11 حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

 1
 8788
امتیاز کاربران 5/0 از 5

زمانی‌که چاکرای ریشه در تعادل باشد، رضایت، خوشحالی و آرامش درونی را تجربه خواهید کرد و شفقت و بردباری بیشتری نسبت به خودتان و اطرافیانتان خواهید داشت.

تعادل چاکرای ریشه موجب ثبات هیجانی شما می‌شود و باعث می‌شود به شکلی باورنکردنی احساس کنید به راحتی می‌توانید از پس هر چه که جهان برای‌تان پیش می‌آورد، برآیید.

همه‌مان با چنین افرادی برخورد داشته‌ایم؛ افرادی که حس آرامش و وقار از خود ساطع می‌کنند. به جهان لبخند می‌زنند و جهان هم به آن‌ها لبخند می‌زند. آرامش‌شان مسری است و این افراد برای روح بسیار خوب هستند. وقتی انرژی چاکرای اول به‌خوبی در جریان باشد، با اینکه پاهای شما روی زمین است ولی مثل پرنده احساس رهایی می‌کنید.

از سوی دیگر، گاهی افرادی را دیده‌ایم که به عدم تعادل چاکرای ریشه دچارند. افرادی که از پروژه‌ای به پروژۀ دیگر، از فکری به فکری دیگر می‌پرند و توجهی به مراقبت از خودشان ندارند. این مسئله آن‌ها را خسته و فرسوده می‌کند. به‌طور کلی، کسانی که چاکرای ریشه‌شان متعادل نیست بی‌حال و سست هستند و احساس مغلوب بودن می‌کنند و نمی‌توانند کاری را به اتمام برسانند.

چاکرای مولادهارا چیست؟

کلمۀ «مولادهارا» مرکب از دو کلمۀ سانسکریت «مولا» به معنای «ریشه» و «دهارا» به معنای «تکیه‌گاه» یا «پایه» است.

شما برای رشد کردن و بارور شدن همۀ نیروهای بالقوه‌تان، به یک شالوده و پایۀ مستحکم نیاز دارید.

هفت چاکرای بدن ما همه‌شان مهم و با هم در ارتباط هستند، اما چاکرای ریشه از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است چون پایۀ کل سیستم چاکرایی ماست. این چاکرا غریزی‌ترین چاکرای ما و پایۀ مرکز بقای ماست. واکنش «مبارزه یا پرواز» ما از این‌جا آغاز می‌شود.

چاکرای ریشه با زمین، حیات و پایداری مرتبط است و شامل غریزۀ بقا، تمایل به امنیت و مصونیت و تأمین نیازهای اولیه‌مان مانند غذا و سرپناه نیز می‌شود. البته نیازها و کارکردهای احساسی‌مان مانند وفاداری به خانواده و اعتقادات و ارزش‌های ‌ما نیز با چاکرای ریشه ارتباط دارند.

زمانی که نیازهای فوق برآورده شوند، چاکرای ریشه متعادل است و باعث ایجاد حالت پایداری، امنیت و استقرار در فرد می‌گردد.

چاکرای ریشه دقیقاً کجا قرار دارد؟

این چاکرا در پایۀ ستون فقرات، کف لگن کنار سه مهرۀ ابتدایی قرار دارد. چاکرای ریشه با عنصر خاک در ارتباط است و مستقیماً به توانایی‌های ما برای موشکافی و احساس ریشه‌دار بودن در زندگی‌ ربط پیدا می‌کند.

علائم نشان‌دهندۀ ایراد در چاکرای اول:

  • احساس رخوت و سنگینی

  • ناتوانی در انجام کارها یا متجلی کردن نیت‌ها

  • اختلالات اضطراب یا افسردگی

  • احساس قطع ارتباط و بیگانه بودن با محیط پیرامون

علائم نشان‌دهندۀ فعالیت زیاد چاکرای اول:

  • استرس

  • حمله‌های اضطراب

  • کابوس

  • مشکلات جسمی مانند اختلال در عملکرد روده، مثانه و قسمت پایین کمر

  • مشکلات مالی

  • دردها و مشکلات بدون دلیل در بدن

 یافتن تعادل 

هر کاری در رابطه با چاکراها انجام می‌دهیم به تعادل مربوط می‌شود. به همان اندازه که برای دستیابی به انرژی بیشتر، به کمک تمرینات چاکرا ها را تحریک می‌کنیم، گاهی باید انرژی اضافی چاکراها را نیز آزاد کنیم. حرکات زیر همه به منظور رسیدن به دو هدف هستند: یکی تحریک کردن چاکرای مولادهارا و دیگری کاهش انرژی به‌منظور ایجاد تحول واقعی و رشد فردی. در هر حرکت به اندازه پنج دم و بازدم آهسته مکث کنید.

1/ سوکاسانا

چشم‌ها را ببندید و زمین زیر پای‌تان را احساس کنید. همزمان با دم، انرژی تازه و مغذی را دریافت کنید و با بازدم، همۀ چیزهایی را که دیگر کمکی به پیشرفت‌تان نمی‌‌کند آزاد کنید.
هدف‌تان را مشخص کنید.
در زیر ایده‌هایی از چیزهایی که ممکن است بخواهید روی‌ آن‌ها تمرکز کنید، آورده شده است:
 اعتماد به خود
 رها کردن ترس‌ها
 ایجاد تعادل فردی
 رها کردن مسائل
 ایجاد احساس استقرار در زمین

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

2- بالاسانا(شاشانگاسانا) 

در وضعیت کودک قرار بگیرید و بگذارید کل بدن‌تان ریلکس باشد. توجه کنید که حمایت شدن توسط زمین زیر پای‌تان چگونه است و این تعادل میان تسلیم و حمایت را پذیرا باشید.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

3/ مالاسانا

 این آسانا شما را به زمین نزدیک می‌کند و به آرام شدن ذهن و روح شما کمک می‌کند، همچنین قسمت پایین کمر و قوزک‌ها را تقویت و کفل‌ها را باز می‌نماید.
پاهای ما ریشه‌های ما هستند و ما با پاهایمان انرژی زمین را احساس می‌کنیم. با آگاهی به فاسیا  در کف پاهایتان، به نرمی و آهسته انگشتان پایتان را روی زمین قرار دهید و زانوهایتان بدون کمترین فشار قرار گرفته باشند (در صورت لزوم می‌توانید از یک آجر مخصوص یوگا یا تقویت کننده استفاده کنید و روی آن بنشینید). برای یک دقیقه در این وضعیت قرار بگیرید و بعد بدن را رها کنید. این تمرین را سه مرتبه تکرار کنید.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

4- اوتاناسانا

یک حرکت و آسانای بسیار عالی برای آرام کردن ذهن پرمشغله است. انجام اوتاناسانا به ما کمک می‌کند که بتوانیم به مرکز و آرامش درون خود دست یابیم. در عین حال باعث می‌شود عضلات همسترینگ ما به آرامی کشیده شود و تنش‌های کل کمرمان تخفیف یابد.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

5- تاداسانا

در این آسانا می‌توانیم مثل یک درخت، زمین زیر پای خود را احساس کنیم و بفهمیم تکیه گاه ماست و غذای مورد نیازمان را برای‌مان تأمین می‌کند. این حرکت با برقراری تعادل و اثر ریلکس‌کنندگی‌اش به ما اجازه می‌دهد در درون خود فرو رفته و در لحظۀ حال حضور داشته باشیم. برای ارتباط بیشتر با زمین، این حرکت را روی زمین چمن‌پوش انجام دهید.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

6- سلام بر خورشید

با اجرای 3 تا 5 سیکل سلام بر خورشید، می‌توانید به حس قدرت درونی خود و پیوندی که با زمین دارید، دست یابید. همچنین به آرامی یک گرمای یکنواخت را در درون‌تان احساس می‌کنید و آن قدرت و تمرکزی را که هنگام دم و بازدم‌های آگاهانه‌ حس ‌می‌شود درمی‌یابید. سرانجام همان‌طور که دارید سعی می‌کنید در مراقبه‌تان عمیق‌تر شوید، متوجه می‌شوید ذهن‌تان چطور خود را تسلیم لحظۀ حال می‌کند. اگر راحت بودید، با چشمان بسته این کار را انجام دهید.

7- آنجانیاسانا

این آسانا برای ایجاد کشش‌های شدید در ماهیچۀ پسواس و چهارسر ران مفید است. این ماهیچه‌ها با مکانیسم «جنگ یا گریز» ما در ارتباط هستند و به شدت به مرکز انرژی اول ما مرتبط می‌شوند. 5 تنفسی که در این حرکت وجود دارد به ماهیچه‌ها فرصت می‌دهد تا انرژیِ واکنش «جنگ یا گریز» بدن را به قدرت جرأت‌دهنده و در عین حال آرام کنندۀ درون تبدیل نماید.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

8- جنگجوی 2

ویرابادراسانا به معنی جنگجوی دلاور است. پس چه چیزی بهتر از آن می‌تواند در غلبه بر ترس‌ها و تردیدها به شما کمک کند؟ در این آسانا برای تحریک و انرژی‌بخشی به بدن از گردش انرژی طبیعی استفاده می‌شود و، در حالی‌که پاها محکم روی زمین قرار دارند، شخص اجراکننده بهتر به اعماق ذخایر انرژی و اراده‌ای که در درون دارد دسترسی پیدا می‌کند.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

9- حرکت پل

در این آسانا کف پاها سخت و محکم روی زمین قرار می‌گیرد و در عین حال، ستون فقرات انرژی اضافی چاکرای ریشه را آزاد می‌کند و چاکرای گلو را نیز تحریک می‌نماید. بدین ترتیب قلب و چاکرای شبکۀ خورشیدی هم باز و چاکرای خارجی متعادل می‌شود.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

10- خم به جلو با پاهای باز

این آسانا ماهیچه‌های انتهای کشالۀ ران و قسمت پایین کمر را باز کرده و باعث می‌شود چاکرای ریشه انرژی حیاتی‌اش را در کل بدن آزاد کند.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

11- جسد

  بگذارید بدن‌تان به‌طور کامل بر زمین تکیه کند و همۀ تنش‌ها‌ از بدن خارج شود. با هر دم و بازدم این را به خودتان یادآوری کنید که: «من در امان و تحت حمایت هستم.»
زمانی‌که خودمان را آرام احساس می‌کنیم، وقتی می‌بینیم شادی دارد از درون‌مان متجلی می‌شود و زندگی را از منظری آرام‌تر و مستقرتر در زمین می‌نگریم، آن زمان است که جادو آغاز می‌شود. شادی یک اتفاق درونی است و زمانی که ما با خودمان ارتباط قدرتمندی پیدا می‌کنیم، کم‌کم قادر می‌شویم انسان‌هایی که مانند ما فکر می‌کنند را وارد دنیا‌یمان کنیم.

یازده حرکت برای متعادل شدن چاکرای ریشه

برگردان: مهتاب کلانتری
اجرا کننده حرکات: هدی کشاورز

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
داریوش ترک زاد
 ارسال شده در : دوشنبه 17 شهریور 1399

تشکر میکنم بسیار آموزنده

اعظم فصاحت
 ارسال شده در : جمعه 25 بهمن 1398

مطالبتون عالی و مفیدن ممنون از شما