دوماهنامه شماره36-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره سی و شش دانش یوگا: 1- آرتروئید روماتوئید و یوگا

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

2

رحلت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد

3

سخن مدیر مسئول

4

سرمقاله

5

زده ام فالی و فریادرسی می آید

6

فواید روحی ورزش و فعالیت های بدنی چیست؟

9

بخورید اما چاق نشوید

10

آناتومی هاتایوگا

13

با جوانه ها جوان شوید

14

قدرت ذهن

16

برای سالم بودن چه بخوریم؟

18

از یوگای آینگار بیشتر بدانید

19

روش جدیدی برای بهبود سریع کارآیی و آسیب دیدگیها در ورزش

20

سلامت و طول عمر خود را با رعایت چند نکته تضمین کنید

22

دستیابی به آرامش و آسایش با استفاده از چند روش

23

آشنایی با کار درمانی

24

مراقبت از پوست به روایت پزشکان

25

با سبک یوگای کالی ری بیشتر آشنا شوید

26

آرتریت روماتوئید و یوگا

28

قد کوتاه

30

رابطه تغذیه با سرطان

35

مکمل های لاغری تاثیری در کاهش وزن ندارند

36

تاثیر نماز بر اضطراب

38

خواص درمانی انواع چای

40

جینسینگ ( خواص دارویی و درمانی )

43

چرا پیر می شویم؟

44

خشونت روح را بیمار می کند

47

کنترل عصبانیت

48

5 باور موفق ترین آدم های روی زمین

50

آب درمانی ( مسیری مستقیم برای دستیابی به سلامتی )

52

سومین و آخرین قسمت مصاحبه با آقای موسوی نسب

53

یوگا در یائسگی

54

اخبار

55

دکتر شیگیاکی هینوهارا

 
1- آرتریت روماتوئید  و یوگا
برگردان: روحبخش شیوایی
سال‌هاست تمریناتی که به ایجاد وحدت بین روح و جسم می‌پردازد توجه زیادی را به خود جلب کرده است. تمریناتی هم‌چون یوگا، تای چی، کی چی‌کانگ و فرم‌های حرکات هماهنگ و موزون و متنوع با وسائلی از قبیل تردمیل، دوچرخه‌سواری جهت کسب سلامتی به سایر فعالیت‌های بدنی اضافه گردیده است. 
از بین تمرینات گفته شده یوگا مجموعه‌ای از تئور‌ی‌ها و تمریناتی است که بر وحدت و هماهنگی بین فکر، بدن و روح تأثیر گذاشته و این قابلیت را دارد که ارتباط بین فرد و محیط اطرافش را ارتقاء بخشد. یوگا دارای قواعدی با هدف کمک به فرد برای کسب سلامتی و واقعیت بخشیدن به شادی و نشاط می‌باشد. جدا از این، یوگا دارای اهداف دیگری مانند بالابردن سلامت بهداشت روحی و روانی، مثبت بودن و ایجاد تعادل در بروز هیجانات و احساسات نیز می‌باشد.
جالب این‌جاست که یوگا بدون توجه به تمرینات روحی و معنوی و فلسفی درکشورهای غربی از چندین دهه گذشته تاکنون گسترش یافته و به عنوان تمرینات بدنی طرفداران زیادی را به سوی خود جلب نموده است. تمرینات بدنی یوگا که اصطلاحاً«هاتایوگا» نامیده می‌شود. برای تقویت اندام‌های بدن و آرامش به کار برده می‌شود. از جمله کاربردهای یوگا کاهش درمان برخی بیماری‌ها مثل بیماری«آرتریت روماتوئید» می‌باشد. برای بسیاری افراد ممکن است این تصور ایجاد شود که حرکات و حالت‌هایی مانند شکل‌های خشک و غیرقابل انجام که در یوگا متداول است نیازمند نیرو و تعادل قابل توجهی باشد، ولی همیشه در کلاس‌های مبتدی یوگا از حرکات ساده و آرام شروع شده و رفته رفته به تقویت اندام‌ها، تعادل وانعطاف بدنی کمک می‌کند. این تمرینات برای مبتلایان به آرتریت نیز مفید و ضروری است. ادوارد استفانی ، تحلیل کننده‌ی حرکات بدنی، استاد  طراح حرکات یوگا و پژوهشگر مرکز هماهنگی دانشگاه «جان هاپ کینز آمریکا» راز یوگا را برای مبتلایان به آرتریت باز می‌نماید.
منافع یوگا برای آرتریت:
بیش از 75 آزمایش علمی در مورد یوگا انجام شده و گزارش آن‌ها در مجلات بزرگ پزشکی جهان منتشر شده است. این مطالعات نشان داده‌اند که یوگا یک فعالیت بدنی سالم و راهی مؤثر برای رشد فعالیت‌های بدنی و همچنین فوائد روحی و معنوی فراوانی است که مرتبط با طبیعت انسان می‌باشد. انجام تمرینات آن به طور مرتب، می‌تواند باعث افزایش قدرت عضله، بالابردن قابلیت انعطاف، رشد، استقامت و ارتقاء تعادل بدن شود. یوگا همچنین باعث افزایش انرژی و کاهش دهنده‌ی دردهای جسمانی است این سیستم همچنین باعث افزایش انرژی روحی و احساسات مثبت مانند وجد و سرور شده و نیز حالت‌های منفی از جمله تشویش و اضطراب، عدم روحیه تجاوزگری و ظلم کردن را در فرد کاهش می‌دهد. به طور خلاصه یوگا دارای محدوده وسیعی از منافع روحی و جسمی برای انسان‌هایی است که با بیماری کهنه و مزمن زنگی می‌کنند.
برای مبتلایان به آرتریت، یوگا تمرینی سالم است که موجب بدتر شدن و ازدیاد درد نشده و بیماری را شدت نمی‌دهد. در حقیقت این تمرینات می‌توانند در جهت سلامت مفاصل نقش کلیدی داشته باشد. قدر مسلم این است کسانی که یوگا انجام می‌دهند نسبت به آن‌هایی که انجام نمی‌دهند ناراحتی بیشتری را تحمل نمی‌کنند. در عوض آن‌هایی که تمرینات فوق را انجام می‌دهند سلامتی و بهداشت روانی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. به هر حال تمرینات ورزشی منظم یوگا مخصوصاً برای آن‌هایی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند و اغلب قدرت عضله‌شان کاهش پیدا می‌کند و انرژی جسمی و استقامتشان کم می‌شود و همچنین آن‌هایی که تمایل به بی‌تحرکی دارند ضروری است. بی‌تحرکی می‌تواند با یک افت بدنی همراه باشد. نقطه‌ای که در بدن دچار درد می‌گردد انسان را وادار به بی‌تحرکی می‌نماید که نتیجه آن درد شدیدتر و ناتوانی بیشتر می‌باشد. منافع تمرکزی تمرینات ورزشی یوگا کاهش استرس و رفع علائم افسردگی، افزایش تطابق با محیط، نشاط درونی و پیشرفت عملکردهای ایمنی بدن و کلاً بهره‌مند شدن از همه جنبه‌های سلامتی را به دنبال دارد.
حال ببینیم چه مطالعاتی در مورد یوگا برای آرتریت روماتوئید انجام پذیرفته است؟
مدارک مستند زیادی در مورد منافع یوگا برای بیماران مبتلا به آرتریت و پوکی استخوان تا این تاریخ روایت شده است. مطالعات چندین ساله اخیر نتایج امید بخشی را در مورد بهبود سلامتی مفاصل، عملکرد جسمی و روحی و احساسی و مثبت تأیید نموده‌اند، شاید در بین تحقیقات انجام شده، مهم‌ترین خصوصیت یوگا تأثیر مثبت روی چگونه زندگی کردن است. یوگا می‌تواند به عنوان یک انتخاب معنادار لذت بخش از نظر توجه به سلامتی نسبت به سایر رشته‌های ورزشی مانند(ایروبیک) هوازی مورد توجه قرار گیرد. این روش همچنین می‌تواند نقش مهمی در کاهش استرس و ناامیدی ناشی از وجود درد و ناتوانی و افزایش احساس مثبت و سرحال بودن را ایفا کند. معالجات دارویی برای آرتریت و پوکی استخوان نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت محسوس و قابل توجهی داشته است. با این وجود فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید شفا پیدا نمی‌کند و حتی بهترین تجویز‌های دارویی و پزشکی و مراقبت‌های مخصوص نیز نمی‌تواند چنین افرادی را کاملاً بهبود بخشد ولی پیروی از آموزه‌های یوگا می‌تواند به مقدار قابل توجهی درد را در این بیماران کاهش دهد. بیماران آرتریتی نیاز فراوانی به فعالیت‌های اضافه دارند تا ناتوانیشان کم شده و آرتریت را تحت کنترل درآورند. بنابراین مدارک به دست آمده اظهار می‌دارند زمانی که یوگا به همراه برنامه‌های بهداشتی و پزشکی مناسب مورد استفاده بیماران آرتریتی قرار گیرد، فوائد جسمی و روحی فراوانی برای آن‌ها فراهم می‌شود. دانشمندان در مرکز آرتریت روماتوئید دانشگاه «جان هاپکینز» امیدوارند به عنوان طلایه‌داران پژوهش‌های کلینیکی به تحقیقات خود درباره درمان آرتریت و آرتروز از طریق یوگا ادامه دهند.
اینکه پرسشی پیش می‌آید که آیا حرکاتی وجود دارند که افراد آرتریتی بایستی از آن‌ها اجتناب کنند؟
در پاسخ باید اظهار داشت یک قانون کلی و عمومی برای بیماران آرتریتی و به طور کلی عموم مردم وجود دارد:
« در صورت بروز صدمه و آسیب بلافاصله توقف!» مثلی است قدیمی که محتوای آن چنین است:«اگر درد نباشد چیزی به دست نمی‌آید همیشه بهره و منافع توأم با درد کسب می‌شود». ولی این مثل در مورد یوگا کاربردی ندارد، مخصوصاً اگر شما محدودیت حرکتی داشته باشید. برای خم شدن به پشت(عقب) بیماران آرتریتی بایستی نسبتاً خودشان را کم خم کرده و مراقب باشند قسمت گردن را به عقب نکشند و سر را در راستای ستون فقرات نگه دارند. برای افرادی که دچار آرتریت لگن می‌باشند و به هنگام انجام تمرین پاها را از طرفین باز می‌کنند  بایستی کاملاً مراقب و هوشیار باشند. تا به هنگام چرخش، لگن تحت فشار قرار نگیرد. این افراد زمانی که می‌خواهند حرکت را به صورت کامل و گسترده انجام دهند بایستی به درد توجه داشته باشند و با احتیاط پیش روند، چرا که گاهی اوقات این دردها در همان لحظات تمرین حس می‌شوند ولی بعداً ممکن است شدت بگیرند، بنابراین این مسئله مهم است که تمرینات به صورت آرام انجام پذیرد علی‌الخصوص در ابتدای شروع تمرینات، اگر شما پس از چند روز درد ناشی از تمرینات را تجربه نکردید بایستی به شدت تمریناتتان را اضافه نمائید. تمرینات قدرتی در ناحیه عضلات چهار سر ران برای کسانی که دارای مفصل زانوی ضعیف هستند توصیه نمی‌شود. اگر چه تعادل متقابل گروه عضلات و تمریناتی که باعث ارتقاء عضلات می‌شوند ممکن است زانوها را مستحکم و ثابت گرداند. به هر حال این مسئله مهم است که در بیماران آرتریت روماتوئیدی بدن باید مورد توجه قرار گیرد و نسبت به آن محتاطانه عمل شود و چنان‌چه در هنگام تمرینات یوگا، فرد دچار درد ناشی از سخت بودن حرکات شدید شد بایستی حتماً با اطمینان خاطر با دکتر و استاد خود مشورت نماید.
در پایان به این نکته اشاره می‌شود که انجمن آرتریت کتاب‌هایی برای درمان آرتریت با یوگا چاپ و منتشر نموده و فیلمی ویدئویی تحت عنوان«یوگا شاه راهی به سوی بهتر زندگی کردن با آرتریت و عوارض آن» تهیه کرده است که می‌توان از فروشگاه‌ها و به صورت online تهیه نمود. همچنین شما می‌توانید به وب سایت انجمن آرتریت مراجعه نمایید. درست است که استفاده از فیلم‌های ویدیویی برای بسیاری از بیماران آرتریتی مفید است ولی این فیلم‌ها می‌توانند همان توجه ویژه‌ای را که درکلاس‌ها و توسط اساتید واجد شرایط به شاگرد ارائه می‌شود را داشته باشند.
منابع:

http//:www.hopkins-arthritis.org/patient-corner/disease-manangement/yoga.html

1-Artheros

2-Artherid Romatoeid

3-Edward Estephani

4-American Johns Hopkins university

 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره46 - آذر و دی 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل وشش دانش یوگا: 1- بازتاب درمانی چیست؟ 2- تأثیر شهر نشینی بر سلامت روان 3- ده علت اصلی عدم آرامش
دوماهنامه شماره45 - مهر و آبان 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل و پنج دانش یوگا: 1- خنده برای سلامتی 2- یوگا و بهبود وضعیت روحی
دوماهنامه شماره44 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره چهل وچهار دانش یوگا: 1- تفاوت های مردان و زنان 2- چه بخوریم تا لاغر شویم
دوماهنامه شماره43 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و سه دانش یوگا:1- افسردگی چیست؟ 2- رژیم گزفتن 3- ساخت قرصی که عمر انسان را به 100 سالگی می رساند
دوماهنامه شماره42-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل و دو دانش یوگا: 1- آشتی با کودک درون 2- درمان بیماری لوپوس با فرا درمانی 3- درمان دیابت نوع دو با ترکیب دوازده گیاه دارویی
دوماهنامه شماره41 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل و یک دانش یوگا: 1- بیماری آلزایمر چیست؟ 2- روش هایی برای ترک عادات ناخوشایند و نعیین اهداف 3- کاربرد یوگا در درمان زخم معده بیماری عصر تکنولوژی
دوماهنامه شماره40 - آذر و دی 1388
مقالات انتخاب شده شماره چهل دانش یوگا: 1- تغذیه یوگا برای جلوگیری از سرطان
دوماهنامه شماره39 - مهر و آبان 1388
مقالات انتخاب شده شماره سی و نه دانش یوگا: 1- تاریخچه یوگا در ایران
دوماهنامه شماره38 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره سی وهشت دانش یوگا: 1-راهکارهای کاهش استرس
دوماهنامه شماره37 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره سی وهفت دانش یوگا: 1- یوگا راهی به سوی بهبودی اختلال Panic(ترس و اضطراب)
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا