7 ایده برای یوگای دوستانه با خانواده (چگونه یک برنامۀ خانوادگی یوگا داشته باشیم؟)

 15 بهمن 1398   16:42
 2
 825
امتیاز کاربران 5/0 از 5
اشتراک :

هیو فام
برگردان: گروه ترجمه  

لازم نیست یوگا فقط مختص بزرگسالان باشد. کودکان نیز نشان داده‌اند که می‌توانند از یک تمرین یوگا بهره‌مند شوند. این تمرینات می‌تواند به تناسب اندام آن‌ها کمک کند، آن‌ها را آرام کند و حتی تمرکز آن‌ها را در کلاس تقویت کند. ایدۀ یوگای خانوادگی برای والدینی که می‌خواهند نکات مثبت را به فرزندان خود آموزش دهند، هیجان‌انگیز است، اما از کجا شروع کنیم؟ چگونه یوگا را کودکانه کنیم و از یک تمرین خانوادگی لذت ببریم؟

7 ایده برای یوگای دوستانه با خانواده

1.با فرزندان خود صمیمانه ارتباط برقرار کنید و چند نکتۀ آسان را که می‌توانید در کنار هم انجام دهید به آن‌ها یاد دهید.

اگر می‌خواهید جلسات یوگای خانوادگی را شروع کنید، باید آهسته شروع کنید. ممکن است مفاهیم در ابتدا برای بچه‌ها کمی عجیب باشد، بنابراین یک مرتبه آن را انجام دهید. اگر آن‌ها تنفس یا روال تمرین خود را از دست بدهند، مهم نیست. همچنان که با تغییر آساناها صحبت می‌کنید، به آن‌ها بگویید که می‌توانند احساس خود را، اعم از آنچه دوست دارند و دوست ندارند ابراز کنند. برای این واقعیت آماده باشید که بسیاری از بچه‌ها اولین بار ناامید می‌شوند. با آن‌ها صحبت کنید که هدف آن‌ها از این تلاش چیست و آن‌ها را ترغیب کنید که دوباره تلاش کنند. انعطاف‌پذیری و شور و شوق کودکان می‌تواند آن‌ها را به حالاتی برساند که پیش از آن نمی‌دانستند امکان‌پذیر است. با این حال، بسیار ساده و با برخی از وضعیت‌های پا، سگ سرپایین و کبری شروع کنید.

جنگجو 2

چگونه یک برنامۀ خانوادگی یوگا داشته باشیم؟
2. این تمرین کمی به معنای سرگرمی است، از شکستن قوانین نترسید.

جذابیت این ایده‌های یوگای خانوادگی تا حدودی به نگرش شما بستگی دارد. آیا شما کسی هستید که تمرینات را خیلی جدی می‌گیرید؟ از دقت در قرارگرفتن در آساناها گرفته تا نحوۀ تنفس بسیار سخت‌گیر هستید؟ یا نسبت به همۀ این‌ها خونسرد عمل می‌کنید؟
چگونگی تنفس و ایمنی در حرکات بسیار حائز اهمیت است، اما بچه‌ها در اینجا به فشار کمتری نیاز دارند. بگذارید آن‌ها خود را با موقعیت به‌راحتی وفق دهند. از آن‌ها ناامید نشوید؛ زیرا آن‌ها به‌درستی تنفس نمی‌کنند یا به‌طور صحیح عمل نمی‌کنند. در عوض، از نفس کشیدن آن‌ها الگو بگیرید و نحوۀ درست را به نمایش بگذارید. نکتۀ مهم این است که شما با هم درگیر هستید، ارتباط برقرار می‌کنید و از این تجربه لذت می‌برید. یوگا با کودکان یک منبع عالی برای سرگرمی و در عین حال آموزشی برای کودکان است.

3. کمی سر و صدا کنید.

بسیاری از ما به دلیل جنبۀ ذهنی یوگا به این ورزش کشیده می‌شویم. نه تنها ما به بدن خود کمک می‌کنیم و از قدرت، استحکام و انعطاف‌پذیری بدن استفاده می‌کنیم، بلکه سلامت روان خود را نیز تقویت می‌کنیم. اینجاست که تنفس عمیق و محیط‌های آرام برای وضعیت ذهنی ما بسیار مفید هستند.
به‌طور طبیعی، بچه‌ها نمی‌خواهند در تمام وقتی که با یوگا سرگرم هستند ساکت باشند و واقعاً هم لازم نیست که باشند. این سر و صداها می‌تواند بیان‌گر احساسات آن‌ها، یا حتی لذت یا ناامیدی باشد. به آن‌ها اجازه دهید همۀ این‌ها را بیرون بریزند و آن را به یک بیان مشترک تبدیل کنند. اگر آن‌ها می‌خواهند مانند سگ هر وقت در حرکت سگ سرپایین هستند واق واق کنند، خوب باشد. علاوه بر این، اگر یوگا با برخی از صداهای خنده‌دار و یا صدای حیوانات همراه باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

4- تعادل بین تکنیک و لذت را پیدا کنید.

یوگای خانوادگی می‌تواند برای والدین دشوار باشد؛ زیرا نیاز به طرز فکر دیگری دارد. مهم این است که بین یک سرگرمی، فعالیت احمقانه و هدف عمیق‌تر تمرین، یک میانه پیدا کنید. صحبت کردن، خندیدن و اصلاحات دیگر عالی است، اما سعی کنید اصول و هدف پوزیشن‌ها و نفس کشیدن را به آن‌ها بیاموزید. برای آن‌ها توضیح دهید که برای هر حرکتی باید نفس عمیقی از بینی بکشند. پس از مدتی با روال تنفس ریتم را پیدا می‌کنند و کمی آرام می‌شوند.

5- برخی از حرکت‌های دونفره را تمرین کنید.

برخی از والدین با بهره‌گیری از برخی نکات یوگاهای دونفره، ایده‌های یوگای خانوادگی را به سطح دیگری می‌رسانند. وقتی فرزند شما به توانایی‌های خود و یادگیری اصول اولیۀ قرار گرفتن در وضعیت‌ها و تنفس اطمینان داشته باشد، حالت‌های دونفره باعث افزایش سطح دشواری می‌شود. تمرین‌های دونفره گاهی جذاب‌تر است، تلاش کردن برای برقراری تعادل در پوزیشن‌ها با هم بسیار جالب است. شما فقط باید این کار را در محیط امن امتحان کنید و به‌تدریج روی نکات آن کار کنید. اما، لذت بردن از تلاش و حتی رضایت بیشتر در هنگام موفقیت سرگرم کننده است. این نکات برای کسانی که باهم کار می‌کنند بسیار عالی است زیرا نیاز به ارتباط جسمی و معنوی نزدیک دارند.

6. ایدۀ پیوستن به کلاس‌های دوستانه و محلی برای کسانی که اعتماد به نفس لازم را برای تدریس ندارند.

یک موضوع شگفت‌انگیز که در مورد این تجربه با فرزندتان وجود دارد این است که می‌تواند پیوند شما را تقویت کرده و به شما در برقراری ارتباط در مورد سلامتی و خوشبختی کمک کند. با وجود این، کسانی از ما هستند که برای یافتن اعتماد به نفس برای راهنمایی کودکان از طریق این نکات و یا پشتکار در تشویق آن‌ها هنگام بیان نکات پیچیده تلاش می‌کنند؛ و این جایی است که عضویت در یک کلاس محلی می‌تواند مفید باشد. یک معلم آموزش دیده می‌تواند با هر یک از شما در یک سطح خانوادگی همکاری کند. آن‌ها می‌توانند به شما در یادگیری نکات جدید و ایده‌هایی که می‌توانند در خانه امتحان شوند کمک کنند. همچنین، فرصتی برای دیدار با والدین و فرزندان دیگر در همان شرایط نیز ایجاد می‌شود.

7. به دنبال کلاس‌هایی با فعالیت‌های گروهی باشید که کل خانواده بتوانند در آن شرکت کنند.

یک کلاس که بر روی رابطۀ والدین و کودک متمرکز شده است از طریق انجمن‌ها، پارک‌ها و یا مکان‌های تفریحی و سالن‌های ورزشی محلی بیابید و در مسیر آموزش کودک، دوستانه کار کنید. مواردی وجود دارد که فعالیت‌ها را به گونه‌ای انجام می‌دهند که نکات یوگا در بازی‌های گروهی وجود دارد. این یک رویداد اجتماعی است که همه می‌توانند به آن بپیوندند و شما محدود به فعالیت‌های 2 نفره نمی‌شوید. بنابراین، اگر می‌خواهید فرزند دوم، همسر یا شاید یک مادربزرگ و پدربزرگ را هم در جمع خود داشته باشید، همه می‌توانند از آن لذت ببرند. باز هم، این بازی‌ها و تکنیک‌ها را می‌توان برای زمان بازی در مجامع خانوادگی اضافه کرد.

یوگای خانوادگی به اشکال مختلفی انجام می‌شود، از روال ساده با همسر تا کلاس‌های خانوادگی. هر کس می‌تواند فرزند خود را با نگرش و تکنیک‌های صحیح وارد دنیای یوگا کند. آهسته شروع کنید و راهی پیدا کنید که اصول ابتدایی و سرگرم کننده را به آن‌ها بیاموزید. سپس می‌توانید با پیشرفت، به بازی‌ها، کلاس‌ها و ایده‌های جدید بپردازید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
somayhe salehi
 ارسال شده در : جمعه 15 فروردین 1399

سلام . من مطالب خوب شما رو دنبال می کنم و با چنان شوق و اشتیاقی منظر مطلب بعدی هستم که گویی یکی از بهترین خبرهای زندگیم در پیش است بسیار سپاسگزارم از اینهمه لطف شما و متنهای زیبا

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 25 فروردین 1399

با سلام ممنون بابت لطف شما