یوگا در شهر میسور هند

 

شهر میسور واقع در جنوب هند از جمله شهرهایی است که بواسطه محل اقامت بعضی اساتید مشهور و معروف و بنام یوگای جهان طی دهها سال از شهرت جهانی برخوردار است. به‌همین خاطر در طول سال علاقمندان زیادی از نقاط دور و نزدیک جهان به این شهر آمد‌‌و‌شد میکنند تا یکی از دهها کلاس که توسط اساتید بنام یوگا که در مراکز یوگای این شهر به آموزش یوگای اصیل مشغولند بهره ببرند. شهر میسور مهد آشتانگایوگا و هاتایوگا فلو است که هزاران نفر برای یادگیری آن‌ها به این شهر می‌آیند.کریشنام آچاریا استاد مشهور و بنام یوگا سالها در این شهر شاگردان معروفی را تربیت کرد که از جمله آن‌ها آیینگر است که سبک یوگای آیینگر را ابداع کرد، دسی کاچار سبک یوگای وینی را خلق نمود و بالاخره پاتابی جویس سبک یوگای آشتانگا را بوجود آورد. پاتابی جویس تا سال 2009 میلادی و تا قبل از فوت در شهر میسور به آموزش آشتانگایوگا مشغول بود و همین مسئله باعث گردید امروزه این شهر به محل اصلی آموزش آشتانگایوگا مشهور گردد.

 

شعبه دانش‌یوگا در شهر میسور هند

Danesheyoga Ashtanga Vidialaya Mysore

 

موسسه دانش یوگا از دهه شصت و زمانی که هنوز یوگا در ایران رواج نداشت فعالیت خود را با آموزش یوگا به علاقمندان آغاز نمود و در دهه هفتاد دهها نفر را برای گذراندن دوره‌های مربیگری یوگا به هند اعزام نمود. درابتدای دهه هشتاد امتیاز انتشار تنها مجله تخصصی یوگا را از وزارت ارشاد دریافت نمود و به انتشار آن همت گماشت . این موسسه برای گسترش هرچه بیشتر یوگا و آموزه‌های آن با برگزاری دوره‌های آکادمیک طی بیش از سه دهه هزاران نفر را با یوگا آشنا نموده است.

 به منظور رشد،ارتقاء و گسترش فرهنگ یوگا بین ایرانیانی که مایلند یوگا را در سرچشمه و سر منشا آن فراگیرند، موسسه دانش‌یوگا بر آن شد مرکزی را در شهر میسور هند تاسیس نماید. بدین منظور با تلاش پیگیری و صرف هزینه‌های فراوان موسسه دانش‌یوگا در ابتدای سال 1397 نخستین شعبه غیر انتفاعی خود با نام دانش‌یوگا آشتانگا ویدیالایا که سه دوره ی  200 ، 300 و 500 ساعته هاتایوگا فلو و دوره 200 ، 300 و 500 ساعته آشتانگایوگا ، را با بهره گیری از اساتید بین المللی و صاحب ‌نام میسورهمراه با مطلوب‌ترین خدمات آموزشی ، در شهر میسور هند افتتاح نمود. لازم به ذکر است به غیر از دو دوره آشتانگایوگا و هاتایوگا فلو کارگاههای عملی آیینگر یوگا ، یوگای پیشرفته ، یوگا تراپی ، آیورودا و... را نیز برگزار میکند.

 

امکانات مرکز

 

کلیه‌ی کسانی که برای آموزش یوگا از کشورهای مختلف جهان به شهر میسور آمدوشد میکنند میبایستی ابتدا پس از ثبت نام در باشگاه یوگا محلی را برای اقامت اجاره کنند، از غذاهای رستوران‌ها استفاده نمایند یا خود اقدام به تهیه‌ی غذا کنند که مسلما وقت زیادی صرف آمد و رفت به کلاس و تهیه غذا میشود، ضمن اینکه هزینه‌های پیش‌بینی نشده فراوانی را نیز به همراه دارد. دانش‌یوگا آشتانگا ویدیالایا در یکی از مناطق زیبا و مدرن شهر با همه ی امکانات اقامتی رفاهی درحد هتل چهار ستاره تنها مرکزی است که تسهیلات اقامتی رفاهی زیر را برای شرکت‌کنندگان در دوره های آموزش مربیگری هاتا یوگا فلو و آشتانگا یوگا در طول سال به شرح زیر فراهم نموده است:

  • ترانسفر فرودگاهی از شهر بنگلور به میسور و بالعکس

  • استقرار در مرکز، اقامت در اتاق‌های لوکس دو و سه نفره همراه با حمام و دستشویی داخل اتاق، ایرکاندیشن، یخچال، مایکروویو، تلویزیون، چای‌سازو...

  • سالن آموزش یوگا با چشم‌اندازفوق‌العاده زیبای شهر

  • سالن غذاخوری جهت سرو سه وعده غذا و میان وعده که از مواد غذایی ارگانیک تهیه میشود.

  • سالن آیورودا همراه با ماساژ آیورودا

  • کافی شاپ

  • برنامه ریزی و برگزاری گشت و بازدید از جاذبه‌ها و آثار دیدنی شهر میسور

  • شرکت‌کنندگان ایرانی در طول برگزاری دوره آموزشی و شرکت در کلاسهای تئوری و عملی یوگا و به‌طور کلی در طول مدت اقامت از خدمات مترجم فارسی زبان تمام وقت استفاده خواهند نمود.

 

"آشتانگایوگا"

 

آشتانگایوگا از جمله سبک‌های مشهور یوگاست که توسط پاتابی جویس(Pattabhi Jois) ابداع گردید. آشتانگا در زبان سانسکریت به معنای هشت و آشتانگایوگا بمعنای یوگای هشت مرحله‌ای است. یوگای هشت مرحله‌ای را پاتانجلی فیزیکدان هندی در سه هزار سال پیش بوجود آورد و شامل مراحلی است که یوگی با طی کردن آنها پا به هشتمین مرحله که سامادهی نام دارد می‌گذارد.

با استفاده از این نام پاتابی جویس  از جمله شاگردان بنام کریشنام آچاریا Krishnam Acharya معرف ترین مربی یوگای هند پس از سالها تمرین و کسب تجربه سبکی از یوگا که تمرینات آن همراه با دم و بازدم و انجام بانداها بصورت سیکل‌های بهم پیوسته انجام میشود و حاصل آن انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، تمرکز و تعادل در بدن هست را ابداع نمود و نام آن‌را آشتانگا نهاد . بدین ترتیب آشتانگا‌یوگا در اینجا تنها نام سبکی از یوگاست و با آشتانگایوگای پاتانجلی متفاوت است.

 

"هاتایوگا فلو"

 

یوگا چهار شاخه دارد: راجایوگا، کارمایوگا، بهاکتی یوگا و جنانا یوگا. از بین این چهار شاخه راجایوگا (در زبان سانسکریت راجا به معنای شاه است) مهمترین بخش از چهار شاخه یوگاست و هاتا از جمله بخش‌های راجا یوگاست، در سبک یوگای هاتایوگا فلو که در واقع تمرینات آن با استفاده از ابزار و وسیله انجام میگیرد شرکت کننده با هر سن و سال و با هر شرایط بدنی میتواند انعطاف بدن خود را افزایش داده و حرکات پیشرفته یوگا را انجام دهد.

 

زمان برگزاری آشتانگا یوگا و هاتایوگا فلو

 

دوره‌ها‌ی 200 ، 300 و 500 ساعته مربیگری هاتا‌یوگا فلو و آشتانگا‌یوگا تقریبا در تمامی طول سال و در اول هر ماه میلادی برگزار میگردد.

شرکت کنندگان در هر یک از این دو دوره پس از کسب تجربه‌های مورد نیاز و اخذ کارت مربیگری میتوانند بعنوان مربی بین المللی یوگا در هر کجا نسبت به آموزه‌های یوگا به علاقمندان اقدام و در عین حال کسب درآمد نمایند.

 

شهریه دوره‌های آموزش مربیگری هاتایوگا و آشتانگایوگا

 

باتوجه به مسائل ارزی کشور و مشکلات تهیه ارز، دانش یوگا همه‌ی سعی و تلاش و تجربه‌ی سی‌ساله خود را بکار بسته تا علاقمندان به شرکت در دوره‌های مربیگری یوگا در شهر میسور با هر میزان توان مالی که دارند بتوانند از مطلوب‌ترین کیفیت آموزشی، همراه با مطرح‌ترین اساتید و همچنین از بهترین تسهیلات رفاهی بهرمند گردند.

 

ارزشیابی مدارک ، آشتانگا یوگا و هاتایوگا فلو

 

شرکت‌کنندگان در دوره‌های بین‌المللی آشتانگا یوگا 200 ، 300 و 500 ساعته و همچنین هاتایوگا فلو 200 ، 300و 500 ساعته ، پس از کسب موفقیت در دوره گواهینامه بین‌المللی مربیگری یوگا دریافت میکنند. این مدارک مورد تایید دو موسسه بین‌المللی یوگا الاینس انگلیس و یوگا الاینس آمریکاست و این بدان معناست که در همه جهان اعتبار دارد.

 

چگونگی ارزیابی مدارک شیواناندا، هاتا و آشتانگا در ایران

 

با توجه به اینکه هر سال تعدادی از علاقمندان به یوگا در خارج از ایران دوره‌های مربیگری یوگا را میگذرانند و مدرک مربیگری دریافت میکنند انجمن یوگا وابسته به فدراسیون ورزشهای همگانی طی ضوابطی اقدام به ارزشیابی و معادل سازی این مدارک می‌نماید .

شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها پس از بازگشت به ایران با رعایت ضوابط فوق میتوانند نسبت به معادل‌سازی مدارک اخذ نموده از خارج اقدام و به آموزش دوره‌ مربیگری در ایران بپردازند.

 

کلیه علاقمندان به شرکت در این دوره‌ها جهت کسب اطلاعات بیشتر ، مشاوره حضوری و اخذ بروشور سفر میتوانند با موسسه دانش یوگا تماس حاصل نمایند.