5 نکته برای شروع دوباره‌ی تمرینات یوگا بعد از عمل جراحی

 15 بهمن 1398   16:52
 0
 572
اشتراک :

جسیکا یانگ
گروه ترجمه

پنج نکته برای شروع دوبارۀ تمرینات یوگا بعد از عمل جراحی

بعد از عمل جراحی‌ای که بر روی شکم داشتم، پزشکان من بعد از گذشت شش هفته گفتند که می‌توانم به زندگی عادی برگردم - که شامل تمرین یوگا، فعالیت محبوب من، نیز بود. چیزی که آن‌ها به من نگفتند این بود که وقتی به یوگا برگشتم، از ابتدا شروع کنم.
وقتی بعد از چندوقت بر روی مت قدم گذاشتم، خیلی ناامید شدم. چه اتفاقی برای عضلات همسترینگ من افتاده است؟ انعطاف بدنم چه شده است؟ قدرت بازوها، پاها و اندام میانی و مرکزی من که هنوز در حال بهبود بود چه می‌شود؟
وقتی فهمیدم که دارم از اول شروع می‌کنم، فهمیدم که می‌توانم با چشم‌اندازی تازه تمرینات یوگا را دوباره تصور کنم. اگر در حال بهبودی پس از یک عمل جراحی هستید، این نکات می‌تواند به بازگشت ایمن و سودمندتر شما به یوگا، همان‌طور که قبلاً انجام می‌دادید، کمک کند.

نکتۀ مهم: اگر فعالیت محدودی دارید، به این توصیه احترام بگذارید: اگر سؤالی دارید، قبل از بازگشت به تمرین با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

1. انتظارات خود را کنار بگذارید

بدن شما بعد از عمل جسمی آن چیزی نیست که قبلاً می‌شناختید. ممکن است روزها، حتی هفته‌ها طول بکشد تا بدن و اندام شما مجدداً جان بگیرد. بنابراین، هنگامی‌که به تمرین خود بازگشتید، انتظار نداشته باشید که حرکت طاووس را انجام بدهید یا پنج دور سلام بر خورشید را بروید. اکنون چیزهایی تفاوت کرده است و ممکن است مدتی هم متفاوت باقی بماند.

این ایده را که «باید بتوانید» عملی کنید تا روشی را که قبلاً انجام داده‌اید تمرین کنید. با بدن خود در جایی که اکنون قرار دارد روبه‌رو شوید و به‌گونه‌ای تمرین کنید که در آن زمان برای شرایط بدن شما خوب باشد.

2. تمرین مهربانی

هنگامی‌که درد جراحی شما از بین رفت، شما هیجان‌زده می‌شوید که قدرت و استقامت خود را دوباره بسازید. این موضوع زمان خواهد برد و احتمالاً با این واقعیت روبه‌رو خواهید شد که شما مانند قبل از عمل جراحی آن‌قدر قوی، انعطاف پذیر یا مناسب نیستید.
جراحی یک ضربۀ بزرگ برای بدن شماست. مهم است که در این مدت به خود دلسوزی نشان دهید. آرام پیش بروید و خود و بدن‌تان را در وضعیت فعلی خود دوست داشته باشید. بدن شما درسی در مورد چگونگی تغییر آن به شما می‌آموزد. بهترین کاری که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که با بدن خود با مهربانی و عشق رفتار کنید و با دقت به پیام‌های آن گوش فرا دهید.

3. به مرزهای تحمل خود احترام بگذارید

حتی اگر با بدن خود صبور هستید، از خود شکایت نداشته باشید. به محلی که چالش را تجربه می‌کنید توجه کنید، چه در موارد جدید و چه به صورت آزمایشی و واقعی. به مرزهایی که بدن برای شما تعیین می‌کند احترام بگذارید. اکنون زمان آن نیست که بدن خود را فشار دهید.
اما اگر شما یک چالش را تجربه می‌کنید – نه اینکه دردی را متحمل شوید- از این چالش عقب نمانید. مرزها را با عزت‌نفس پیدا کنید. دقیقاً مانند گذشته، بدن شما به شما اجازۀ انجام حرکات را می‌دهد و در هر وضعیت عمق و حضوری جدید پیدا خواهید کرد.

4- شکستن عادات نامطلوب

از آنجا که شما مانند قبل قوی و انعطاف‌پذیر نیستید، ایدۀ خوبی است که از برخی عادت‌های بد خلاص شوید. به‌عنوان مثال، در صورتی که در حرکت از وضعیت خط‌کش به چاتورانگا دانداسانا، آرنج‌های شما از هم جدا می‌شوند، زانوها را پایین آورده و روی استحکام و تراز تمرکز کنید. ظرفیت کمتر انجام حرکات این فرصت را به شما می‌دهد که هر یک از وضعیت‌ها را با واقع‌بینی و ذهن‌آفرینی مجدد بازسازی کنید. با گذشت زمان، نه تنها استقامت و انعطاف‌پذیری را به دست خواهید آورد، بلکه مواضع شما ایمن‌تر و ترازتر خواهد شد.

5. بازی کنید!

این بار را برای کشف دوبارۀ اینکه چرا یوگا تمرین می‌کنید بگذارید. با صراحت و کنجکاوی به تمرین خود نزدیک و نزدیک‌تر شوید. مشاهده‌گر تنفس خود باشید و آگاه باشید که در انجام حرکات چه اتفاقاتی می‌افتد؟ یوگا چگونه به زندگی روزمرۀ شما کمک می‌کند؟ چگونه ذهن شما را آرام می‌سازد؟ یا حتی شما را به چیز عظیم‌تر و شگرف‌تری نزدیک می‌کند؟

از بازگشت به تمرین خود لذت ببرید. اگر در موضع‌گیری و قضاوت قرار گرفته‌اید، به خود بخندید. وقتی با یک شوخی به چالش کشیده شدید، با خودتان مهربانانه صحبت کنید و با تمام لذتی که یوگا در خود دارد، دوباره به منبع عظیم وجود وصل شوید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: