دوماهنامه شماره45 - مهر و آبان 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل و پنج دانش یوگا: 1- خنده برای سلامتی 2- یوگا و بهبود وضعیت روحی

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

4

مناسبت‌ها

5

سرمقاله

6

سخن مدیر مسئول

10

پیشرفته تمرینات یوگا

12

تأثیر ورزش در زندگی

14

یوگا و گیاهان، مفید برای بیماری دیابت

16

رنگ‌های مناسب برای انجام مدیتیشن

18

آناتومی هاتایوگا

20

تشخیص گونه ذهنی و جسمی شما با آیورودا

24

پرتویی از یوگا

18

آیورودا

26

آسایشی که آرامش می‌برد

28

گردشگری (روستاهای شگفت انگیز)

30

بیماری و درمان طب سنتی

34

کوندالینی یوگا

36

کتاب‌های روانشناسی مانند تیغ دوبله عمل می‌کنند

38

آنچه یک معلم یوگا باید بداند

40

یوگای چشم

42

چی کونگ

44

زن اهنربایی

45

کاهش وزن به شیوه‌ی ساده

46

مدیتیشن به زبان ساده

48

خنده برای سلامتی

50

با پیشکسوتان یوگای ایران آشنا شوید

54

غلبه بر پیری با تمرینات یوگا

56

یوگا و بهبود وضعیت روحی

57

باوری که در باورها نمی‌گنجد

58

معرفی کتاب

1- خنده برای سلامتی

آیا می¬دانید که همیشه و در همه حال لبخند زدن به تنهایی باعث می¬شود حس بهتری پیدا کنید‌؟ ‌بله درست می¬بینید و درست شنیده¬اید‌؛ کار به این سادگی موجب حسی مثبت و حتی پایدار می¬شود .
شاید این هم یکی از شگفتی¬های خلقت انسان است که کمتر به آن توجه می¬کنیم . 
پس به راستی خنده بهترین درمان است‌. باشگاه¬های خنده و خنده‌درمانی نیز مواردی هستند که این روزها در مورد آنها کم و بیش چیزهایی می¬شنویم‌. در برخی کشورها به منظور پیشگیری از زیان¬های‌جبران ناپذیر زندگی ماشینی و پیچیدگی روابط بشر امروزی به اینگونه راه¬حل¬ها روی آورده¬اند‌. البته در این باشگاه¬ها کار خاصی صورت نمی¬گیرد ، بلکه فقط اسباب خندیدن فراهم می¬شود، پس شما هم در نقش پدر و مادر می¬توانید باشگاه خنده¬ای را همراه با فرزندانتان راه بیندازید‌؛ بله در خانه و کنار خانواده بخندید و از آن لذت ببرید‌. 
بدانید و مطمئن باشید اگر به بچه¬ها فرصت بدهیم آنها خیلی راحت خواهند خندید‌. پس همیشه سعی کنید تا آنجا که میسر است ، شرایط پر تنش و خسته‌کننده در خانه را با خنده جایگزین کنید‌. شاید ابتدا شروع این کار سخت به نظر برسد ، اما این روش هم مانند خود خنده‌، همین‌طور که پیش می¬رود ، واگیردار و مسری است . 

خنده چه فوایدی برای ما دارد ؟ 
خندیدن باعث کاهش هورمون استرس می¬شود ، انرژی را افزایش می¬دهد ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می¬کند و درد را کاهش می¬دهد‌. در ضمن خنده قلب ما را هم سالم نگه می¬دارد ، اما بهتر از همه این که خندیدن رایگان ، آسان و در دسترس است.
فواید فیزیکی
کاهش سطح استرس ، افزایش ایمنی ، کاهش درد ، ریلکس شدن عضلات و جلوگیری از بیماری¬های قلبی را جزو فواید فیزیکی خنده آورده¬اند . 
مزایای روحی 
بدون هیچ شکی خنده ، شادی و لذت را به زندگی ما می¬آورد‌، نگرانی¬ها و ترس¬ها را کمرنگ می¬سازد ، استرس را کاهش می¬دهد و روحیه را بهبود می¬بخشد . 
مزایای اجتماعی
کاری به سادگی خندیدن می¬تواند روابط میان افراد را بهبود بخشد و موجب داشتن پیوندهایی محکم¬تر شود‌. بعلاوه دیگران را به سوی ما جذب می¬کند‌، با خندیدن دوستان بیشتری پیدا خواهیم کرد‌. همچنین تضادها و مشکلات را نیز خنثی می¬کند . 
خنده و خندیدن پادزهری در برابر استرس‌، درد و مشکلات است . هیچ چیزی به اندازه خندیدن روح و جسم شما را به تعادل باز نمی¬گرداند‌؛ تعادلی که برای زندگی اجتماعی سالم و ضروری است . 
مشاهده کردید‌که در همه موارد فواید خنده‌، جلوگیری از استرس وجود داشت‌؛ علت این موضوع تأثیر استرس در تمامی شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان دوران معاصر است . 
پس شما هم فکری برای خندیدن بیشتر درخانه و خانواده خود بکنید . هیچ کس از خندیدن و لبخند زدن ضرر نکرده است‌. فرصت¬هایی برای خندیدن در خانواده فراهم کنید . لازم نیست زیاد هم کارهای سخت و خارق¬العاده انجام داد بلکه انجام کارهای ساده و پیش پا افتاده به ما کمک می¬کند تا بخندیم‌. تماشای برنامه¬های شاد و خنده¬دار تلویزیون یا مطالعه متن¬هایی که خنده¬دار باشند براحتی می¬توانند شما را به خنده وادار کنند. در این راه بهتر است با افراد شوخ طبع هم بیشتر همراه شوید .

2- یوگا  و بهبود   وضعیت  روحی

محققان مرکز پزشکی دانشگاه بوستون دریافتند "یوگا "نسبت به سایر ورزشها ، اثر مثبت و بیشتری در بهبود وضعیت روحی و از بین رفتن استرس و اضطراب دارد .

به گزارش مدیکال نیوز تودی ، محققان، میزان گابا را در افرادی که تمرینات یوگا را انجام می­دادند با افرادی‌که وقت خود را صرف راه رفتن می­کردند ، مقایسه کردند‌. میزان کم گابا با بروز افسردگی و سایر اختلالات اضطراب‌گونه در ارتباط است‌. محققان، تحقیقات خود را به مدت 12 هفته روی دو گروه انجام دادند‌. گروه اول که سه بار در هفته ‌به مدت یک‌ساعت حرکات یوگا را انجام می­دادند و گروه دوم که در همین مدت‌، وقت خود را به راه رفتن اختصاص دادند‌. محققان پیش از شروع تحقیق‌، از مغز این دو گروه" ام آر ای" گرفتند و در هفته دوازدهم و پس از پایان تحقیق ، میزان "گابا" مغزی دو گروه را پیش و پس از آخرین جلسه 60 دقیقه­ای مقایسه کردند و از هر یک خواستند وضعیت روحی خود را بیان کنند‌. نتایج به دست آمده نشان داد‌، افرادی‌که در طول این مدت از حرکات یوگا استفاده کرده بودند‌، نسبت به گروه دیگر وضعیت‌روحی بهتری داشته و اضطراب کمتری را تجربه کرده بودند‌. تغییرات مثبت ایجاد شده به علت بالا‌رفتن میزان" گابا" در مغز افراد گروه اول بوده است‌. بدین ترتیب، محققان مرکز پزشکی دانشگاه بوستون دریافتند یوگا بهتر از پیاده‌روی می‌تواند برای رفع استرس و بهبود وضعیت روحی افراد اثربخش باشد.

 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره55 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه وپنج دانش یوگا: 1- سوی منفی نفس (بخش پایانی) 2- تمرینات عملی یوگا برای کمر درد 3- یوگا و توصیه هایی برای پیشگیری از سالمندی زودرس
دوماهنامه شماره54-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه وچهار دانش یوگا:1- مدیتیشن با رنگ ها 2- سوی منفی نفس(من ذهنی) بخش دوم 3- صبحانه یک یوگی(آیورودا)
دوماهنامه شماره53 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و سه دانش یوگا: 1- مقدمه‌ای بر تاریخ و زمینه‌ی شیاتسو 2- سوی منفی نفس(من ذهنی)
دوماهنامه شماره52 - آذر و دی 1390
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و دو دانش یوگا: 1- دعوت به شام به سبک یوگا 2- یوگی 91 ساله می‌گوید: چرا باید انجام تمرینات یوگا را متوقف کنم؟
دوماهنامه شماره51 - مهر و ابان 1390
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه و یک دانش یوگا: 1- افزایش توان یادگیری 2- برای لاغری چقدر چای سبز بخوریم؟
دوماهنامه شماره50 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره پنجاه دانش یوگا:1- یوگا آزادی می‌بخشد 2- چگونه بر افکار منفی غلبه کنیم 3- تأثیر ورزش بر دیابت
دوماهنامه شماره49 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و نه دانش یوگا: 1- ده منبع خوراكي گياهي براي مقابله با بيماري 2- یوگا و مسئله ای به نام چاقی
دوماهنامه شماره48-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهشت دانش یوگا: 1- واکنش های بدن هنگام ورزش 2- تضمین سلامتی با غذاهای طبیعی 3- دراماتراپی یا نمایش درمانی
دوماهنامه شماره47 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهفت دانش یوگا: 1- کتله خور، بهشت ناشناخته ايران
دوماهنامه شماره46 - آذر و دی 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل وشش دانش یوگا: 1- بازتاب درمانی چیست؟ 2- تأثیر شهر نشینی بر سلامت روان 3- ده علت اصلی عدم آرامش
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا