دوماهنامه شماره37 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره سی وهفت دانش یوگا: 1- یوگا راهی به سوی بهبودی اختلال Panic(ترس و اضطراب)

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

2

رمضان

3

سرمقاله

4

نشاط درونی با تسلط بر خویشتن ( سخن مدیر مسئول )

6

رابطه کاهش اضطراب با توکل به خداوند

7

کم هزینه ترین لذت دنیا چیست؟

8

غلبه بر پیری با تمرینات یوگا( ایستادن بر روی شانه )

11

انجام یوگا و مدیتیشن در کاهش استرس موثر است

12

استرس چیست؟

14

آشنایی با مسن ترین مربی یوگای جهان

18

بهترین توصیه ها برای طرفداران تندرستی

20

طب سوزنی ( از درمان افسردگی تا درمان کمر درد )

22

تشخیص گونه ذهنی جسمی شما با آیورودا

26

تری یوگا ( هنر و دانش جریان انرژی در یوگا )

28

4 روش نادرست برای زیباتر شدن (بیماری پشت نقاب زیبایی)

35

گشتالت درمانی ( درمان به شیوه روانکاوی )

36

آنچه یک معلم یوگا باید بداند

36

معرفی کتاب

38

ورزش سپری در برابر بیماری ها

41

این گیاه به شما سلامتی هدیه می دهد ( آلوئه ورا، جادوگر بی مزه )

42

آرتریت روماتوئید و یوگا

45

سالم سازی عضلات با حرکات درمانی دست و پا در آب

46

پرتوی از یوگا

50

یوگا راهی به سوی بهبودی اختلال Panic ( ترس و اضطراب )

 
1- یوگا راهی به سوی بهبودی اختلال PANIC (ترس و اضطراب)
برگردان: سیمین صدیق ابراهیم نیا
تمام انسان‌ها هر از چندگاهی بدون هیچ دلیل قابل توجیهی دچار اضطراب می‌شوند؛ در بعضی موارد پریشانی آن‌چنان آنان را احاط می‌کند که وقایع ترسناک آن با هیچ بیماری قابل مقایسه نیست. شوک ناشی از ترس که اصطلاحاً به آن پانیک panic گفته می‌شود اضطرابی فراگیر بوده که منجر به محدودیت در عملکرد فرد می‌گردد. به هنگام بروز بیماری مبتلایان به ندرت قادرند تشخیص دهند که چه عاملی آنان را عصبی کرده است. حمله‌های panic با احساس ترس فیزیکی و به صورت ناگهانی ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین علائم panic می‌توان به کوتاه شدن تنفس، افزایش تپش قلب، تعریق، لرزش، احساس خفگی، درد قفسه سینه، تهوع، گیجی و... اشاره نمود. افراد مبتلا به panic، ترس را به صورت ناراحت کننده‌ و دردناکی احساس می‌کنند.
بروز احساسات فیزیکی تنها عوامل تشکیل دهنده‌ی بیماری نیستند، بلکه افکار ترسناک، احساسات ناخوشایند، اجتناب و پرهیز از هر عمل، عدم علاقمندی به معاشرت و...، همه منجر به ماندگاری panic می‌شوند. افکاری مانند ترس از مرگ یا داشتن زوال عقل نیز از جمله عوارض شایع این بیماری است. همچنین رویارویی با اضطرابی خفیف نیز می‌تواند مقدمه‌ای برای یک حملهpanic  باشد. به طور کلی هر احساس ناخوشایندی می‌تواند منجر به پیشروی به سوی بیماری کامل panic شود. ترس از داشتن یک حمله در اماکن عمومی و اجتماع به تدریج منجر به دوری گزینی بیماران panic از جامعه می‌گردد. خود بیانگری، ناسازگاری و اختلال در تصمیم‌گیری نیز در بیماران مبتلا به panic افزایش یافته که در نهایت منجر به جدایی دوستان و زوجین می‌گردد.
راهی به سوی بهبودی
خوشبختانه اختلال panic می‌تواند به وسیله تلفیقی از تکرار روان درمانی و درمان طبی با موفقیت درمان شود. البته امروزه کسانی که از panic رنج می‌برند در جهت کمک به خود به سمت یوگا نیز متمایل شده‌اند چرا که یوگا طیفی وسیع از ابزارهای کاهش استرس را ارائه می‌کند.
در یوگاسوترای پاتنجلی مدلی باستانی از بهبودی این بیماری را می‌توان یافت که در چهار اصل مشخص شده است. خلاصه‌ترین شکل این مدل مختصری از فرآیند درمان است که به صورت چهار سؤال بیان شده است:
1/ طبیعت‌ دردی که تمامی انسان‌ها تجربه می‌کنند چیست؟
2/ علت آن درد چه می‌تواند باشد؟
3/ وقتی درد از بین می‌رود چه چیزی تجربه می‌شود؟
4/ درد چگونه می‌تواند از بین برود؟
یوگا به ما نشان می‌دهد که قبل از جستجوی یک درمان، بایستی به علت بیماری توجه کنیم. در همین حال این نکته را مدنظر داشته باشیم که برطرف شدن اضطراب به معنی درمان panic نیست. بلکه نتیجه درمان می‌بایست توانایی مقابله با احساس اضطراب باشد. حال ما اگر چهار سؤال قدیمی را با تمرکز بر روی حملات panic بازنویسی نمائیم چهار سئوال مذکور به این صورت درمی‌آیند:
1/ اختلال panic  چیست؟
2/ چه چیزی باعث آن می‌شود؟
3/ زندگی برای فردی که بر حمله panic غلبه کرده است چگونه خواهد بود؟
4/ بهبودی چگونه صورت می‌گیرد؟
جستجوی یک علامت
پزشکانی که به زیست‌شناسی گرایش دارند همواره سعی می‌کنند علائم panic را به مشکلات سیستم عصبی نسبت دهند. «جاکوب داکوستا» Jacob Dacosta  یکی از پزشکان زمان جنگ جهانی موضوع را این‌گونه بیان می‌کند:
«من مشاهده کرده‌ام که قلب، احتمالاً بعد از تحریک زیاد و هیجاناتی که گهگاه اتقاق می‌افتد تحریک‌پذیر می‌شود و اختلال اینچنین ادامه می‌یابد». اینگونه نگرش بر بیوشیمی و فیزیولوژی منجر به پیشرفت استفاده ازداروهای مسکن شد.
دیری نپایید که «فروید» foroid فرمی از اضطراب را تشخیص داد که در دوره‌های مجزای محدود به زمان ظاهر می‌شد. او اظهار داشت: «یک حمله اضطراب از این نوع ممکن است با اختلال یک یا چند عملکرد بدن از جمله تنفس، قلب، تحریک سیستم عصبی وازوموتور«تنگ کننده رگ‌ها» یا فعالیت غددی ارتباط داشته باشد».
تقریباً یک‌صد سال بعد توجه به اجزای احساسی panic  در روان‌پزشکی منجر به تشخیص اختلال panic گردید. البته اخیراً پزشکان نقش اختلال تنفس را نیز در panic بررسی کرده‌اند.
در سال 1950 پزشکی عمومی به نام«آرال رایس R.L.Rice اعلام نمود که حمله اضطراب معمولاً نتیجه اختلال تنفس است و نه علت آن. امروزه روان درمان‌گرهایی که برایpanic  استفاده می‌گردد شامل تمرینات تنفسی است که خود به صورت یک هنر درآمده است.( هر چند تمرینات ناچیزی در این زمینه در دسترس پزشکان است). 
کسانی که با یوگا آشنا هستند(اتحاد سه گانه) که شامل بدن- تنفس و ذهن می‌باشد را علت بروز این بیماری می‌دانند و این در حالی‌ است که هنوز علت واحدی برای اختلال panic یافت نشده است. در عوض به نظر می‌رسد که این سه عامل با هم در تقابل بوده و حلقه‌های باز خوردی را تشکیل می‌دهند که اگر به نوعی تشخیص داده نشوند بیماری گسترش خواهد یافت. برای مثال اگر کسی از حضور در اماکن عمومی می‌ترسد، با کاهش اعتماد به نفس، ترسش نیز افزایش خواهد یافت و متأسفانه این فاکتورهای مستعد کننده panic مانند ترس از برچسب بی‌کفایت نامیده شدن، افزایش یافته و منجر به محدودیت در روابط اجتماعی او می‌شود. بر عکس اگر فرد بر ترس خود فائق آید پی‌آمد آن اعتماد به نفس بیشتر بوده که در این حالت فرصت بیمار برای انجام روابط اجتماعی گسترش یافته و فاکتورهای مستعد کننده panic تحلیل می‌روند.
اولین گام‌های بهبودی
تا بدینجا مشاهده نمودید که اختلال panic چیست؟ قدم بعدی ما این است که بفهمیم چگونه همراه شدن یوگا با تجربیات کلینیکی می‌تواند به بیماران panic کمک کند تا بتواند گام‌های لازم را برای بهبودی بردارند.
اولین اولویت، رفع ترس به هنگام حملات panic است، چرا که احساس ترس در فرد مانع انجام هر گونه اقدام دیگری می‌شود. بیماران panic کوشش بی‌فایده‌ای برای درون جستن از علائم ناگهانی و غیر قابل کنترل خود دارند و به خاطر این‌که این علائم باعث تحریک سریع سیتسم عصبی می‌شوند ضروری است که راهی در جهت تقویت اعصاب و فرو نشاندن اضطراب پیدا شود. تحریک اعصاب بسیار ظریف و پیچیده بوده و از چند راه آغاز می‌شود، اما کلید فرو نشاندن آن این است که بفهمیم چگونه با اعصاب«صحبت» کنیم و چگونه بین دو راهی میان عملکرد ارادی و غیر ارادی ارتباط برقرار کنیم؟ به محض این‌که بیماران panic می‌آموزند که واکنش‌های غیر ارادی خود را مدیریت کنند، احساس غیر قابل کنترل بودن این واکنش‌ها به مقدار بسیار زیادی در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. در اینجا تمرینات یوگا می‌تواند به طور ویژه مورد استفاده قرار گرفته به ما نشان می‌دهد که چگونه در برابر سیستم عصبی عمل کنیم. اگر ما خواهان آن هستیم که سیستم عصبی خود را آرام و قوی نماییم لازم است تا تنفس آرام و عمیق یوگی رابیاموزیم چرا که تمرینات نفسی یوگا مرحمی برای فرونشاندن احساسات می‌باشد. ارتباط بین تنفس و اعصاب مانند یک خیابان دو طرفه است و ارتباط متقابل دارند یعنی همان‌گونه که احساسات باعث تغییراتی در تنفس می‌شود، تغییر در شیوه تنفس نیز می‌تواند باعث دگرگون شدن احساسات شود. تنفس تنها عملکرد غیر ارادی است که می‌تواند به آسانی به صورت ارادی تحت کنترل درآید. طی حمله‌های panic تنفس‌های آرام و کنترل شده یوگایی راه سریعی برای دسترسی بیمار به سیستم عصبی آرام و بدون تنش می‌باشد. زمانی هم که تنفس آرام شد و panic فرو نشست، اضطراب نهفته می‌تواند به تدریج برای ادامه درمان به خودآگاه آورده شود.
یادگیری تنفس آرام شده
تمرینات یوگا راه بسیار مناسبی برای یادگیری مهارت‌های تنفسی است. البته این امر پروسه‌ای تدریجی بوده و معمولاً به زمان قابل توجهی نیازمند است. زمانی که رهجو به آموزگاران و مربیان یوگا که با panic آشنا هستند مراجعه می‌کند آن‌ها به سرعت مسئله را تشخیص داده تمرینات فرعی گسترده‌ای را که می‌شناسند به رهجو نشان داده وکمک می‌کنند تا صاحب مهارت تنفسی شود. هدف نهایی از تمرینات تنفسی یوگا این است که تنفس نرم دیافراگمی(تنفس شکمی Abominal Breathing) به صورت حرکت عادی برای چنین افرادی درآید.
بسیاری از علوم باستانی و همچنین پژوهش‌های جدید بر ارتباط تنگاتنگ الگوهای تنفس و وضعیت جسمی، احساسی، ذهنی و روحی ما اذعان دارند. از یک سو ثابت شده است که تنفس سالم و طبیعی در حفظ سلامت و رشد بهینه و همچنین کمک به بهبود عوارضی همچون آسم، سوء هاضمه، بی‌خوابی، کمبود انرژی، اضطراب، حمله‌های ترس، مشکلات قلبی و بسیار ی از عوارض دیگر تأثیر داشته و از سوی دیگر تنش همراه با انقباض ماهیچه‌ها با سطحی بودن تنفس سر و کار دارد. در این فرصت اکسیژن رسانی به سلول‌های بدن کاهش یافته و مواد زائد در آن‌ها تجمع پیدا می‌کند. تمرین‌‌های ویژه تنفسی یوگا که به آن‌ها پرانایاما گفته می‌شود، تنفس را راحت تحت کنترل درآورده بر جسم و روان تأثیر مثبت می‌گذارد. تنفس با یک کیسه شنی 10 پوندی روی قسمت بالایی شکم در وضعیت شاوآسانا به تقویت عضله دیافراگم کمک می‌کند، در حقیقت منظور این است که بیمار panic  درک کند که می‌بایست تا حد ممکن در تمام طول روز به تنفس خود توجه کند و هر زمانی که تنفس نامنظم شد آن را اصلاح نماید. این تمرین تنها باعث تقویت هوشیاری نشده، بلکه ارتباط بین استرس و تنفس را نیز به خوبی روشن می‌کند.
انجام تنفس شکمی نه تنها آرام بخش تحریک سیستم عصبی در طی حملات panic می‌شود بلکه باعث نوعی تمرکز فرعی نیز می‌گردد که نتیجه‌اش توجه و تمرکز بر علائم panic بر روی تنفس می‌باشد. وقتی تنفس شکمی تبدیل به یک عادت شود سیستم عصبی حساسیت کمتری به panic نشان خواهد داد. معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد تا فرد به احساس تنفس شکمی عادت کند و حدودشش ماه تمرین منظم نیاز است تا این‌گونه تنفس برای فرد به صورت عادتی همیشگی درآید.
مشکلات خاص در تمرینات تنفسی
بیمارن panic به هنگام انجام تمرینات تنفسی، مشکلات بالقوه‌ای را تجربه خواهند کرد. این‌گونه بیماران هوشیاری زیادی دارند که می‌تواند منجر به بروز اضطراب در آن‌ها شده و شکم در طی استراحت بین وضعیت‌ها، تنفس عمیق را بهتر می‌کنند. همچنین پوشاندن بدن با یک پتو در طی آرام سازی و تمرینات تنفسی می‌تواند احساس آسیب‌پذیر بودن و بی‌پناه بودن فرد بیمار را نیز از بین ببرد. گاهی اوقات نوعی احساس گرفتگی توده‌ای شکل در شکم می‌تواند طی حملات panic تنفس را دشوار نماید، بدین صورت که در زمان ادامه حملات نیاز مداوم به هوا افزایش پیدا می‌کند. در این صورت بیمار مبتلا به panic ممکن است فکر کند حبس تنفس آرام و مداوم، استرس ناخودآگاهی که با نگه داشتن و حبس نفس ایجاد می‌شود را از بین می‌برد. البته با انجام کمی تمرین عملاً فرد می‌آموزد که با وجود گرفتگی توده‌ای شکل در شکم چگونه تنفس نماید.
فراتر از تنفس دیافراگماتیک
امروزه درمانگران بسیاری به استفاده از تمرینات تنفسی و آرام سازی یوگا به درمان این نوع بیماران مبادرت نموده‌اند. شاید یکی از مؤثرترین تمرینات تنفس نادی شودانا(پالایش کانال‌ها) باشد. این تمرین تنفسی همان‌گونه که از نامش پیداست برای از بین بردن فشار عصبی کانال‌های انتقال انرژی در بدن فیزیکی و لطیف مؤثر بوده، به تطهیر و پاک‌سازی کانال‌های تنفسی می‌پردازد. این تمرین تنفسی همچنین مویرگ‌ها و عروق کوچک را تمیز و پاکیزه کرده، عبور انرژی در جسم و ذهن را تکمیل می‌کند. زمانی که این کانال‌ها پاک شدند انرژی با تقلای کمتری در آن‌ها حرکت کرده و جذب آن توسط ذهن و بدن بهتر انجام می‌گردد که نتیجه آن کاهش فشار بر سیستم عصبی و رسیدن به ذهنی آرام و آسوده است.
شرح فرآیند بهبودی
در طول تمرین‌های تنفسی بیماران panic احتیاج دارند تا فرآیند تحلیل ترس‌هایشان را نیز شخصاً و یا با کمک دوستان و اعضای خانواده آغاز نمایند.
قبل از درمان، استرس و نگرانی در بیماران مبتلا به panic وجود دارد ولی بیماران خود از وجود این‌گونه نگرانی‌ها آگاه نیستند، اما با شروع و ادامه درمان و آغاز بهبودی، این نگرانی‌ها کاهش می‌یابد.
یکی از علل مختلف جملات panic ترس جداشدن از افراد مورد علاقه می‌باشد. در اینجا باید اشاره کنیم بدون در نظر گرفتن این‌که بیمار panic تحت روان درمانی قرار دارد یا خیر، یوگا می‌تواند سهمی ژرف در فرآیند بهبودی او داشته باشد. یک رهجوی یوگا می‌گوید:« یوگا برای این پابرجاست که طیف وسیعی از ابزارها را برای کمک به همه از جمله بیماران  panicفراهم کرده است. فقط باید انجامش داد تا به بهبودی برسید».
نقش مدیتیشن
به غیر از تمرینات تنفسی که مربوط به بدن فیزیکی است یوگا بر روی احساسات، تصاویر ذهنی، افکار و روابط اجتماعی نیز مؤثر بوده و همه را بخشی از یک کل در نظر می‌گیرد. به هنگام مدیتیشن تصویر برخاسته از ذهن با واکنشی کاملاً متفاوت برخورد می‌کند که ممکن است به گونه‌ای دیگر، در شرایطی متفاوت ایجاد شود. در طی مدیتیشن بدن آرام و بی‌حرکت مانده و تنفس پیام‌هایی از سکون جسم و ذهن و تعادل را به احساسات و سیستم عصبی می‌فرستد. انجام مدیتیشن بیماران مبتلا به panic را کمک می‌کند تا با کمی تحمل و سختی تعارضات حود را با ترس کمتری درک کرده و راه حل مشکل را پیدا کنند.
راه حل برای رفع تعارضات 
 روان‌شناسی یوگا راه‌های بسیاری برای حل تعارضات پیشنهاد می‌کند درک نیاز برای نوعی تغییر، جستجوی راه حل، ارتباط برقرار کردن با دیگران بدون عیب‌جویی و انتقاد از آن‌ها، قبول واکنش‌های اطرافیان، بی‌طرفی در قبول یا رد پیشنهادات، تسلیم شدن به شکست، عمل کردن با عزم و نیت، قبول کردن منصفانه نتایج و آرام کار کردن روی یک مشکل حتی اگر اجتناب‌ناپذیر باشد و نیز اجازه دادن به درک و شهود برای دریافت‌های جدید، همگی استراتژی‌هایی هستند که از آن‌چه در یوگا«یاما و نیاما» نامیده می‌شوند حاصل می‌گردند.
پناه بردن به طبیعت حقیقی وجود
نهایتاً یوگا فلسفه‌ایست که ارتباط بین بدن، ذهن و روح را در یک چشم‌انداز جدید میسر می‌سازد. اعتقاد بر این است که با شناخت خود واقعی و آگاهی از طبیعت درون، فرد کمتر دچار اضطراب می‌شود. یوگا ابزاری برای کار کردن روی این سطح از آگاهی ارائه می‌دهد و می‌تواند به عنوان راه علاج در زمان حملات panic به کار آمده فرد را به سمت و سوی طبیعت حقیقی خود رهنمون سازد و بالاخره این‌که به دلیل مرتبط بودن روش‌های یوگا با فرآیند عمیق و درونی روح، ترس‌ها تسکین یافته و فرد تشویق می‌شود تا درمقابله با افکار ناراحت کننده و احساسات آزار دهنده قدرت تحملش را بالا ببرد.
ما نمی‌توانیم مانع تغییرات در زندگی شویم: زندگی ناپایدار و گذراست، اما در طی دوره‌های تغییر زندگی، می‌توانیم شجاعت تشخیص و بیان احساسات خود را داشته باشیم. ما می‌توانیم به دنبال راه‌هایی برای تسلیم شدن دلپذیر باشیم می‌توانیم به تجربیات یوگایی اعتماد کنیم و در نهایت از کنار مشکلات زندگی با موفقیت عبور کنیم.
مطلب فوق تحقیقی است از دکتر رالف سویک Dr.Rolf Sovik دارای برد روانشناسی بالینی از Newyork Buffalo که بیش از بیست سال یوگا را تمرین و تدریس کرده است.
 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره47 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل وهفت دانش یوگا: 1- کتله خور، بهشت ناشناخته ايران
دوماهنامه شماره46 - آذر و دی 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل وشش دانش یوگا: 1- بازتاب درمانی چیست؟ 2- تأثیر شهر نشینی بر سلامت روان 3- ده علت اصلی عدم آرامش
دوماهنامه شماره45 - مهر و آبان 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل و پنج دانش یوگا: 1- خنده برای سلامتی 2- یوگا و بهبود وضعیت روحی
دوماهنامه شماره44 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره چهل وچهار دانش یوگا: 1- تفاوت های مردان و زنان 2- چه بخوریم تا لاغر شویم
دوماهنامه شماره43 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و سه دانش یوگا:1- افسردگی چیست؟ 2- رژیم گزفتن 3- ساخت قرصی که عمر انسان را به 100 سالگی می رساند
دوماهنامه شماره42-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل و دو دانش یوگا: 1- آشتی با کودک درون 2- درمان بیماری لوپوس با فرا درمانی 3- درمان دیابت نوع دو با ترکیب دوازده گیاه دارویی
دوماهنامه شماره41 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل و یک دانش یوگا: 1- بیماری آلزایمر چیست؟ 2- روش هایی برای ترک عادات ناخوشایند و نعیین اهداف 3- کاربرد یوگا در درمان زخم معده بیماری عصر تکنولوژی
دوماهنامه شماره40 - آذر و دی 1388
مقالات انتخاب شده شماره چهل دانش یوگا: 1- تغذیه یوگا برای جلوگیری از سرطان
دوماهنامه شماره39 - مهر و آبان 1388
مقالات انتخاب شده شماره سی و نه دانش یوگا: 1- تاریخچه یوگا در ایران
دوماهنامه شماره38 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره سی وهشت دانش یوگا: 1-راهکارهای کاهش استرس
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا