دوماهنامه شماره35 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره سی و پنج دانش یوگا: 1-آگاهی از منظر یوگا سوترای پاتانجلی

وضعیت :

موجود نیست

قیمت :

1000 تومان

فهرست

صفحه

عنوان

2

سرمقاله

3

مراقبه، نیاز امروز برای همه ( سخن مدیر مسئول )

6

ارتباط تنش با ناباروری

7

با پیشکسوتان یوگای ایران آشنا شوید

10

اخبار کوتاه

11

یوگا درمانی، برای بیماری های روان تنی

14

آگاهی، از منظر یوگاسوترای پاتانجلی

16

نقش یوگا در تعلیم و تربیت

18

سخن بزرگان

19

اخبار ماه

20

ماساژخانم های باردار و نوزادان

22

یوگانیدرا شاه کلید گره های تن و روان

24

بازتاب درمانی

26

یوگا و کاربرد آن برای تمامی ورزشکاران رشته های ورزشی

30

یوگا برای آرامش حافظه

35

ای برادر تو همه اندیشه ای

36

آنچه یک معلم یوگا باید بداند

38

زندگی متعادل در محیط نامتعادل

39

عشق و معنویت، از دیدگاه مشهورترین عارف شرق

39

معرفی کتاب

40

رژیم غذایی برای چاقی موضعی

41

تیک نات هان

44

مثبت اندیشی

46

آسانا برای شاکتی بان ها

49

می توان جی گونگ، تامل نواز دانش کهن

 

1- آگاهی از منظر یوگا سوترای پاتانجلی

سید عباس علویون

در فصل زمستان و در نقطه صفر زندگی برگ‌ها، میوه‌ها و درختان، افتاده‌اند و شاخه‌ها خشک و شکننده شده‌اند. خبری از عطر و بوی گل‌ها نیست. سبزی و رنگ‌ها از طبیعت و درختان رنگ باخته و تجلیات بیرونی حیات رخت بر بسته است و به گونه‌ای می‌توان گفت درختان غالب تهی کرده‌اند، در چنین شرایطی که زندگی بیرونی درخت متقاطع شده است اتفاق بسیار بزرگی رخ می‌دهد.

درختان به یکباره متوجه حیات درونی و ریشه خود در زیر خاک می‌شوند. ظاهراً درختان حیات ندارند اما در بهاری دیگر به یکباره متوجه می‌شوند از همان ریشه و دانه در خاک پنهان شده رویش سبزی آغازیدن می‌کند و بسیار سریع درختانی بلند با برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌های تازه و فراوان ظهور می‌یابند و این نشانه‌ای از حیات و روح درونی درختان است، پس انرژی‌هایی حیاتی و روحی نادیدنی در دل طبیعت و درختان پنهان است و در فصل زمستان یک درخت با ناپدید شدن تجلیات بیرونی خود متوجه این روح خفته می‌شود. خاموش شدن تجلیات ظاهری، فردیت، احساس مالکیت، هویت، رنگ‌ها، شکل‌ها، غالب‌ها و منیت و شاخ و برگ‌ها در انسان و در اندیشه یوگای پاتانجلی«سامپاراجاناتا سامادهی» Samprajananta Samadhi  زمانی مشخص می‌شود که از طریق مراقبه‌های ممتد و منظم ذهن خود را از تمامی افکار، احساسات و گفتگوی درون خالی و خاموش می‌کند. لحظه‌ای که فرد احساس می‌کند هست ولی فکر و موضوعی در سر خود ندارد. آرامش مطلق و سکوت بی‌کران و عمقی را احساس می‌کند. در چنین لحظه‌ای انسان پنج چیز معمول را از دست می‌دهد، زمان، مکان، هویت، وزن و افکار، در مراقبه‌های عمیق وقتی سکوت و سکون کامل ذهن اتفاق می‌افتد شما زمان را حس نمی‌کنید و بعد متوجه خواهید شد اصولاً زمان یک قرارداد بشری است و وجود خارجی به معنای وقت و ساعتی که ما از آن استفاده می کنیم؛ ندارد. شما نه دیروزی هستید و نه امروزی مکان را از دست می‌دهید. شما احساس می‌کنید به گستردگی فضا و نامحدودیت‌ها گسترده و پهن شده‌اید. شما در مراقبه سفید هستید، نه سیاه، نه روستایی نه شهری، شما حتی فقط مرد یا زن بودن خویش را نیز از دست می‌دهید و در مرحله‌ای بالاتر انسان بودن را شما، یک وجود هستید. شما فقط هستید و وجود دارید. حس با ارزش بودن و هستی. شما جزئی از کائنات و هستی هستید. بعدها متوجه می‌شوید وزن یک امر نسبی و مربوط به جاذبه زمین است. چرا فضانوردان در سطح کره ماه احساس وزن را از دست می‌دهند؟ چرا شما در آب شناورید و سبک؟ به همین خاطر یوگا می‌تواند به کمک ذهن بر وزن و جاذبه غلبه کرده و شخص به پرواز درآید. یکی از مهم‌ترین اتفاقات در حالت مراقبه عمیق و خالص ناپدید شدن افکار(فکر بد، فکر خوب، فکر من، فکرتو، فکر ناراحت کننده، فکر خوشایند، فکر گذشته، فکر آینده و... می‌باشند.

در چنین تجربه‌ای شما درک جدید و متفاوتی از آگاهی و هوشیاری و تفاوت آن با فکر پیدا می‌کنید. فکر مقوله‌ای است برای یادگیری، حافظه، خاطره، محدود و متمرکز به فکر، تصور و تجارب روزمره و گذشته است، اما آگاهی بسیار وسیع‌تر، ذاتی و بسیط‌تر است. وقتی درخت در زمستان همه آثار ظاهریش را از دست می‌دهد ویژگی خود را رها می‌کند و برای اولین بار به حیات و روح درونی خود وقوف پیدا می‌کند. روح مربوط به همه درختان و طبیعت و این همان تجربه انقطاع از دنیا و فردیت از طریق مراقبه و خاموشی کامل درون است. زمانی که این تجربه گسترش می‌یابد تجربه از آگاهیتان وسعت می‌یابد. در این تجربه شما تجربه‌گر آگاهی فردی یا آتمن Atman وجود خود هستید. باز هم پله یا مرحله دیگری مانده و آن تجربه‌ای از آگاهی کیهانی یا برهمن Brahman است.

وقتی فاصله بین فکر، سکوت، فکر زیادتر می‌شود و شما سکوت طولانی‌تر و عمیق‌تری را تجربه می‌کنید به تدریج متوجه می‌شوید همه اجزا کائنات دارای روح فردی یا آتمن هستند و همه روح‌ها و آتمن‌ها از یک روح مشترک نشأت می‌گیرند و آن روح، آگاهی کیهانی است. ورود به یک تجربه در نظام گویای سامادهی بی‌ریشه‌یابی«دانه» نامیده می‌شود.

وقتی در زمستان درختان از ریشه یا دانه زیر خاک خود به عنوان مبدأ اصلی آفرینش خویش مطلع می‌شوند در می‌یابند ریشه و دانه حیات خویش را از چیز دیگری گرفته‌اند. چرا که یک مخلوق و آفریده شده محسوب می‌گردند. پس همه دانه‌ها و ریشه‌ها از یک حیات جهانی به وجود آمده‌اند. اینک به مطلب ذیل که شباهت به بخشی از کتاب کهن یوگاسوترا نوشته پاتانجلی که اولین منبع یوگا از سه هزار سال پیش است توجه کنید:

 1- بی‌فکری آگاهانه

در حالت سامادهی و خلأ ذهنی شما آگاهید اما فکری در سر شما نمی‌چرخد. یک سکوت بسیار لذت بخش و هشیارانه، بعدها متوجه می‌شوید که در زندگی عادی نیز می‌توانید چنین حالتی را تعمیم دهید، یعنی افکار را کنار بگذارید و در سکوت ذهنی و آگاهانه امور روزمره را نظاره کنید. کشف چنین حقیقتی، تحول بزرگی در زندگیتان به شمار خواهد رفت. چگونه می‌شود فکر کنم، اما به امور آگاه باشم و هدایت زندگی را به خوبی در دست گیرم. شما متوجه می‌شوید فکر محدود است و در غالب‌ها محصور می‌باشد. اما آگاهی بسط یافته، نامحدود و شعورمند است.

2- بی‌هویتی

در حالت خلأ و آگاهی خالص یکباره به ذات حقیقی و وجود خالص خود پی می‌برید. یکباره متوجه می‌شوید هویت بار سنگینی است که بر دوش شما نهاده شده است. این که من فلانی هستم، ایرانی‌ام، کرد یا ترک، سیاه پوست یا سفیدپوست، روستایی یا شهری، مهندس یا کشاورز، مدیر و رئیس یا کارمند و مرئوس.

شخص متوجه می‌شود هویت سرابی و نقابی بیش نیست. هویت باعث حماقت، رقابت، تبعیض، تضاد و گم شدن در نقش‌های کاذب است.

من هر جا، در هر پست و مقام در هر شهر یا کشور و یا در هر خانواده‌ای که هستم یا باشم، یک انسانم. بالاتر از آن من یک موجودم و به وجود ذاتی خود افتخار می‌کنم من به این موهبت آفرینش و زندگی و حیات خویش می‌بالم و سپاس می‌گویم.

3-بی زمانی

در خلاء ذهنی و حالت«سامادهی»، زمان را از دست می‌دهیم و در حین تمرین متوجه گذر زمان نمی‌شویم. اصولاً زمان در چنین حالتی بر ما نمی‌گذرد. به همین خاطر ممکن است طبق قرارداد ما زمینی‌ها، ساعت‌ها بگذرد اما من حس می‌کنم چند لحظه گذشته است. بعدها متوجه می‌شویم اصولاً زمان هم وجود حقیقی ندارد. ساعت را انسان ساخته و همانند خط‌کش لحظه‌های خود را متراژ می‌کند. در اثر گسترش این تجربه، شخص به فراسوی زمان می‌رود. به همین دلیل پاتانجلی در فصل سوم یوگاسوترا تجربه حالت سامادهی و پس از آن«سام یاما» به ترتیب سه مرحله آخر از مراحل هشت گانه یوگا یعنی تمرکز، مراقبه و «سامادهی» به «سیدهی» یا کرامات ناشی از آن می‌پردازد. هم اینک به سوتراها یا عبارت 1 تا 12 فصل سوم کتاب «یوگاسوترا» توجه کنید.

  1)Deshabanhash Chittasya Dharnana

هر گاه توجه روی چیزی متمرکز شود، آن را «دهارانا» (مرحله ششم یوگا خوانند).

2)Tatra Pratyayaikatanata Dhyanam

هر گاه آگاهی همواری به سوی نقطه توجه جاری شود آن را «دهیانا» خوانند.

3)tadevarthamatrainbhasam svarupashuyamiva samadhih

هر گاه همان آگاهی، که سرشت نهادینه‌اش به پاکی می‌درخشد و گویی بی‌کران است، اتفاق افتاد آن را«سامادهی» خوانند.

4)trayamekatra Samyama

چون «دهارنا»،«دهیانا» و«سامادهی» را با هم عمل کنند آن را سام یاما«samyama» خوانند.

5)tajjayatprajnalokoh

وقتی بر سام یاما چیرگی یافتید، نور دانش والا بر می‌دمد.

6)tasya bhumisu viniyogah

سام یاما در حالت‌های متفاوت و در هر مرحله کاربردی شده یا به کاربرده می‌شود.

7)trayamantaranyam purvebhyah

سام یاما، دل یوگاست، جلوتر یا بعد از مراحل قبلی یوگا، در ارتباط با آن مراحل، این سه وجه درونی‌اند.

8)tadapi bahirangam hirbijasya

با این وجود، سام یاما(سه جنبه انتهایی مراحل هشتگانه یوگا) نیز بیرون و خارج از آن بی‌کرانگی ناب است. این سه مرحله تثلیث نسبت به سامادهی بی‌ریشه یا بی‌دانه بیرونی تلقی می‌شود.

9)vyutthananirodhasamskarayorabhibhavapara-

 durubhavauniroodhaskana chittanavayo nirodha prinamah

نیروداها پرنیاما که استحاله‌ی آن حالت بی‌کرانگی ناب است، آن‌گاه رخ می‌دهد که توجه شخص از برآمدن و فرو افتادن تأثرات آگاهی حرکت کرده به خاموشی رود و آن‌گاه که کنش‌های ذهن آرام گیرد. این خاموشی همه را سرشار می‌کند. یا به عبارتی نیرو دهاپریناما یا توقف دگرگونی آن حالتی از استحاله ذهن است که در آن لحظه خاموشی بین ساماسکارای ورودی و خروجی پدیدار و ناپیدا می‌شود.

10)tasya prashantavahita samskart

این خاموشی یا توقف از آن رو در آگاهی ایجاد می‌شود که ذهن استحاله شود.

11)sarvarthartaikagatayoh ksayodayou chittasaya Samadhi parinamah

سامادهی پریناما یا آرامش استحاله تغییر شکل یافته است، تغییر میان یک‌دله بودن آگاهی(چیتا) و بی‌کرانگی آن. یا به عبارتی استحاله سامادهی پدید و ناپدید شدن آشفتگی و یکنواختی ذهن است.

12)tatah punah shantoditau tulyaparyau chitta syaikagrata parinamah

از آن تجربه یا حالت آکاگراتا پریناما(استحاله یک دلی) پدید می‌آید. حالتی که در آن کنش و خاموشی به یکسان درآگاهی تعادل می‌یابند..

 

 

 

مقالات مرتبط

شما هم میتوانید در مورد این محصول نظر دهید.
نام :
ایمیل :
امتیاز شما :
متن :

محصولات مشابه

دوماهنامه شماره45 - مهر و آبان 1389
مقالات انتخاب شده شماره چهل و پنج دانش یوگا: 1- خنده برای سلامتی 2- یوگا و بهبود وضعیت روحی
دوماهنامه شماره44 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره چهل وچهار دانش یوگا: 1- تفاوت های مردان و زنان 2- چه بخوریم تا لاغر شویم
دوماهنامه شماره43 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره چهل و سه دانش یوگا:1- افسردگی چیست؟ 2- رژیم گزفتن 3- ساخت قرصی که عمر انسان را به 100 سالگی می رساند
دوماهنامه شماره42-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهل و دو دانش یوگا: 1- آشتی با کودک درون 2- درمان بیماری لوپوس با فرا درمانی 3- درمان دیابت نوع دو با ترکیب دوازده گیاه دارویی
دوماهنامه شماره41 - بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره چهل و یک دانش یوگا: 1- بیماری آلزایمر چیست؟ 2- روش هایی برای ترک عادات ناخوشایند و نعیین اهداف 3- کاربرد یوگا در درمان زخم معده بیماری عصر تکنولوژی
دوماهنامه شماره40 - آذر و دی 1388
مقالات انتخاب شده شماره چهل دانش یوگا: 1- تغذیه یوگا برای جلوگیری از سرطان
دوماهنامه شماره39 - مهر و آبان 1388
مقالات انتخاب شده شماره سی و نه دانش یوگا: 1- تاریخچه یوگا در ایران
دوماهنامه شماره38 - مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره سی وهشت دانش یوگا: 1-راهکارهای کاهش استرس
دوماهنامه شماره37 - خرداد و تیر
مقالات انتخاب شده شماره سی وهفت دانش یوگا: 1- یوگا راهی به سوی بهبودی اختلال Panic(ترس و اضطراب)
دوماهنامه شماره36-فروردین
مقالات انتخاب شده شماره سی و شش دانش یوگا: 1- آرتروئید روماتوئید و یوگا
دوماهنامه شماره 10-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره ده دانش یوگا: 1- تشکیلات ورزش همگانی و تفریحی استان ها به منظور نظارت و تعیین سیاست های کلی ورزش همگانی استان و با عنایت به سند راهبردی
دوماهنامه شماره 9-خرداد و تیر 1383
مقالات انتخاب شده شماره نه دانش یوگا: 1- گفتگو با ب.ک. اس. اینگار
دوماهنامه شماره 8-بهمن و اسفند
مقالات انتخاب شده شماره هشت دانش یوگا: 1- يومی‌هوتراپی چیست؟
دوماهنامه شماره 7-آبان آذر 1382
مقالات انتخاب شده شماره هفت دانش یوگا: 1-یوگا درمانی 2- سفر به سرزمین شگفتی ها
دوماهنامه شماره 6-مرداد و شهریور
مقالات انتخاب شده شماره شش دانش یوگا: 1-سفر به شگفتی ها 2-خاطراتی از هیمالیا
دوماهنامه شماره 5-خرداد وتیر 1382
مقالات انتخاب شده شماره پنج دانش یوگا:مراتب اگاهی در اندیشه ی گرجیف
دوماهنامه شماره 4-اسفند 81 فروردین
مقالات انتخاب شده شماره چهار دانش یوگا:1-کمال یوگا 2-ویدهی (بیماری جسمی)
دوماهنامه شماره 3-دی و بهمن
مقالات انتخاب شده شماره سه دانش یوگا: 1-کارما یوگا
دوماهنامه شماره 2-آبان و تیر 1381
مقالات انتخاب شده شماره دو دانش یوگا: 1-سير ادواري يوگا 2-تنفس چیست؟ 3-ویپاسانا
شماره 1-شهریور و مهر1381
مقالات انتخاب شده شماره یک دانش یوگا :1- سیری در آراء و زندگی بزرگان یوگا 2- تنفس چیست؟ 3- تمرینات یوگا به روش شیواناندا