یوگا در شهر میسور هند

شهر میسور واقع در جنوب هند از جمله شهرهایی است که بواسطه اقامت اساتید مشهور و معروف و بنام یوگای جهان طی دهها سال در آن‌جا از شهرت جهانی برخوردار است. به‌همین خاطر در طول سال علاقمندان زیادی از نقاط دور و نزدیک جهان به این شهر آمد‌‌و‌شد میکنند تا از اساتید بنام یوگا که در مراکز یوگای این شهر به آموزش یوگای اصیل مشغولند بهره ببرند. شهر میسور دارای صدها کلاس و مرکز آموزش یوگاست و بعنوان یکی از مراکز اصلی یوگا در جهان شهرت دارد. در میسور آشتانگایوگا و هاتایوگا فلو از جمله سبک‌های مشهوری است که هزاران نفر برای یادگیری آن‌ها به این شهر می‌آیند.کریشنام آچاریا استاد مشهور و بنام یوگاست که سالها در این شهر شاگردان معروفی را تربیت کرد که از جمله آن‌ها آیینگر است که سبک یوگای آیینگر را ابداع کرد، دسی کاچار سبک یوگای وینی را خلق نمود و بالاخره پاتابی جویس که سبک یوگای آشتانگا را بوجود آورد. پاتابی جویس تا سال 2009 میلادی و تا قبل از فوت در شهر میسور به آموزش آشتانگایوگا مشغول بود و همین مسئله باعث گردید امروزه این شهر به محل اصلی آموزش آشتانگایوگا مشهور گردد.

شعبه دانش‌یوگا در شهر میسور هند

Danesheyoga Ashtanga Vidialaya Mysore

موسسه دانش یوگا از دهه شصت و زمانی که هنوز یوگا در ایران رواج نداشت فعالیت خود را با آموزش یوگا به علاقمندان آغاز نمود و در دهه هفتاد دهها نفر را برای گذراندن دوره‌های مربیگری یوگا به هند اعزام نمود. درابتدای دهه هشتاد امتیاز انتشار تنها مجله تخصصی یوگا را از وزارت ارشاد دریافت نمود و به انتشار آن همت گماشت . این موسسه برای گسترش هرچه بیشتر یوگا و آموزه‌های آن با برگزاری دوره‌های آکادمیک طی بیش از سه دهه هزاران نفر را با یوگا آشنا نموده است.

 به منظور رشد،ارتقاء و گسترش فرهنگ یوگا بین ایرانیانی که مایلند یوگا را در سرچشمه و سر منشا آن فراگیرند، موسسه دانش‌یوگا بر آن شد مرکزی را در شهر میسور هند تاسیس نماید. بدین منظور با تلاش پیگیری و صرف هزینه‌های فراوان موسسه دانش‌یوگا در ابتدای سال 1397 نخستین شعبه غیر انتفاعی خود با نام دانش‌یوگا آشتانگا ویدیالایا که سه دوره ی  200 ، 300 و 500 ساعته هاتایوگا فلو و دوره 200 ، 300 و 500 ساعته آشتانگایوگا ، همچنین کارگاههای عملی آیینگر یوگا ، یوگای پیشرفته ، یوگا تراپی ، آیورودا و... را با بهره گیری از اساتید بین المللی و صاحب ‌نام میسورهمراه با مطلوب‌ترین خدمات آموزشی ، در شهر میسور هند افتتاح نمود.

امکانات مرکز

کلیه‌ی کسانی که برای آموزش یوگا از کشورهای مختلف جهان به شهر میسور آمدوشد میکنند میبایستی ابتدا پس از ثبت نام در باشگاه یوگا محلی را برای اقامت اجاره کنند، از غذاهای رستوران‌ها استفاده نمایند یا خود اقدام به تهیه‌ی غذا کنند که مسلما وقت زیادی صرف آمد و رفت به کلاس و تهیه غذا میشود، ضمن اینکه هزینه‌های پیش‌بینی نشده فراوانی را نیز به همراه دارد. دانش‌یوگا آشتانگا ویدیالایا در یکی از مناطق زیبا و مدرن شهر با همه ی امکانات اقامتی رفاهی درحد هتل چهار ستاره تنها مرکزی است که تسهیلات اقامتی رفاهی زیر را برای شرکت‌کنندگان در دوره های آموزش مربیگری هاتا یوگا فلو و آشتانگا یوگا در طول سال به شرح زیر فراهم نموده است:

  • ترانسفر فرودگاهی از شهر بنگلور به میسور و بالعکس

  • استقرار در مرکز، اقامت در اتاق‌های لوکس دونفره همراه با حمام و دستشویی داخل اتاق، ایرکاندیشن، یخچال، مایکروویو، تلویزیون، چای‌سازو...

  • سالن آموزش یوگا با چشم‌اندازفوق‌العاده زیبای شهر

  • سالن غذاخوری جهت سرو سه وعده صبحانه، نهار،شام که از مواد غذایی ارگانیک تهیه میشود.

  • سالن آیورودا همراه با ماساژ آیورودا

  • کافی شاپ

  • برنامه ریزی و برگزاری گشت و بازدید از جاذبه‌ها و آثار دیدنی شهر میسور

  • شرکت‌کنندگان ایرانی در طول برگزاری دوره آموزشی و شرکت در کلاسهای تئوری و عملی یوگا و به‌طور کلی در طول مدت اقامت چهار هفته ای از خدمات مترجم فارسی زبان تمام وقت استفاده خواهند نمود.

 

"آشتانگایوگا"

آشتانگایوگا از جمله سبک‌های مشهور یوگاست که توسط پاتابی جویس(Pattabhi Jois) ابداع گردید. آشتانگایوگا در زبان سانسکریت به معنای هشت و آشتانگایوگا بمعنای یوگای هشت مرحله‌ای است. یوگای هشت مرحله‌ای را پاتانجلی فیزیکدان هندی در سه هزار سال پیش بوجود آورد و شامل مراحلی است که یوگی با طی کردن آنها پا به هشتمین مرحله که سامادهی نام دارد می‌گذارد.

با استفاده از این نام پاتابی جویس  از جمله شاگردان بنام کریشنام آچاریا (Krishnam Acharya) پس از سالها تمرین و کسب تجربه سبکی از یوگا که تمرینات آن همراه با دم و بازدم و انجام بانداها بصورت سیکل‌های بهم پیوسته انجام میشود و حاصل آن انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، تمرکز و تعادل در بدن هست را ابداع نمود و نام آن‌را آشتانگا نهاد . بدین ترتیب آشتانگا‌یوگا در اینجا تنها نام سبکی از یوگاست و با آشتانگایوگای پاتانجلی متفاوت است.

 

 

زمان برگزاری دوره‌های مربیگری یوگا

دوره‌ها‌ی 200 ، 300 و 500 ساعته مربیگری هاتا‌یوگا فلو و آشتانگا‌یوگا تقریبا در تمامی طول سال و در اول هر ماه میلادی برگزار میگردد.

هرکس پس از انجام تمرینات مداوم و کسب تجربه‌های مورد نیاز میتواند دوره مربیگری این دو سبک یوگا را بگذراند و به انتقال این روش خوب زیستن به علاقمندان بپردازد.

تمامی کسانی که علاقمند به یوگا هستند و مایلند یوگا را به دیگران آموزش دند و ضمن ارائه خدماتی پر ارزش درآمد هم کسب کنند میتوانند در این دوره‌ها شرکت نمایند.

 

شهریه دوره‌های آموزش مربیگری هاتایوگا و آشتانگایوگا

باتوجه به مسائل ارزی کشور و مشکلات تهیه ارز دانش یوگا همه‌ی سعی و تلاش و تجربه‌ی سی‌سال خود را بکار بسته تا علاقمندان به شرکت در دوره‌های مربیگری یوگا در شهر میسوراز بهترین کیفیت آموزشی، همراه با مطرح‌ترین اساتید و بهترین تسهیلات رفاهی و البته با پرداخت حداقل هزینه بهره گیرند.

کلیه علاقمندان به شرکت در این دوره‌ها جهت کسب اطلاعات بیشتر ، مشاوره حضوری و اخذ بروشور سفر میتوانند با موسسه دانش یوگا تماس حاصل نمایند.

 

 

ارزشیابی مدارک ، آشتانگا یوگا و هاتایوگا فلو

شرکت‌کنندگان در دوره‌های بین‌المللی آشتانگا یوگا 200 و 300 و 500 ساعته هاتایوگا فلو 200 و 300و 500 ساعته ، همچنین پس از کسب موفقیت گواهینامه بین‌المللی مربیگری یوگا دریافت میکنند. این مدارک مورد تایید دو موسسه بین‌المللی یوگا الاینس انگلیس و یوگا الاینس آمریکاست و این بدان معناست که در همه جهان اعتبار دارد.

 

چگونگی ارزیابی مدارک آشتانگایوگا و هاتایوگا فلو در ایران

با توجه به اینکه هر سال تعدادی از علاقمندان به یوگا در خارج از ایران دوره‌های مربیگری یوگا را میگذرانند و مدرک مربیگری دریافت میکنند انجمن یوگا وابسته به فدراسیون ورزشهای همگانی طی ضوابطی اقدام به ارزشیابی و معادل سازی این مدارک می‌نماید .

شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها پس از بازگشت به ایران با رعایت ضوابط فوق میتوانند نسبت به معادل‌سازی مدارک اخذ نموده از خارج اقدام و به آموزش دوره‌ مربیگری در ایران بپردازند.