دوماهنامه شماره38 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره سی وهشت دانش یوگا: 1-راهکارهای کاهش استرس

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

2

شهادت حضرت امام جعفر صادق ( ع )

3

سرمقاله

4

از چه نگران هستید

7

موسیقی درمانی

8

غلبه بر پیری با تمرینات یوگا

11

تاثیر نماز بر کاهش افسردگی

12

یو می هو چیست؟

14

زندگی و رنگ ها

16

تاریخچه شیوه های ضربه زدن سیستم های مریدنی ( EFT )

17

چه مقدار فعالیت و ورزش برای سالمندان لازم است

18

در جستجوی آرامش

20

ورزش را به یک عادت تبدیل کنید

22

بازتاب شناسی

24

پرتوی از یوگا

28

راه کارهای کاهش استرس

30

آنتی اکسیدان ها

34

تشخیص گونه ذهنی جسمی شما با آیورودا

38

آنچه یک معلم یوگا باید بداند

41

درمان به کمک حوزه های انرژی بدن

42

آیا یوگا می تواند درمانی برای بیماری دیابت باشد

45

ارگ گوگد

46

10 روش برای داشتن رژیم غذایی سالم

48

دهیانا

 
1- راه‌کارهای کاهش استرس
هر انسانی در طول روز بارها و بارها به دلایل مختلف دچار استرس می‌شود. ترافیک و شلوغی خیابان‌ها کارهای زیاد و ناتمام و باقی مانده، دغدغه امتحان و کنکور در جوان‌ها و... همگی مسایلی هستند که می‌توانند باعث بروز استرس در هر فردی هر چقدر آرام شود.
به عبارتی دیگر، گریز از این استرس‌ها اجتناب ناپذیر است. متأسفانه وجود استرس در زندگی نه تنها باعث حل مشکلات نمی‌شود، بلکه بر عکس فرد را از ادامه فعالیت صحیح باز می‌دارد. امروز آگاهی و انجام روش‌های رهایی از استرس یا Relaxation برای روح و روان مانند ورزش برای جسم به هر کسی توصیه می‌شود.
در این جا 5 روش بسیار ساده جهت کاهش استرس به خصوص در هنگام کار، برای علاقه‌مندان بیان می‌شود:
شمارش کنید
یک روش مؤثر برای برخورد با موقعیت‌های استرس آور، شمارش تا عدد 10 است. این کار به شما کمک می‌کند تا از لحاظ فکری و روانی از آن لحظه استرس‌آور دور شده و 10 ثانیه به شما وقت می‌دهد تا از آن شرایط خود را رها کنید. فرض کنید این عمل«ریموت کنترل» زندگی شماست و در آن لحظه دکمه توقف یا pause آن زده شده است. وقتی به آرامی تا عدد 10 شمردید، حالا دوبار دکمهplay را فشار دهید. در نتیجه در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار خواهید گرفت.
گروهی معتقدند که شمارش اعداد از انتها به سمت ابتدا یعنی از عدد 10 به سمت عدد صفر می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد. شما می‌توانید امتحان کنید.کدام یک برای شما بهتر است؟
موقتاً از آن محیط بگریزید
هنگامی که در خود استرس شدیدی احساس می‌کنید، بهتر است به طور فیزیکی خود را از محیط دور کنید. کمی قدم زده و نفسی تازه کنید. مدتی به محیطی رفته که بتوانید فکر خود را از مسایل دغدغه ‌آور رهاکنید. البته منظور این نیست که کاملاً میدان را خالی کنید، بلکه ترک موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فکری آزاد و تازه باعث رهایی از استرس و انجام بهتر کارها خواهد شد اگر در ترافیک خیابان گیر کرده باشید، ترک موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فکری آزاد  و تازه باعث رهایی از استرس و انجام بهتر کارها خواهد شد. اگر در ترافیک خیابان گیر کرده باشید، ترک موقعیت مشکل به نظر می‌رسد. در این شرایط می‌توانید با گوش کردن به رادیو و موزیک سعی کنید به یکی از خاطرات روزهای قبل یا برنامه های آینده خود فکر کنید. بهتر است اگر صدای سایر اتومبیل‌ها شما را آزار می‌دهد پنجره‌ها را بالا کشیده و بدانید که با استرس و ناراحتی‌ شما نه ترافیک کم خواهد شد و نه راه شما باز که زودتر به مقصد مورد نظر برسید. پس آرامش داشته باشید تا زمان هم راحت‌تر بگذرد.
شی‌ای را فشار دهید
همان‌طور که می‌دانید در هنگام استرس، تخلیه انرژی‌های اضافی انباشته شده در بدن ضروری است. گروهی این کار را با ضربه زدن یا شکستن جسمی انجام می‌دهند. گروهی عادت دارند کتاب و یا هر کاغذی که جلوی آن‌ها هست را پاره کنند، ولی بهترین راه فشردن شیئی در دست‌هاست.
معمولاً فشردن چیزی با دست باعث کاهش استرس و دغدغه خاطر می‌شود. شما می‌توانید یک حلقه تقویت کننده مچ دست همیشه همراه داشته باشید و در هنگام استرس آن را در دست خود فشاردهید.
البته توأم کردن این روش با سایر روش‌ها می‌تواند اثر بخشی بهتری اشته باشد.
در صورت نداشتن حلقه تقویت کننده، خمیر بازی بچه‌ها نیز  برای این کار بسیار مناسب است. اگر توجه داشته باشید می‌بینید که شما این عکس‌العمل را غیر ارادی با بازی ‌کردن و فشردن خودکار در دست یا مچاله کردن کاغذ در دست یا ضربه زدن دست به روی میز انجام می‌دهید.
سخت نگیرید
وقتی به دلیل  موضوع خاصی دچار استرس می‌شوید، از خودتان سؤال کنید که آیا این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که به خاطر آن دچار پریشانی شوید.
واقعیت این است که اکثر مسایل روزمره که باعث ایجاد استرس می‌شوند، تهدیدی برای زندگی به شمار نمی‌روند مگر این‌که مربوط به اموری از قبیل خانواده یا سلامت افراد باشند. هر گاه احساس کردید جلسه امروز آن‌طور که انتظار داشتید نتیجه نداشت و یا متوجه لکی روی لباس خود شدید، دچار پریشان خاطری نشوید، این‌ها مسائل تعین کننده زندگی نبوده و باعث بروز فاجعه‌ نمی‌شوند.
با وجود مشکلات زیادی که هر روز به سمت شما هجوم می‌آورند، افتراق مسایل مهم و تعیین کننده از سایر مسایل می‌تواند نقش مهم و اساسی درجلوگیری از استرس شما داشته باشد. کمی راحت‌تر گرفتن موقعیت‌ها باعث کاهش استرس و فشارهای روانی ناشی از آن در شما می‌شود.
نفس عمیق بکشید
نفس کشیدن غیر از داشتن اثرات حیات بخش، می‌تواند در آرام نمودن شما نیز بسیار مؤثر باشد. هنگام استرس سه نفس عمیق بکشید و در فاصله هر دم و بازدم مکث لازم را حفظ کنید.
دم را از بینی کشیده و بازدم را از دهان تخلیه کنید. در هنگام دم و بازدم بدن خود را کاملاً رها کرده و ذهن خود را از تمامی مسایل جدا کنید و خود را از لحاظ جسمانی و روانی آرام کنید.
اگر کمی با روش‌های مختلف رهایی بدن یا relaxation آشنا باشید می‌بینید که در کلیه روش‌ها  تکنیک‌های موجود، حرکات با ریتم‌های تنفسی خاص و نفس‌های عمیق شروع می‌شود و ریتم تنفس تأکید بسیار وجود دارد.
افرادی که ورزش‌های رزمی انجام می‌دهند و نیاز به آرامش و تمرکز حواس زیاد هم دارند، از روش‌های تنفسی خاص و نفس‌های عمیق قبل از انجام کار خود استفاده می‌کنند. سعی کنید برای خود شرایطی را مهیا کنید که بدون استرس زندگی کنید. مطمئن باشید خواستن، توانستن است.
 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره48-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهشت دانش یوگا: 1- واکنش های بدن هنگام ورزش 2- تضمین سلامتی با غذاهای طبیعی 3- دراماتراپی یا نمایش درمانی
دوماهنامه شماره47 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهفت دانش یوگا: 1- کتله خور، بهشت ناشناخته ايران
دوماهنامه شماره46 - آذر و دی 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل وشش دانش یوگا: 1- بازتاب درمانی چیست؟ 2- تأثیر شهر نشینی بر سلامت روان 3- ده علت اصلی عدم آرامش
دوماهنامه شماره45 - مهر و آبان 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل و پنج دانش یوگا: 1- خنده برای سلامتی 2- یوگا و بهبود وضعیت روحی
دوماهنامه شماره44 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره چهل وچهار دانش یوگا: 1- تفاوت های مردان و زنان 2- چه بخوریم تا لاغر شویم
دوماهنامه شماره43 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و سه دانش یوگا:1- افسردگی چیست؟ 2- رژیم گزفتن 3- ساخت قرصی که عمر انسان را به 100 سالگی می رساند
دوماهنامه شماره42-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل و دو دانش یوگا: 1- آشتی با کودک درون 2- درمان بیماری لوپوس با فرا درمانی 3- درمان دیابت نوع دو با ترکیب دوازده گیاه دارویی
دوماهنامه شماره41 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل و یک دانش یوگا: 1- بیماری آلزایمر چیست؟ 2- روش هایی برای ترک عادات ناخوشایند و نعیین اهداف 3- کاربرد یوگا در درمان زخم معده بیماری عصر تکنولوژی
دوماهنامه شماره40 - آذر و دی 1388
مقالات انتخاب شده شماره چهل دانش یوگا: 1- تغذیه یوگا برای جلوگیری از سرطان
دوماهنامه شماره39 - مهر و آبان 1388
مقالات انتخاب شده شماره سی و نه دانش یوگا: 1- تاریخچه یوگا در ایران
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا