دوماهنامه شماره46 - آذر و دی 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل وشش دانش یوگا: 1- بازتاب درمانی چیست؟ 2- تأثیر شهر نشینی بر سلامت روان 3- ده علت اصلی عدم آرامش

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

2

مناسبت‌ها

3

سرمقاله

4

سخن مدیر مسئول

8

آینگار، یوگا و سالمندی

10

چاقی کودکان

12

سفر به بام جهان

16

ماساژ درمانی، درمانی مکمل

18

پرتویی از یوگا

20

نماز و یوگا

21

رژیم غذایی یوگا برای افراد مبتلا به دیابت

22

یوگا، بایدها و نبایدها برای پدیدها جهانی گرمایش زمین

24

آنچه یک معلم یوگا باید بداند

26

درمان‌های طبیعی برای بیماری‌های زنان

28

پیشرفت در تمرینات یوگا

30

بازتاب درمانی چیست

34

آناتومی هاتایوگا

36

ادامه سفر به بام جهان

37

لاغر ها هم ورزش کنند

38

موزیک دی آن آ

40

غلبه بر پیری با تمرینات یوگا

42

تأثیر شهرنشینی بر سلامت روان

44

با پیشکسوتان یوگای ایران آشنا شوید

48

سنگ درمانی، علم گم‌شده

51

ده علت اصلی عدم آرامش

52

تشخیص گونه‌ی ذهنی و جسمی شما  با آیورودا

56

این سیگار سلامت سوز

58

مشاورین مجله به سؤالات شما پاسخ می‌گویند

59

اخبار ماه

59

معرفی کتاب

1- بازتاب درمانی چیست؟
ترجمه وتألیف: مهوش شریعت پناهی      
هنر بسیار قدیمی‌ بازتاب درمانی از هزاران سال پیش برای بشر شناخته شده است. ‌اولین سالهایی که به کار برده شده به وسیله‌سرخپوست‌های اولیه، چینی‌ها و مردم مصر باستان بوده، ‌ولی‌ در حقیقت هیچکس به قدمت واقعی آن پی نبرده است. اگرچه اطلاعات دقیقی در دست است که تقریباً از پنج هزار سال پیش این روش سلامتی‌ در هر دو کشور چین و مصر رواج داشته است. بازتاب درمانی روش درمانی و پیشگیری است که با افزودن فشارهایی بسیار ملایم بر نقاطی از پا، دست و گاهی‌ گوش انسان می‌تواند به پیشرفت سلامتی‌ و بهبود کمک کند.‌ هر کدام از این نقاط مربوط به نقطه مشخصی در بدن هستند که با تحریک آنها می‌توان بر همان ‌نقطه ‌در بدن تأثیر گذاشت و طبق نیازی‌که بدن دارد آن نقاط را هماهنگ کرده و بهبود بخشید.      

بازتاب درمانی سبب کم شدن فشارهای عصبی، تنش و افسردگی می‌گردد و در بدن شخص تحت درمان جایی خالی‌ باز کرده و‌ آن را با نشاط و سلامتی‌ پر می‌کند. این روش‌ مانند بقیه روشهای درمانی طبیعی، بازتاب درمانی بدن را در پروسه شفا بخشی پشتیبانی می‌کند و بدن شخص می‌تواند با نیروی طبیعی که در هر انسانی‌ وجود دارد، خود را شفا ببخشد. انجام این روش درمانی بر روی دست یا پا به ‌قدری خود به خود و راحت انجام می‌گیرد که هر‌گونه شرحی در مورد آن بیهوده به نظر می‌رسد. 
بازتاب درمانی یکی‌ از ساده‌ترین روشهای انرژی درمانی است.‌ مشاهده شده است که فشار یا گرفتگی که روی یکی‌ از نقاط پا قرار دارد به معنای این است که روی همان نقطه از بدن فشار یا گرفتگی وجود دارد و درست به همان نقاط جواب داده می‌شود. بنابر‌این وقتی‌ شما مثلاً انگشت شصت پا را ماساژ می‌دهید، بر روی سر اثر می‌گذارد و یا تمام پا روی تمام بدن خاصیت درمانی و آزاد شدن جریان انرژی دارد.
این روزها درمانگران بازتاب درمانی بر روی دستها همانند پاها کار می‌کنند.‌تاریخ نشان داده است که از روزگاران بسیار دور هم این نوع درمان هم بر روی دست و هم پا انجام می‌شده است. ‌یکی‌ از نقاشان مصر باستان هر دو روش را بر روی دیوار به تصویر کشیده است.‌ بازتاب درمانی باعث استراحت عمیق ذهن و بدن می‌شود و دریافت کننده گردش خون را در بدنش بهتر احساس می‌کند.
جلسه بازتاب درمانی باید برای هر دو طرف آرامش و استراحتی عمیق به همراه داشته باشد. ‌هرگز در وقت یا جای نا‌مناسب این کار را انجام ندهید. این نوع درمان با فشار مختصری بر روی نقاط بخصوصی از دست یا پا، بدن را به حالت تعادل برمی‌گرداند. بدن همانند ماشینی است که برای متعادل شدن به کمک کمی‌ نیاز دارد. (اگرچه در هر شخص این متعادل شدن متفاوت است.)
این تصویر نمایانگر انجام بازتاب درمانی در مصر باستان می‌باشد. نقاشی روی دیوار که قدمت آن‌ ۲۳۳۰ قبل از میلاد مسیح میباشد، در معبد پزشکان در مصر کشف شده است.
بازتاب درمانی را می‌توان هنر درمانی طبیعی نامید. با این کار می‌توانید گردش خون بهتری بر روی سیستم ماهیچه‌ای‌ داشته باشید. آقای کوین کونگ یکی‌ از پیشکسوتان بازتاب درمانی گفته است: "تصور کنید که روی سوزنی پا گذاشته‌اید، تمام بدن شما به خاطر اینکه چیزی در پای‌تان فرو رفته عکس‌العمل نشان می‌دهد، بازتاب درمانی هم به همین‌ترتیب،وقتی‌ روی دست یا پا انجام می‌گیرد، بدن شروع به جنگیدن یا پرواز می‌کند تا بالاخره آرامش خود را به دست آورد." در حقیقت دستها و پاهای انسان خیلی‌ حساس‌تر از آن هستند که اکثر انسانها فکر می‌کنند. درست مثل به کار بردن چشمهایمان برای دیدن روشنایی، دستها و پاهایمان هم فشار، کشش ، حرکت و توزیع وزن را احساس می‌کنند. 
      
2- تأثیر شهرنشینی بر سلامت روان     
شهرنشینی از مظاهر مدرن شدن جوامع در حال توسعه است‌. جامعه رو به ترقی و پیشرفت چاره ای جز پیش‌رفتن به سمت راه های جدید برای دستیابی به آرمان‌های خود ندارد‌که این مسیر در قالب تغییر ساختارهای نظام مند‌، تغییر تعاملات اجتماعی‌، تحول در ساز و کار، رفع تعارضات اجتماعی و مسائلی از این نوع امکان پذیر است و امروزه با تعاریف متفاوتی که از کار، رفاه و امنیت و ... ارائه شده شهرها به مکان مناسبی برای برآورده‌کردن نیازهای انسان تبدیل شده اند‌
سلامت و شهرنشینی     
آن چه شهرنشینی را هم اکنون در بسیاری از جوامع پیشرفته به معضل و مشکلی برای انسان تبدیل کرده عواملی مانند نداشتن هوای سالم ، کم تحرکی یا بی تحرکی، فشارهای روحی و روانی حاکم بر جوامع شهری است که سلامت شهروندان را با خطر جدی روبه رو کرده است . علاوه بر این، دانشمندان با بالا رفتن آمار اختلالات روانی به ارتباط بین پدیده شهرنشینی و این اختلالات پرداختند و دریافتند زندگی شهرنشینی می تواند فعالیت مغزی انسان را مختل کند‌.
محققان می گویند فقط قرار گرفتن در محیط شهری می تواند عملیات ذهن انسان را اخلال کند زیرا، فعالیت مغز در این شرایط برای نگهداری اطلاعات به سرعت کاهش پیدا میکند و کنترل موثر بدن را از دست می دهد .      
مارک برمان از دانشگاه میشیگان در این باره می گوید : مغز از نظر ذخیره اطلاعات مانند یک ماشین است ما می‌توانیم در این زمان محدود از مغز بخواهیم انبوه اطلاعات را مدیریت کند و هم زمان چندکار را به طور کامل و هم زمان با موفقیت به انجام برساند. مطالعات نشان داده که برای اولین باردر طول تاریخ بشر اکثر جمعیت جهان در شهرها ساکن شده اند و این در حالی است که انسان ها در همه دوره های تکاملی زندگی در قبیله ها و محیط های طبیعی زندگی کرده اند. در واقع محاصره شدن توسط میلیون ها غریبه ، کامیون ، ماشین آلات ، ساختمان ها و برج های عظیم ، جاده ها و اتوبان ها و خودروها سلامت ذهنی انسان را تحت تأثیر قرار داده است .

3- ده‌علت اصلی عدم آرامش 
((صبا ادیب))

آرامش از جمله ابزارهایی است که همه از کوچک و بزرگ به‌دنبال آنند،آرامش را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد،آرامش جسم و آرامش روح ‌و ‌روان،آرامش جسم از طریق انجام نرمش‌های بدنی،تمرینات فیزیکی و تحرک بدنی بدست می‌آید و در مقابل آن آرامش روحی است که از طریق مهار افکار، تمرکز فکر و رهاسازی ذهن پدید می‌آید. نداشتن هر یک از آرامش‌های ذکر شده موجب می‌گردد فرد دچار مشکلات جسمی ‌ذهنی شده و قادر نباشد از سلامتی تن و روان برخوردار گردد.در اینجا به ده علت اصلی عدم آرامش که می‌تواند به تحلیل انرژی و فرسوده شدن فرد منتهی ‌شود اشاره می‌کنیم:

اگر شما بیش از دو هفته احساس خستگی و کمبود انرژی و عدم آرامش را داشته باشید، شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که انرژی لازم را برای انجام کارهایتان ندارید و مدام خمیازه می‌کشید. شاید دچار یکی از مشکلات زیر هستید.

1.کمبود خواب
زمانیکه برنامه خواب شما به هم میریزد و یا خوابتان کمتر از حد معمول است، دچار خستگی و خوابآلودگی میشوید به‌طوریکه این مشکل میتواند صدمات جدی به سلامت شما وارد سازد. برای رفع این مشکل خواب را در اولویت قرار دهید. برنامه خوابتان را منظم سازید و در صورت بروز مجدد این مشکل با پزشک مشورت کنید.
2. آپنه خواب
ممکن است فکر کنید‌که به اندازه کافی خوابیدهاید اما ممکن است دچار آپنه خواب شده‌باشید. آپنه خواب به طور خلاصه توقف تنفس در طول شب است که بدون اینکه شما متوجه شوید منجر به بیدار شدنتان میگردد. کاهش وزن‌ و ترک سیگار به شما کمک میکند تا خواب ‌راحتتری داشته باشید.
3. خوردن بیش از حد و خوردن اشتباه
خوردن بیش از حد منجر به خستگی میشود . همچنین خوردن موادغذایی اشتباهی هم همین مشکل را ایجاد میکند.با در نظر داشتن یک رژیمغذایی مناسب قندخون خود را متعادل نگه دارید.
4- کمخونی:یکی از دلایل اصلی خستگی در زنان‌ کم خونی است. قاعدگی و از دستدادن مقداری خون باعث کمبود آهن در زنان شده و سلولهای قرمز که برای حمل اکسیژن به بافتها و ارگانها به آهن نیاز دارند در معرض خطر قرار میگیرند. برای رفع کمخونی ناشی از کمبود آهن با نظر پزشک مصرف مکملهای آهن و خوردن غذاهایی غنی از آهن نظیرحبوبات و غلات غنی شده و مغزها توصیه میشود.
5-افسردگی
خستگی و سردرد میتواند عامل اختلالات عاطفی به‌ ویژه افسردگی باشد.اگر شما بیش از دوهفته احساس خستگی و کمبود انرژی دارید حتماً به یک روانپزشک مراجعه کنید.
6-کم کاری تیروئید
اگر شما به کمکاری تیروئید مبتلا باشید، سوخت و ساز بدنتان بیش از حد آرام میشود. با انجام یک آزمایش خون هورمونهای تیروئید شما اگر پایین باشد به راحتی تشخیص داده میشود. با مصرف دارو ، هورمونهای مصنوعی شما سرعت لازم در تبدیل سوخت و انرژی را پیدا می‌کند.
7- کافئین بیش از حد
اگرچه کافئین در دوز پائین و متوسط هوشیاری و تمرکز را بهبود میبخشد اما مصرف بیش از حد آن منجر به افزایش فشارخون شده و در واقع یکی از علل خستگی در بعضی افراد میشود. اگر شما از این دسته افراد هستید به تدریج مصرف قهوه، چای و شکلات را کاهش دهید.
8- عفونت ادراری پنهان
همیشه عفونت ادرار با علائمی نظیر سوزش و درد همراه نیست. گاهی خستگی میتواند علامتی برای عفونت ادراری باشد. تست ادرار و مصرف آنتیبیوتیک برای درمان با تأیید پزشک معمولاً طی یکهفته خستگی را ناپدید می¬کند.
9- دیابت
در افراد مبتلا به دیابت به طور غیرطبیعی بخشی از قند در جریان خون باقی میماند و این منجر به بروز خستگی میشود. اگر شما مداوم احساس خستگی میکنید حتماً از پزشک بخواهید برایتان آزمایش دیابت تجویز کند.
10- کم آبی
خستگی شما میتواند نشانهای از کمآبی بدنتان باشد. بدن برای خوب کارکردن نیاز به مصرف مقدار کافی آب دارد که در صورت فراموشی چنین مشکلاتی را به بار می آورد. حداقل دو فنجان طی یک ساعت از بروز این مشکل جلوگیری میکند.

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره56 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و شش دانش یوگا:1- از منیت تا خویشتن 2- یوگا و مثبت اندیشی
دوماهنامه شماره55 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه وپنج دانش یوگا: 1- سوی منفی نفس (بخش پایانی) 2- تمرینات عملی یوگا برای کمر درد 3- یوگا و توصیه هایی برای پیشگیری از سالمندی زودرس
دوماهنامه شماره54-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه وچهار دانش یوگا:1- مدیتیشن با رنگ ها 2- سوی منفی نفس(من ذهنی) بخش دوم 3- صبحانه یک یوگی(آیورودا)
دوماهنامه شماره53 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و سه دانش یوگا: 1- مقدمه‌ای بر تاریخ و زمینه‌ی شیاتسو 2- سوی منفی نفس(من ذهنی)
دوماهنامه شماره52 - آذر و دی 1390
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و دو دانش یوگا: 1- دعوت به شام به سبک یوگا 2- یوگی 91 ساله می‌گوید: چرا باید انجام تمرینات یوگا را متوقف کنم؟
دوماهنامه شماره51 - مهر و ابان 1390
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و یک دانش یوگا: 1- افزایش توان یادگیری 2- برای لاغری چقدر چای سبز بخوریم؟
دوماهنامه شماره50 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه دانش یوگا:1- یوگا آزادی می‌بخشد 2- چگونه بر افکار منفی غلبه کنیم 3- تأثیر ورزش بر دیابت
دوماهنامه شماره49 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و نه دانش یوگا: 1- ده منبع خوراكي گياهي براي مقابله با بيماري 2- یوگا و مسئله ای به نام چاقی
دوماهنامه شماره48-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهشت دانش یوگا: 1- واکنش های بدن هنگام ورزش 2- تضمین سلامتی با غذاهای طبیعی 3- دراماتراپی یا نمایش درمانی
دوماهنامه شماره47 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهفت دانش یوگا: 1- کتله خور، بهشت ناشناخته ايران
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا