تمرینات ماکوهو (روشی برای اصلاح و بهبود کانال‌های انرژی)

 15 مرداد 1398   16:59
 0
 1022
اشتراک :

کتاب علم و هنر طب فشاری / برگردان: غلامرضا آذرهوشنگ


    این سری تمرینات برای بیشتر شیاتزوکاران یا طرفداران طب فشاری آشنا می‌باشد، چرا که تقریبا در تمامی کلاس‌های مقدماتی طب فشاری، این تمرینات آموزش داده می‌شود. اما اگر شیاتزوکاری با آن‌ها آشنا نباشد در این مطلب، آن‌ها را خواهد آموخت و بسیار برایش مفید خواهد بود.


   وقتی تمرینات ماکوهو به بیماران توصیه می‌شود، درمان‌گر شیاتزو می‌تواند حدس بزند مریدینی (کانال‌های انرژی) که دچار کیو ( کاهش انرژی) شده باشد، نه فقط از طریق تقویت آن با تاکید بر نقاط اتصال در صورت، بلکه با تمرکز بر چگونگی جریان کی در بیمار که به دلیل اهمال‌کاری‌هایش در زندگی بدان مبتلا شده است نیز می‌توان آن را تقویت کرد. در مورد مریدین‌هایی که دچار جیتسو( افزایش انرژی) شده‌اند، تمرینات ساده‌تر هستند. وقتی این تمرینات آموزش داده می‌شود، باید تاکید شود که حرکات به آهستگی و بدون تلاش زیاد انجام شود. حرکت باید همیشه هنگام بازدم انجام شود. معمولا مردم مغرب زمین با این مفاهیم چندان آشنا نیستند.


اصلاح مریدین ریه و رودۀ بزرگ

بایستید و پاهای‌تان را به اندازۀ عرض شانه‌ها باز کنید. زانوها  کمی خمیده باشند ( مفصل قفل نشود) و انگشتان شست دست در پشت کمر به هم متصل شده و تنفس شکمی عمیق در هارا انجام شود. سپس انگشتان را کشیده و جریان انرژی کی را در نوک انگشتان‌تان احساس کنید. حالا بازدم کنید و همزمان به  جلو خم شوید ( به تصویر زیر توجه کنید)، هم‌چنان انگشتان را به سمت بیرون کشیده و تا می‌توانید در این حالت بمانید.

    همان طور که در این وضعیت باقی مانده‌اید، دوباره نفس عمیقی به درون هارا بکشید. در بازدم، روی آن تمرکز کنید طوری که احساس کنید تمام تنش‌ها و فکر و خیال‌ها از شما دور می‌شوند. حالا احساس می‌کنید بدن‌تان راحت و شل شده است. یک بار دیگر نفس را به داخل بکشید، تصور کنید کی تازه‌ای را به درون می‌کشید و دوباره بازدم کنید. بدن را شل کنید و احساس کنید باقی‌ماندۀ تنش‌ها نیز از بدن‌تان خارج می‌شود. باز هم یک نفس عمیق دیگر بکشید و همان‌طور که بازدم می‌کنید، به آرامی به وضعیت اول ( بدن صاف) برگردید.

این تمرین می‌تواند با شست‌های به هم چسبیده در جهت دیگر نیز انجام گیرد.

تمرینات ماکوهو

مریدین معده و طحال

   اجرای این تمرینات در سه مرحله طراحی شده است. اما بنا به تجربۀ من،  مرحلۀ سوم می‌تواند بسیار سخت باشد و تا حدودی هم مرحلۀ دوم. درمان‌گر باید فقط مراحلی را توصیه کند که اجرای آن برای بیمار راحت باشد و تاکید کند کاری که برای بیمار دشوار است انجام ندهد.

مرحلۀ اول: روی زمین، روی فرش یا فوتون ( تشک ژاپنی) به صورت دو زانو بنشینید و اگر می‌توانید باسن خود را بین دو پا به زمین بچسبانید. در غیر این صورت باسن را روی پاشنه‌های پا بگذارید و اگر بازهم برای‌تان مشکل است، روی بالشی که بین دو پا قرار گرفته است بنشینید.  نفس عمیقی به درون هارا بکشید. همان‌طور که به آرامی بازدم می‌کنید، کف دستان‌تان را پشت بدن روی زمین بگذارید و کمرتان را به عقب خم کنید. گردن‌تان را شل کنید و اجازه دهید سرتان به عقب بیفتد. (شکل 1)

تمرینات ماکوهو

شکل 1: مرحلۀ اول اصلاح مریدین معده و طحال

  به عقب نگاه کنید، کرۀ چشم‌ها را به سمت بالا بگردانید. دوبار دم و بازدم عمیق کنید. این تمرین باعث کشیدگی قسمت بالای مریدین‌های معده، طحال، سینه، گردن، صورت، قسمت پایین بدن در زانو، ساق وسینۀ پاها می‌شود. اگر این تمرین کمی برای بیمار سخت بود، در چهارمین دم و بازدم می‌تواند به حالت اول برگردد و اگر احساس کرد می‌تواند کمی دیگر کشیدگی بدن را تحمل کند، آنگاه به آرامی لگن خود را از زمین بلند کرده و آن را به جلو بکشد تا باقی‌ماندۀ قسمت‌های این مریدین‌ها نیز در بازدم کشیده شوند.
مرحلۀ دوم: در بازدم بعدی، پشت را بیشتر به عقب برده و روی آرنج‌های دست‌تان تکیه کنید. سرتان را هم‌چنان به عقب ببرید و گردن را شل نگه دارید. در این وضعیت بمانید و دو بار دم و بازدم عمیق بکشید. این وضعیت، کشیدگی مریدین‌ها را به کشالۀ ران می‌رساند (شکل2).
تمرینات ماکوهو 

شکل 2: مرحلۀ دوم اصلاح مریدین معده و طحال

مرحلۀ سوم: در بازدم بعدی، اگر می‌توانید، در حالی که دست‌های‌تان را بالای سر برده‌اید، سعی کنید کمرتان به زمین برسد. تا دو بار دم و باز دم در این حالت باقی بمانید. مرحلۀ نهایی این تمرین، باعث کشیدگی کامل عضلات جلوی ران‌ها و لگن شده و در عین‌حال باعث کشیدگی بیشتر زانوها و ساق پاها می گردد. (شکل3).

 تمرینات ماکوهو
شکل3: مرحلۀ سوم اصلاح مریدین معده و طحال

وقتی از این وضعیت به حالت اول بر می‌گردید، خیلی به آهستگی این مراحل را پشت سر بگذارید  و آن هم به هنگام بازدم، حتی اگر لازم باشد با تلاش بیشتر. سر شما آخرین قسمتی از بدن شماست که در آخر به جلو
بر می‌گردد.

 

مریدین قلب و رودۀ کوچک

    روی زمین، چهارزانو بنشینید و کف پاهای‌تان را به هم بچسبانید. پاهایتان را شل و کمرتان را راست نگه دارید. نفس عمیقی بکشید و انگشت پاهای‌تان را در دست بگیرید. وقتی بازدم می‌کنید، سر، گردن و تنه‌تان را شل کرده، به جلو برده، تا حد امکان بین زانوها ببرید و اجازه بدهید آرنج‌هایتان به آسودگی به طرف زمین کشیده شوند. به شکل زیر توجه کنید. در این وضعیت باقی بمانید و دو بار دم و بازدم عمیق بکنید و در هر بازدم، بدن‌تان را بیشتر شل کنید و در چهارمین بازدم به حالت اول برگردید.
 تمرینات ماکوهو
اصلاح مریدین قلب و رودۀ کوچک

   اگرچه این تمرین، در ابتدا برای لگن و ران‌ها سخت است، اما با تمرین بیشتر می‌توانید پاها را بیشتر به بیرون کشانده، کمر را بیشتر به جلو خم کرده و روی جریان کی در قفسۀ سینه متمرکز شوید. در این صورت، آرنج‌های‌تان بیشتر به زمین نزدیک شده و مریدین‌های معده و طحال در شانه‌ها و بازوها بیشتر دچار کشیدگی می‌شوند.

 

مریدین‌های کلیه و مثانه

    این تمرین، فرم اصلاح شدۀ یوگا در خم شدن به جلو است. این اصلاح بسیار مهم است، زیرا باعث کشیدگی بیشتر به جلو می‌شود.
روی زمین بنشینید و پاهای‌تان را به جلو دراز کنید، اما بالاتنه را آزاد بگذارید. نفس عمیقی به درون بکشید و هم‌زمان تمام ستون فقرات خود را به سمت بالا کشیده و دست‌هایتان را بالای سر ببرید، به نحوی که کف دست‌ها رو به بیرون باشد. به آهستگی بازدم کنید و هم‌زمان به جلو خم شوید. از ناحیۀ لگن خم شوید. اما کمر و پاها باید راست نگه داشته شوند. دوباره نفس عمیقی بکشید و به هنگام بازدم، تا حد امکان خود را به سمت پاها بیشتر خم کنید.
 تمرینات ماکوهو
اصلاح مریدین کلیه و مثانه

    در این حالت، تصور کنید نیروی کششی، شما را از ناحیۀ ساکروم ( استخوان خاجی) به جلو می‌کشاند. دوباره نفس بکشید و در بازدم اجازه دهید بدن‌تان با آسودگی بیشتری به سمت پاها کشیده شود و در این حالت کمی باقی بمانید. یک بار دیگر نفس عمیق بکشید و در بازدم کمر خود را به آرامی راست کنید. با تمرکز بر روی صاف شدن یک یک مهره‌ها. سر، آخرین قسمتی است که در پایان صاف می‌شود.

 

مریدین‌های پریکاردیوم و گرم کنندۀ سه‌گانه ( سان جیائو)

چهارزانو روی زمین بنشینید و کمر‌تان را راست نگه دارید. کف دست‌های‌تان را به طور متقاطع روی زانوها بگذارید. نفسی عمیق بکشید و به هنگام بازدم، تنۀ خود را به طرف زانوها خم کنید. اگر احساس می‌کنید لگن‌تان به اندازۀ کافی کشیده نشده‌، آن را بیشتر به سمت زمین بکشید یا دست‌های‌تان را بیشتر بر روی زانوها به حرکت درآورید.
تمرینات ماکوهو
اصلاح مریدین پریکاردیوم و گرم کنندۀ سه گانه

   این وضعیت را برای دو بار دم و بازدم حفظ کرده و در بازدم آخر، به آرامی کمر‌تان را صاف کنید. این حرکت را با زانوهایی که در جهت مخالف قبلی روی هم قرار گرفته‌اند تکرار کنید.

 

مریدین‌های کبد و کیسه صفرا

  روی زمین بنشینید، پاهای‌تان را به جلو دراز کرده و در حالی که کمرتان را کاملا صاف نگه داشته‌اید، تا حد امکان پاهای‌تان را از هم دور کنید. انگشتان را در هم حلقه کنید و دست‌ها را بالای سر ببرید. کف دست‌ها رو به بالا باشد.
نفس عمیقی بکشید و نگاه‌تان را به پای راست متوجه کنید. نفس را به آرامی بیرون دهید و کمرتان را به سمت پای چپ خم کنید. دست‌ها با همان حالت، کاملاً به سمت پای چپ و در بالای سر کشانده می‌شود. صورت‌تان باید به سمت پای راست باشد و نه رو به زانو. در این وضعیت باقی بمانید و دوبار دم و بازدم کنید. سپس در بازدم آخر، کمر را راست کرده و به حالت اول برگردید. همین کار را در سمت دیگر نیز انجام دهید.
 تمرینات ماکوهو
اصلاح مریدین کبد و کیسۀ صفرا

اگر بدن‌تان از انعطاف خوبی برخوردار باشد، در بازدم بعدی می‌توانید کف دست‌ها را به سمت جلو برده و در این وضعیت، دوبار دم و بازدم کنید و در بازدم آخر کمر را راست کنید.

 

منبع:

کتاب «شیاتزو در تئوری و عمل» از کارلا برستفورد  کوک

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: