مزایای یوگا برای کوهنوردی و یا سنگ‌نوردی

  0
 1220

جس سیمونز
گروه ترجمه

مزایای یوگا برای کوهنوردی و یا سنگ‌نوردی

بر کسی هیچ پوشیده نیست که انعطاف‌پذیری حاصل از انجام تمرینات یوگا برای کوهنوردی عالی است. از زانوها تا قلاب‌های پاشنه، انعطاف‌پذیری کافی، بخشی ضروری از تمرینات کوهنوردی است. بااین حال، برخی افراد از راه‌هایی که یوگا می‌تواند بیشترین تأثیر را روی کوهنوردان بگذارد غافل‌اند.
در حقیقت، تثبیت ساختاری، حرکات قدرتی و استفاده از تمرینات تنفسی یوگا اغلب می‌توانند برای کوهنوردان مفیدتر باشند تا انعطاف پذیری. اما این چگونه امکان‌پذیر است؟
بگذارید در ابتدا چند نکته را درباره انعطاف‌پذیری و کشش روشن کنیم.
بیشتر انعطاف‌پذیری شما از طریق برنامه‌ریزی شده در DNA انجام می‌شود. برخلاف تصور عامه، اکثر کسانی که قادر به انجام حرکات خیره کنندۀ انعطافی در یوگا هستند، در واقع با انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به سایرین متولد شده‌اند. انعطاف‌پذیری مورد نیاز برای انجام درست وضعیت‌ها و عملکردهای صحیح حرکتی کمتر از انعطاف‌پذیری لازم برای انجام حرکات نادرست و مضر است. بنابراین به بدن خود آگاه باشید و اگر قادر به انجام دادن شکل نهایی حرکات نیستید خود را به خطر نیندازید و حرکات را درست و صحیح انجام دهید.
انعطاف‌پذیری بیش از حد در واقع احتمال آسیب‌دیدگی شما را افزایش می‌دهد و درد و صدمات مفصلی زیادی را موجب می‌شود؛ زیرا تاندون‌ها و رباط‌های اطراف مفصل بسیار انعطاف‌پذیر هستند. به همین دلیل کوهنوردان غالباً می‌توانند از پایداری که یوگا فراهم می‌کند، سود بیشتری کسب کنند، که در اینجا بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد.
کشش طولانی و استاتیک قبل از هر نوع ورزش سخت نیز احتمال آسیب‌دیدگی شما را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد این اشتباه نسبتاً متداول شده است، اما مطمئناً شایستۀ نگاهی دیگر است. عضلات کشیده شده و نسوج تاندون در حین انجام فعالیت، کار کمتری از نگه داشتن مفاصل دارند. از هرگونه کشش عمیق یا طولانی در حین گرم کردن خودداری کنید و در عوض روی دامنۀ پویا از تمرینات حرکتی تمرکز کنید تا اکسیژن به عضلات شما وارد شود و به اصطلاح مفاصل روغن‌کاری شود.
یوگا پیشنهادهای سودمندتری برای کوهنوردان دارد:
بنابراین، پایداری ساختاری و آگاهی و استفاده از تنفس صحیح چه ارتباطی با کوهنوردی دارد؟ پاسخ ساده است: همه‌چیز. بیایید با بحث استقامت شروع کنیم.

استقامت

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، بخش عمده‌ای از درد و آسیب مفاصل از عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل است که برای اینکه به درستی مفصل را در جای خود نگه دارند بیش از حد سست می‌شوند. این مسئله به‌خصوص در ورزش‌هایی مانند کوهنوردی که به‌طور مکرر از همان حرکات به روش‌های سخت استفاده می‌کند بسیار مشکل‌ساز می‌شود. مفاصل، به‌ویژه اندام‌های بسیار متحرک مانند شانه‌ها، باسن و زانوها، به‌عنوان پایۀ قدرت به ثبات نیاز دارند.

آگاهی از خود

آگاهی در واقع مفهومی سهل و ممتنع است. آگاهی فرد از بدن خود. افزایش پیش‌بینی این آگاهی به معنای توانایی بیشتر در استفاده از بدن در یک سیستم ورزشی کارآمد است و به کوهنورد کمک می‌کند تا هنگام نزدیک شدن به نقطۀ آسیب‌دیدگی متوجه آن شود. یوگا ابزاری باورنکردنی برای پایه‌ریزی است و توالی‌های آن برای ایجاد ارتباط بین ذهن و بدن به‌خوبی در خدمت شما خواهند بود.

تنفس

از نظر من، پرورش تنفس کارا مفیدترین جنبۀ تمرین یوگا برای کوهنوردی است. در یوگا جمله‌ای وجود دارد که در واقع به معنای «ثبات و آسایش در تمام کارهایی که می‌کنید»1 است. (توجه: روش‌های بسیاری برای ترجمه و تفسیر سوتراهای یوگا وجود دارد، و این فقط درک شخصی نگارنده و استفاده از این اصطلاح به زعم اوست.) لازم نیست مدت‌ها صعود کنید تا ببینید که وقتی بدن و ذهن شما پایدار و راحت است، انجام این کار به مراتب آسان‌تر است.
بهترین راه برای رسیدن به ثبات و راحتی، استفاده از نفس است. درگیر شدن با تنفس عمیق و معنادار، توانایی بدن شما را در حفظ آرامش حین شرایط استرس‌زا از بسیاری جهات افزایش می‌دهد، به‌طوری‌که حتی باز کردن این مبحث به‌صورت سطحی نیز یک مقالۀ کامل دیگر می‌طلبد.
سعی کنید در تمام تمرینات مجزا یا متوالی بر روی تنفس آگاهانه و آهسته تمرکز کنید و ارتباط خود را با حرکت خود پیوند دهید، دقیقاً همان‌طور که در دیوارۀ کوه، پیمایش خواهید کرد.

آرامش و تسلط در کوهنوردی

در پایان، آنچه که ما خارج از دیوار کوهنوردی تمرین می‌کنیم همان چیزی است که روی دیوار کوهنوردی تمرین می‌کنیم. درگیر کردن یک تمرین یوگای آگاهانه در روال تمرین شما، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد صعودی سبک‌تر از لحاظ جسمی و روحی است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: