایش یابند.
همچنین یک مطالعۀ علمی نشان از افزایش میزان گاما آمینوبیوتیک اسید (GABA) با تمرینات یوگا می‌دهد.GABA نوعی آرام‌بخش طبیعی است که مغز برای کمک به کنترل اضطراب و پاسخ استرس تولید می‌کند. افزایش سطح  GABA معمولاً به معنی اضطراب و استرس کمتر است. استرس، اضطراب و افسردگی عوارض جانبی رایج از ترک اعتیاد هستند و استفاده از یوگا در بهبود این علائم مؤثر است.

 بخش بهداشت و سلامت دانشگاه هاروارد مطالعه‌ای در مورد گروهی از زنان انجام داده است که حال خود را «احساس ناخوشایند» گزارش کرده‌اند، انجام تمرین یوگا به مدت یک و نیم ساعت و طی دو بار در هفته  موجب شد که در پایان سه ماه، نیمی از آنان از کمتر شدن میزان افسردگی گزارش دادند، یک سوم علائم اضطراب را کمتر مشاهده کردند، و 65 درصد معتقد به افزایش کلی سطح سلامتی روانی خود بودند. طبق یک مطالعه که در سال 2012 مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه‌سازی (NCCIH) منتشر کرده است، بیش از 80 درصد از افرادی که در ایالات متحده به تمرینات یوگا می‌پردازند در نتیجۀ این تمرینات میزان استرس خود را کاهش داده‌اند.

اتصال بین ذهن و بدن

تمرین یوگا ممکن است به تعادل بخش‌هایی از مغز و بدن که از طریق سوء مصرف مواد به‌طور طبیعی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند کمک کند. علاوه بر جنبه‌های فیزیکی، یوگا از جهت روانی و احساسی نیز مزایای بسیاری دارد. هنگام تمرین یوگا، افراد به بدن خود متصل می‌شوند، یاد می‌گیرند تنفس خود را تنظیم کنند و به بدن خود گوش دهند که این امر می‌تواند این خود آگاهی را ایجاد کند که چطور ممکن است به یقین و یک راه مشخص در شرایط نامشخص رسید.
با تمرکز تمام به درون وجود، افراد می‌توانند یاد بگیرند که مالکیت فردی خود را به نحوی که هست و احساس می‌کنند بپذیرند و به کنترل خود درآورند.
یوگا همچنین می‌تواند سطح انرژی را افزایش دهد، افراد را تشویق به تغذیۀ مناسب‌تر و بهبود کیفیت خواب می‌کند که ممکن است با مصرف یا ترک مواد مخدر دچار اختلال شده باشد. هنگامی که افراد از لحاظ جسمی و فیزیکی احساس بهتری می‌کنند، بیشتر قادر به کنترل استرس و هر چیزی هستند که ممکن است در طی زندگی روزمره رخ دهد. ورزش فیزیکی همچنین می‌تواند تصویر انسان را از خود بهتر کند، همان‌طور که عادات سالم می‌تواند ظاهر بدن فیزیکی را نیز بهبود بخشد.
یوگا می‌تواند به افراد کمک کند تا به روابط و مفاهیم معنوی با تکنیک تنفس و مراقبه و ذهن آگاهی دست یابند. محو کردن تمامی تأثیرات خارجی از طریق یوگا ممکن است به فرد کمک کند که از طریق خود بازتابی از صلح درون پیدا کند و به تحقق فردی از چیزی که ممکن است برای تغییر در جهت بهبود زندگی نیاز داشته کمک کند.
یوگا چیزی فراتر از کشش و انعطاف است. یوگا می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک برنامۀ درمان سوء مصرف مواد مخدر مفید واقع شود و همچنین می‌تواند به‌طور مستقل نیز عمل کند. هنگامی که یوگا در کنار سایر شیوه‌های درمانی سنتی استفاده می‌شود، می‌تواند درمان تکمیلی فوق العاده‌ای باشد که افراد بتوانند در طول زندگی خود تمرین کنند و به‌واسطۀ آن آرام شوند و هر زمان که لازم باشد، وضوح ذهن را بهبود بخشند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :