11 حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

  17
 77351
امتیاز کاربران 4/0 از 5

زمانی‌که چاکرای ریشه در تعادل باشد، رضایت، خوشحالی و آرامش درونی را تجربه خواهید کرد و شفقت و بردباری بیشتری نسبت به خودتان و اطرافیانتان خواهید داشت. تعادل چاکرای ریشه موجب ثبات هیجانی شما می‌شود و باعث می‌شود به شکلی باورنکردنی احساس کنید به راحتی می‌توانید از پس هر چه که جهان برای‌تان پیش می‌آورد، برآیید.

همه‌ ما با چنین افرادی برخورد داشته‌ایم؛ افرادی که حس آرامش و وقار از خود ساطع می‌کنند. به جهان لبخند می‌زنند و جهان هم به آن‌ها لبخند می‌زند. آرامششان مسری است و این افراد برای روح بسیار خوب هستند. وقتی انرژی چاکرای اول به‌خوبی در جریان باشد، با اینکه پاهای شما روی زمین است ولی مثل پرنده احساس رهایی می‌کنید.

از سوی دیگر، گاهی افرادی را دیده‌ایم که به عدم تعادل چاکرای ریشه دچارند. افرادی که از پروژه‌ای به پروژۀ دیگر، از فکری به فکری دیگر می‌پرند و توجهی به مراقبت از خودشان ندارند. این مسئله آن‌ها را خسته و فرسوده می‌کند. به‌طور کلی، کسانی که چاکرای ریشه‌شان متعادل نیست بی‌حال و سست هستند و احساس مغلوب بودن می‌کنند و نمی‌توانند کاری را به اتمام برسانند.

چاکرای مولادهارا چیست؟

کلمۀ «مولادهارا» مرکب از دو کلمۀ سانسکریت «مولا» به معنای «ریشه» و «دهارا» به معنای «تکیه‌گاه» یا «پایه» است.

شما برای رشد کردن و بارور شدن همۀ نیروهای بالقوه‌تان، به یک شالوده و پایۀ مستحکم نیاز دارید.

هفت چاکرای بدن ما همه‌شان مهم و با هم در ارتباط هستند، اما چاکرای ریشه از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است چون پایۀ کل سیستم چاکرایی ماست. این چاکرا غریزی‌ترین چاکرای ما و پایۀ مرکز بقای ماست. واکنش «مبارزه یا پرواز» ما از این‌جا آغاز می‌شود.

چاکرای ریشه با زمین، حیات و پایداری مرتبط است و شامل غریزۀ بقا، تمایل به امنیت و مصونیت و تأمین نیازهای اولیه‌مان مانند غذا و سرپناه نیز می‌شود. البته نیازها و کارکردهای احساسی‌مان مانند وفاداری به خانواده و اعتقادات و ارزش‌های ‌ما نیز با چاکرای ریشه ارتباط دارند.زمانی که این نیازها برآورده شوند، چاکرای ریشه متعادل است و باعث ایجاد حالت پایداری، امنیت و استقرار در فرد می‌گردد.

چاکرای ریشه دقیقاً کجا قرار دارد؟

این چاکرا در پایۀ ستون فقرات، کف لگن کنار سه مهرۀ ابتدایی قرار دارد. چاکرای ریشه با عنصر خاک در ارتباط است و مستقیماً به توانایی‌های ما برای موشکافی و احساس ریشه‌دار بودن در زندگی‌ ربط پیدا می‌کند.

علائم نشان‌دهندۀ ایراد در چاکرای اول:

 • احساس رخوت و سنگینی

 • ناتوانی در انجام کارها یا متجلی کردن نیت‌ها

 • اختلالات اضطراب یا افسردگی

 • احساس قطع ارتباط و بیگانه بودن با محیط پیرامون

علائم نشان‌دهندۀ فعالیت زیاد چاکرای اول:

 • استرس

 • حمله‌های اضطراب

 • کابوس

 • مشکلات جسمی مانند اختلال در عملکرد روده، مثانه و قسمت پایین کمر

 • مشکلات مالی

 • دردها و مشکلات بدون دلیل در بدن

 یافتن تعادل 

هر کاری در رابطه با چاکراها انجام می‌دهیم به تعادل مربوط می‌شود. به همان اندازه که برای دستیابی به انرژی بیشتر، به کمک تمرینات چاکرا ها را تحریک می‌کنیم، گاهی باید انرژی اضافی چاکراها را نیز آزاد کنیم. حرکات زیر همه به منظور رسیدن به دو هدف هستند: یکی تحریک کردن چاکرای مولادهارا و دیگری کاهش انرژی به‌منظور ایجاد تحول واقعی و رشد فردی. در هر حرکت به اندازه پنج دم و بازدم آهسته مکث کنید.

از دست ندهید! مقاله حرکات یوگا برای افراد مبتدی

1. سوکاسانا

چشم‌ها را ببندید و زمین زیر پای‌تان را احساس کنید. همزمان با دم، انرژی تازه و مغذی را دریافت کنید و با بازدم، همۀ چیزهایی را که دیگر کمکی به پیشرفت‌تان نمی‌‌کند آزاد کنید.
هدف‌تان را مشخص کنید. در زیر ایده‌هایی از چیزهایی که ممکن است بخواهید روی‌ آن‌ها تمرکز کنید، آورده شده است:

 •  اعتماد به خود
 •  رها کردن ترس‌ها
 •  ایجاد تعادل فردی
 •  رها کردن مسائل
 •  ایجاد احساس استقرار در زمین

سوکاسانا برای باز کردن چاکرای ریشه

2. بالاسانا(شاشانگاسانا) 

در وضعیت کودک قرار بگیرید و بگذارید کل بدن‌تان ریلکس باشد. توجه کنید که حمایت شدن توسط زمین زیر پای‌تان چگونه است و این تعادل میان تسلیم و حمایت را پذیرا باشید.

حرکت بالاسانا(شاشانگاسانا) برای متعادل شدن چاکرای ریشه

3. مالاسانا

 این آسانا شما را به زمین نزدیک می‌کند و به آرام شدن ذهن و روح شما کمک می‌کند، همچنین قسمت پایین کمر و قوزک‌ها را تقویت و کفل‌ها را باز می‌نماید.
پاهای ما ریشه‌های ما هستند و ما با پاهایمان انرژی زمین را احساس می‌کنیم. با آگاهی به فاسیا در کف پاهایتان، به نرمی و آهسته انگشتان پایتان را روی زمین قرار دهید و زانوهایتان بدون کمترین فشار قرار گرفته باشند (در صورت لزوم می‌توانید از یک آجر مخصوص یوگا یا تقویت کننده استفاده کنید و روی آن بنشینید). برای یک دقیقه در این وضعیت قرار بگیرید و بعد بدن را رها کنید. این تمرین را سه مرتبه تکرار کنید.

حرکت مالاسانا برای متعادل شدن چاکرای ریشه

4. اوتاناسانا

یک حرکت و آسانای بسیار عالی برای آرام کردن ذهن پرمشغله است. انجام اوتاناسانا به ما کمک می‌کند که بتوانیم به مرکز و آرامش درون خود دست یابیم. در عین حال باعث می‌شود عضلات همسترینگ ما به آرامی کشیده شود و تنش‌های کل کمرمان تخفیف یابد.

حرکت اوتاناسانا برای متعادل شدن چاکرای ریشه در یوگا

5. تاداسانا

در این آسانا می‌توانیم مثل یک درخت، زمین زیر پای خود را احساس کنیم و بفهمیم تکیه گاه ماست و غذای مورد نیازمان را برای‌مان تأمین می‌کند. این حرکت با برقراری تعادل و اثر ریلکس‌کنندگی‌اش به ما اجازه می‌دهد در درون خود فرو رفته و در لحظۀ حال حضور داشته باشیم. برای ارتباط بیشتر با زمین، این حرکت را روی زمین چمن‌پوش انجام دهید.

انجام حرکت تاداسانا برای کمک به متعادل شدن چاکرای ریشه

6. سلام بر خورشید

با اجرای 3 تا 5 سیکل سلام بر خورشید، می‌توانید به حس قدرت درونی خود و پیوندی که با زمین دارید، دست یابید. همچنین به آرامی یک گرمای یکنواخت را در درون‌تان احساس می‌کنید و آن قدرت و تمرکزی را که هنگام دم و بازدم‌های آگاهانه‌ حس ‌می‌شود درمی‌یابید. سرانجام همان‌طور که دارید سعی می‌کنید در مراقبه‌تان عمیق‌تر شوید، متوجه می‌شوید ذهن‌تان چطور خود را تسلیم لحظۀ حال می‌کند. اگر راحت بودید، با چشمان بسته این کار را انجام دهید.

7. آنجانیاسانا

این آسانا برای ایجاد کشش‌های شدید در ماهیچۀ پسواس و چهارسر ران مفید است. این ماهیچه‌ها با مکانیسم «جنگ یا گریز» ما در ارتباط هستند و به شدت به مرکز انرژی اول ما مرتبط می‌شوند. 5 تنفسی که در این حرکت وجود دارد به ماهیچه‌ها فرصت می‌دهد تا انرژیِ واکنش «جنگ یا گریز» بدن را به قدرت جرأت‌دهنده و در عین حال آرام کنندۀ درون تبدیل نماید.

حرکت آنجانیاسانا برای متعادل شدن چاکرای ریشه

8. جنگجوی 2

ویرابادراسانا به معنی جنگجوی دلاور است. پس چه چیزی بهتر از آن می‌تواند در غلبه بر ترس‌ها و تردیدها به شما کمک کند؟ در این آسانا برای تحریک و انرژی‌بخشی به بدن از گردش انرژی طبیعی استفاده می‌شود و، در حالی‌که پاها محکم روی زمین قرار دارند، شخص اجراکننده بهتر به اعماق ذخایر انرژی و اراده‌ای که در درون دارد دسترسی پیدا می‌کند.

حرکت جنگجوی 2 برای متعادل شدن چاکرای ریشه

9. حرکت پل

در این آسانا کف پاها سخت و محکم روی زمین قرار می‌گیرد و در عین حال، ستون فقرات انرژی اضافی چاکرای ریشه را آزاد می‌کند و چاکرای گلو را نیز تحریک می‌نماید. بدین ترتیب قلب و چاکرای شبکۀ خورشیدی هم باز و چاکرای خارجی متعادل می‌شود.

حرکت پل برای متعادل شدن چاکرای ریشه

10. خم به جلو با پاهای باز

این آسانا ماهیچه‌های انتهای کشالۀ ران و قسمت پایین کمر را باز کرده و باعث می‌شود چاکرای ریشه انرژی حیاتی‌اش را در کل بدن آزاد کند.

حرکت خم به جلو با پاهای باز در یوگا

11. حرکت جسد برای متعادل شدن چاکرای ریشه

  بگذارید بدن‌تان به‌طور کامل بر زمین تکیه کند و همۀ تنش‌ها‌ از بدن خارج شود. با هر دم و بازدم این را به خودتان یادآوری کنید که: «من در امان و تحت حمایت هستم.»
زمانی‌که خودمان را آرام احساس می‌کنیم، وقتی می‌بینیم شادی دارد از درون‌مان متجلی می‌شود و زندگی را از منظری آرام‌تر و مستقرتر در زمین می‌نگریم، آن زمان است که جادو آغاز می‌شود. شادی یک اتفاق درونی است و زمانی که ما با خودمان ارتباط قدرتمندی پیدا می‌کنیم، کم‌کم قادر می‌شویم انسان‌هایی که مانند ما فکر می‌کنند را وارد دنیا‌یمان کنیم.

حرکت جسد برای متعادل شدن چاکرای ریشه

برگردان: مهتاب کلانتری
اجرا کننده حرکات: هدی کشاورز

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
ستاره خدائی
 ارسال شده در : شنبه 21 بهمن 1402

عالی بود ممنون

خدیجه
 ارسال شده در : چهارشنبه 23 فروردین 1402

عالی بود متشکرم

ArsalAn off
 ارسال شده در : شنبه 28 آبان 1401

کارتون درست بسیار مفید فقط من اون سیکلا سلام ب خورشیدو متوجه نشدم اگه راهنمایی بکنی ممنون

میم
 ارسال شده در : چهارشنبه 08 آذر 1402

منظور از سیکل همون حرکات سلام بر خورشید سلام بر خورشید یک نوع اسانا یا حرکات فیزیکی یوگا هست

آذر
 ارسال شده در : یکشنبه 27 شهریور 1401

ممنون از اطلاعات خوبتون

علیرضا صوفی
 ارسال شده در : جمعه 20 خرداد 1401

بسیار مفید و آموزنده بود خیلی ممنون که وقت گزاشتین 🙏🏻❤+

شهاب کلینی
 ارسال شده در : دوشنبه 16 خرداد 1401

تمرین مالاسانا یا مست$راب نشینی یکی از بهترین تمرین ها در جهت خالی شدن بدن از انرژی های بدبو و الوده و سبک شدن بدن میباشد در صورتیکه از آب داغ استفاده شود و بعدا دستها رو با آب و صابون بشوییم. متشکرم.

آرزو زارع
 ارسال شده در : یکشنبه 28 فروردین 1401

سپاس از تمرینات عالی و ...

Safar Hosseini
 ارسال شده در : شنبه 16 بهمن 1400

سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون .میشه لطفا تصویر حرکت ۶. سلام خورشید را هم بگذارید

محمد محمد قلي زاده كناري
 ارسال شده در : شنبه 20 شهریور 1400

فوق العاده بود

بختیار
 ارسال شده در : جمعه 25 تیر 1400

سلام. عالی بود. و در حین این تمرینات خوبه که تمرکز بشه در اون قسمتهای مربوطه

ناصرخلاف
 ارسال شده در : دوشنبه 10 خرداد 1400

سلام. واقعن ممنونم ازآموزشهای ارزندتون

امیرحسین عسگری
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

متشکرم عالی واموزنده بود

محدثه خزاعی نژاد
 ارسال شده در : یکشنبه 05 اردیبهشت 1400

سلام و عرض ادب ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون 🙏🏻 من در اینستاگرام پیج زیورآلات دست ساز دارم و از اونجایی که فالوور های من علاقه مند به مطالب چاکرا هستند برای چاکرای ریشه، من از مطالب سایت شما استفاده کردم و در هر استوری منبع اطلاعات یعنی آدرس سایت شما رو هم گذاشتم. در پایان ممنونم از شما بابت مطالب مفیدتون 🙏🏻🌺

امیدمحمودی
 ارسال شده در : یکشنبه 09 آذر 1399

بسیار عالی خیلی ممنون از شما

داریوش ترک زاد
 ارسال شده در : دوشنبه 17 شهریور 1399

تشکر میکنم بسیار آموزنده

اعظم فصاحت
 ارسال شده در : جمعه 25 بهمن 1398

مطالبتون عالی و مفیدن ممنون از شما