آیورودا و دیدگاه سلامتی کامل

  0
 7519

برگرفته از کتاب «سلامتی کامل»

اثر دیپاک چوپرا ، برگردان: ح‍م‍ی‍درض‍ا ب‍ل‍وچ‌ و ح‍س‍ن‌ ه‍ن‍دی‌زاده‌

خلاصه و گردآوری: شهلا قاسمیان دستجردی

آیورودا با قدمت 5000 ساله دیدگاه جالبی در مورد سلامتی، بیماری و عمر طولانی بشر دارد. طوری که تاثیر ذهن بر سلامت فیزیکی انسان را تا آن جا می‌برد که به کل بیماری را منکر می‌شود و می‌گوید شخص تا خود نخواهد بیمار نخواهد شد. در این مطلب با ما همراه باشید.

در وجود هر انسانی مکانی هست که در آنجا بیماری وجود ندارد. درد حس نمی‌شود و پیری و مرگ به آن راه ندارند. وقتی پا به این محل می‌گذارید همه محدودیت‌های بشری یکسره محو می‌گردند و حتی امکان وجود نمی‌یابند. این محل «سلامتی کامل» نام دارد. دیدار از این محل ممکن است خیلی کوتاه یا گاهی تا سالیان دراز ادامه داشته باشد. با این همه، حتی کوتاه‌ترین دیدار از این مکان می‌تواند باعث تغییرات عمیقی در فرد شود.
علت بیماری‌ها اغلب اوقات بسیار پیچیده است. اما یک چیز را با قاطعیت می‌توان گفت: هیچکس تاکنون ثابت نکرده که بیمار شدن برای بشر لازم است. منابعی که در طبیعت و در اطراف ما وجود دارند عمدتاً ساختاری ندارند که بخواهند ما را بیمار کنند. پس بیماری، دست‌ساز بشر است. عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده، بیماری‌های قلبی است که در اکثر مواقع بر اثر تجمع رسوبات در شریان‌های اکلیلی که نقش اکسیژن‌رسانی به قلب را بر عهده دارند، ایجاد می‌شود. با این وجود، روند بیماری قلبی در هر کس متفاوت است.
بدن ما به گونه‌ای طراحی شده که در برابر امراض، تا حدی حفاظت شده و مصون هستیم . همچنین از لحاظ روحی نیز تا اندازه‌ای دارای مقاومت‌هایی می‌باشیم.
نخستین رازی که باید راجع به سلامتی کامل بدانید آن است که شما خود باید آن را انتخاب نمایید. هر کس به همان اندازه می‌تواند سالم و تندرست باشد که فکر می‌کند می‌تواند. سلامتی کامل چیزی است که شامل تغییر کلی در دیدگاه شما می‌شود. به طوری‌که بر اساس آن، دیگر ابتلا به بیماری برای‌تان غیرقابل پذیرش خواهد شد. طب آیورودا با قدمتی بیش از 5000 سال به ما نشان می‌دهد چگونه زندگی می‌تواند بدون دخالت و تاثیر امراض و پیری شکل بگیرد و کنترل گردد. محور اصلی تعلیمات آیورودا آن است که ذهن، تاثیرات عمیقی بر بدن دارد و شرط رهایی از بیماری این است که با هوشیاری خود ارتباط برقرار کرده و آنرا متعادل سازیم و آنگاه این تعادل را به سراسر بدن خود تعمیم دهیم. متعادل ساختن هوشیاری، از هر سیستم ایمنی دیگری، بیش‌تر می‌تواند سلامتی را برای ما به ارمغان آورد.
برای درک چگونگی دستیابی به هوشیاری متعادل درونی، باید عمیق‌تر به درون بدن سفر کنیم. در آیورودا، بدن فیزیکی انسان همچون دروازه‌ای است به سوی آنچه "بدن کوانتوم مکانیکی" نامیده می‌شود. علم فیزیک بر این اعتقاد است که بنیان اساسی طبیعت بسیار فراتر از اتم‌ها و مولکول‌ها، در لایۀ کوانتومی قرار دارد. یک کوانتوم که به عنوان کوچک‌ترین واحد ماده یا انرژی تعریف شده است، ده تا صد میلیون بار کوچک‌تر از اتم می‌باشد. در سطح کوانتومی، ماده و انرژی قابل تبدیل به یکدیگرند. همۀ کوانتوم‌ها از ارتعاشات نامرئی ساخته شده‌اند و در انتظارند تا شکل فیزیکی به خود بگیرند. آیورودا می‌گوید این امر در مورد بدن انسان نیز صادق است. یعنی قبل از آنکه به تپش‌های انرژی و ذرات ماده تبدیل گردد ابتدا به صورت ارتعاشاتی شدید ولی نامرئی است.
بدن کوانتوم مکانیکی در واقع زیربنای اندیشه‌ها، احساسات، پروتئین‌ها، سلول‌ها، اندام‌ها و خلاصه هر بخش مرئی یا نامرئی وجود ماست. در سطح کوانتومی، بدن شما انواع علامت‌های نامرئی را ارسال می‌کند و منتظر می‌ماند شما آن‌ها را دریافت کنید. شما در زیر نبض جسمانی خود، دارای یک نبض کوانتومی هستید که شاهدی بر تپش قلب کوانتومی شماست. در واقع آیورودا معتقد است همه اعضاء و فرآیندهای بدن، هر کدام معادل کوانتومی دارند. اگر نتوانیم بدن کوانتوم مکانیکی خود را کشف کنیم، چیز زیادی عایدمان نخواهد شد. خوشبختانه انسان با برخورداری از یک سیستم عصبی بسیار حساس، قادر به تشخیص این ارتعاشات ضعیف است. آیورودا با عملکرد بر بدن کوانتوم مکانیکی، قادر است تغییراتی را به وجود آورد که از چیزی که علم پزشکی مرسوم تا به حال به آن دست یافته، بسیار فراتر است. زیرا نیروی موجود در سطح کوانتومی بیشتر از نیرویی است که در سطوح زمخت‌تر بدن یافت می‌شود. نمونه‌ای از این نیروی عظیم، انفجار بمب اتمی است که خود یک رویداد کوانتومی بزرگ است. نمونۀ کاربردی‌تر آن، پرتوی لیزر است که نوری را که از یک چراغ قوه می‌تابد دریافت کرده، سپس آن را به صورت ارتعاشات کوانتومی متمرکزی سازمان داده و چنان بر قدرت آن می‌افزاید که می‌توان با آن فولاد را برش داد.
ما گمان می‌کنیم بدن‌مان چون مجسمه‌ای خشک و انعطاف‌ناپذیر است. در حالی که برعکس، بدن ما چون رودخانه‌ای جاری و همیشه خروشان است. هراکلیوس، فیلسوف یونانی می‌گوید: «شما هرگز نمی‌توانید در یک رودخانه دو بار شنا کنید. چرا که آب آن دائماً در حال تغییر است. این نکته در مورد بدن آدمی نیز صادق است. مثلا اگر دور کمر خود را نیشگون بگیرید، توده چربی که بین انگشتان می‌فشارید همان چربی ماه قبل، روز قبل و حتی ساعت قبل نیست. بافت‌های چربی دائما از چربی پر و خالی می‌گردند و جابجا می‌شوند. در واقع چربی‌های دور کمر هر سه هفته یکبار عوض می‌شوند. هر پنج روز یکبار، به لایه مغذی جدیدی نیاز دارید. پوست شما نیز هر پنج هفته یکبار نو می‌شود. استخوان که چنین جامد و سخت به نظر می‌رسد، هر سه ماه یکبار کاملا عوض می‌شود و تمام سلول‌های بدن دائما در حال تغییر و تحول و فرایند بازسازی و ترمیم هستند.
برای هرگونه تغییر در بدن، باید بازنویسی نرم‌افزارهای ذهن را یاد بگیریم. ما از گذشته‌های دور و قرن‌های متمادی، زندگی‌مان را با اعتقاد به بیماری و مرگ سپری کرده‌ایم. این باور بیشتر از آنکه با خود زندگی در رابطه باشد، بیانگر رابطۀ ما با زندگی است. زندگی و دورۀ حیات ما به شدت انعطاف‌پذیر است و به جرات می‌توان گفت نیروهایی که باعث سلامتی و دوام ما هستند، به همان اندازه می‌توانند ویرانگر نیز باشند.
حال سوال این است: اگر زندگی می‌تواند این‌قدر انعطاف‌پذیر و پویا باشد، پس چرا ما نمی‌توانیم عمر طولانی‌تری داشته باشیم؟ اگر بفهمیم چگونه باید با نیروهای درون و برون خود رفتار کنیم، بی شک عمر طولانی‌تری خواهیم داشت. حکیمان آیورودایی با شهامت کامل پرسش نهایی را مطرح کرده‌اند: آیا ما ضرورتاً باید مریض و پیر شویم؟ پاسخ آن‌ها به این سوال منفی است. اگر نیروهای درونی ما با محیط اطراف در تعادل و هماهنگی باشند، در مقابل بیماری مصون خواهیم بود. توازن و تعادل کامل، سلامتی کامل را به ارمغان می‌آورد. آیورودا بر این اصل بنیادی تکیه دارد که می‌توان از هرگونه اختلال و نارسایی جلوگیری کرد، به شرط آنکه تعادل در بدن، ذهن و روح حفظ شود.
اما برای یافتن سرچشمۀ واقعی تعادل باید به سطح کوانتومی برویم. از طرفی، باید بیاموزیم که در عمیق‌ترین لایۀ درونی خویش (سطح کوانتومی) زندگی کنیم. آنگاه رشد درونی ما هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. رشد، فرآیندی خودبه خودی است که در برنامۀ طبیعت وجود داشته و در تک تک سلول‌های ما تعبیه شده است. فقط باید رودخانۀ خاموش شعور را دنبال کنیم تا به منشأ آن دست یابیم. این رمز نهایی سلامتی کامل است.
اگر اجازۀ کشف حقایق برتر را به ذهن بدهیم، آنگاه بدن نیز از آن پیروی خواهد کرد. آیا همین برای نجات بدن از چنگال بیماری و پیری کافی نیست؟ اینکه ایمان و باور به سلامتی کامل داشته باشیم، قادر خواهیم بود سلامتی جسم‌مان را با سلامتی روح‌مان شکل دهیم.

اگر میخواهید با گیاهان دارویی آیورودایی آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha